Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Avrupa'nın başkentlerinden bir tanesi olan Sofya, kendine has kültürü ile bilinen bir Avrupa şehridir. Bulgaristan'ın başkenti olan Sofya'da yapılacakların sayısı bir hayli fazladır. Sofya'da Osmanlı döneminden kalma olan tarihi yapılar da yer almaktadır. Bulgaristan'ın en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Sofya yılın her mevsimi pek çok kişi tarafından ziyaret edilen yerlerdendir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sofya konumu itibari ile de ülkemize de yakın bir konumda yer almaktadır. Dolayısıyla tatil için ülkemizden Sofya şehrine gidenler bulunmaktadır. Sofya'nın kendi özgü kültürü ve yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Dünya'nın en güzel şehirleri arasında yer alan Sofya Bulgaristan'ın en yoğun şehirlerinden bir tanesidir.

Sofya Gezilecek Yerler

1) Aslanlı Köprü

Vladaya nehrinde bulunmaktadır. Aslanlı köprü şehrin simgelerinden bir tanesidir. En popüler yerlerden bir tanesi olan Aslanlı köprü birçok noktayı gören bir yerdedir. Sofya'da ilk gezilecek yerlerden olan Aslanlı köprü bu şehrin adeta sembolü olmuş durumdadır. Aslanlı Köprü Avrupa'nın en ünlü köprülerinden biri olarak bilinmektedir.

2) Boyana Kilisesi

Sofya kiliseleri ile de meşhur bir yerdir. Boyana kilisesi de o yerlerden bir tanesidir. Tarihi bir kilise olan Boyana kilisesi Sofya'nın en ünlü kiliselerinden bir tanesidir. Orta çağ döneminde inşa edilmiş kiliselerden bir tanesi olan Boyana kilisesi bir Ortodoks kilisesidir. Üç bölümden oluşan bir kilisedir. Boyana kilisesi 10. yüzyılda inşası da sürmüştür. Tarihi kaynaklara göre bu kiliseye inşa edilen ilişe 1912 yılına kadar sürdüğü söylenmektedir. UNESCO tarafından da tescillenmiş olan bu kilise Dünya mirasları listesinde yerini almayı başarmıştır. Şehrin en önemli kiliselerinden ve dini yapılarından bir tanesidir.

3) Ulusal Doğal Tarih Müzesi

Ulusal doğal tarih müzesi tam olarak 120 yıllık bir geçmişi olan bir müzedir. En eski müzelerden olan Ulusal doğal tarih müzesi Balkanların en eski ve popüler müzeleri arasında yer almaktadır. Ulusal doğal tarih müzesi 20. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Çok yönlü bir müze olan Ulusal doğal tarih müzesi içerisinde Bulgaristan'ın florasını yansıtmaktadır. Ulusal doğal tarih müzesi içerisinde bilimsel araştırmalar için ortaya konulmuş eserler de yer almaktadır.

4) Ulusal Sanat Galerisi

Sofya'da sanata dair hemen hemen her şey bulunmaktadır. Ulusal sanat galerisi de sanata dair olan bir galeridir. Dünya'nın sayılı ulusal sanat galerilerinden bir tanesi olan bu galeride çok güzel eserleri yakından inceleyebilirsiniz. 1985 yılında açılmış olan bu ulusal sanat galerisi ilk açıldığında Ulusal yabancı sanat galerisi ismi ile açılmıştı. Daha sonra ise ismi değiştirilmiş ve günümüzdeki ismini almıştır. Tam olarak Ulusal sanat galerisi Battenberg meydanı üzerinde yer almaktadır. Bu sanat galerisinde 30 binden fazla eser sergilenmektedir. Hem yerli halkın hem de yabancıların en çok gezdiği yerlerin başında yer almaktadır. Tam olarak da 3 bin 200 metrelik bir alana inşa edilmiştir. Giriş ücreti de 6.60 Euro olarak belirlenmiştir. Pazartesi günleri hariç her zaman bu galeriyi ziyaret edebilirsiniz.

5) Sosyalist Sanat Müzesi

Sofya'da bulunan bir müzedir. 2011 yılında açılmış olan bir müzedir. Tam olarak 7 buçuk bin metrekare hektarlık bir alana inşa edilmiştir. İçerisinde 70'den fazla anıtsal heykel eseri sergilenmektedir. Bulgaristan'ın komünizm geçmişini yansıtan bu sosyalist sanat müzesi mutlaka gezilmesi gereken bir müzedir. Giriş ücreti yetişkinler için Türk lirası olarak 20 TL iken, öğrenciler için bu ücret 10 lira olarak belirlenmiştir.

Sofya'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Pancharevo Gölü'nde Piknik Yapın

Sofya'nın en iyi gölleri arasında yer almaktadır. Pancharevo gölü içerisinde tam olarak 75 tane mineral kaynağı yer almaktadır. Ailecek gelerek burada çok güzel bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz. Pancharevo gölü 40 dakikalık bir yürüyüşü mesafesinde bulunmaktadır. Sofya'dan kolay bir şekilde ulaşabilen bir göldür.

2) South Park'ta Gezin

South Park tam olarak Vitosha dağının eteklerinde ve muhteşem bir manzaraya sahip yerdir. Tam olarak da 48 kilometrelik bir alana inşa edilmiş olan bu parkta doğa yürüyüşü yapabilir çok güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. South Park Sofya'nın en ünlü parklarından bir tanesidir. En ilgi çekici yerlere sahip olan South Park turistlerin adeta gözdesi haline gelmiş durumdadır. Burada sıklıkla yerli ve yabancı turistlere rastlamak mümkündür.