hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süreyya Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Süreyya Plajı Ne Zaman Kapandı?

  Süreyya Plajı Nerede, Nasıl Gidilir Süreyya Plajı Ne Zaman Kapandı
  expand

  Eski dönemlerden bugüne kadar ulaşabilmiş ve kullanılmış bulunan plajlar arasında Süreyya Plajı da önemli bir yere sahiptir. Özellikle Akdeniz ve Ege taraflarına gidemeyen kişiler için Süreyya Plajı iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Herhangi bir süre ya da zaman kısıtlaması olmaksızın ne zaman arzu edilirse Süreyya Plajı'na ulaşım sağlamak mümkündür. Bölgede bulunan kafe ve restoranlar ile birlikte manzarayı izleme olanağı mevcut olmaktadır. Son dönemlerde Süreyya Plajı, bu konu da en rağbet gören ve merak edilen tarihi plajlar içinde yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreyya Plajı Hakkında Genel Bilgiler Nelerdir?

  Cumhuriyet yıllarının ardından özellikle uzun bir süre boyunca Süreyya Plajı oldukça yüksek düzeyde tercih edilmekte olan turistik alanlardan bir tanesi şeklinde ön plana çıkmaktaydı. Bununla birlikte belli bir sürenin geçmesinin ardından plaj doldurulması ile birlikte bölgede çok daha fazla restoran ve kafe işletmelerinin ortaya çıkmaya başladığı görülmüştür. Günümüzde bakıldığında da bu durumunu korumakta olan Süreyya plajı, şu anda denize girmek için kullanılmakta olan plajlardan daha uzak bir şekilde ön plana çıkmaktadır.

  Süreyya Plajı Nerede Bulunur?

  Süreyya Plajı, İstanbul ili içerisinde ve Maltepe ilçesi sınırlarında yer alan ücretsiz niteliğe sahip bir plaj olup, bağlı bulunmakta olduğu ilçenin merkezine 1 kilometre mesafede yer almaktadır. Bakireler Anıtı‘nı da bünyesinde barındıran Süreyya Plajı bir vakitler denize girilebilme imkanına sahip olan bir plaj olmasına karşın çağımızda denizin doldurulması nedeni ile plaj niteliğini yitirmiş, kafelerin ve restoranların işletilebildiği bir yer haline gelmiştir. Süreyya Plajı’na en kolay bir şekilde Marmaray ile ulaşabilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreyya Plajı’na Nasıl Gidilir?

  Süreyya Plajı İstanbul'da mevcut halde bulunan ve eski zamanlarda yaygın olarak kullanılmakta olan plajlar arasında bulunmaktadır. Daha detaylı bir biçimde İstanbul'un Maltepe İlçesi'nin sınırları kapsamında yer alan bir plaj şeklinde öne çıkmaktadır. Bulunmuş olduğu alan itibari ile Maltepe merkez üstünden plaja gidebilmek için bir kilometre civarında olan bir mesafeyi kat etmek gerekmektedir. Bunu hayata geçirmek amacı ile hem yürüyüş mesafesi içinde ulaşılabilir hem de toplu taşıma araçlarının kullanılması ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte şahsi araçlar üstünden de plaja rahat bir şekilde ulaşım sağlama olanağı mümkün olmaktadır. Özellikle plaja en kolay ulaşım aracı olarak genellikle Marmaray tercih edilmektedir.

  Süreyya Plajı Ne Zaman ve Neden Kapatılmıştır?

  İnşaatına 1939 senesinde başlanan ve 1946 senesinde toplumun kullanımına açılmış olan Süreyya Plajı; 1980 yılının sonlarından itibaren otoyol projelerinin yapılması amacı ile doldurularak kapatılmıştır. 1951 senesinde gösterime girmiş bulunan ve “Ne Sihirdir Ne Keramet” adı verilen film içinde İstanbullu toplumun plaj yaşamı da ayrıntıları ile görüntülenirken; çağımızda Maltepe Belediyesi’nin logosunda da kullanılmakta olan Bakireler Anıtı da film içinde yer almaktadır. Yunan Mitolojisinde yer alan bir inanışa göre evlenmeyi isteyen kızların kendilerine eş bulabildikleri alan olan Bakireler Anıtı ise günümüzde bu alanın içinde yer almaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreyya Plajı Kamp Yerleri ve Ücretleri Nedir?

  Süreyya Plajının etrafında ücretli niteliğe sahip olan herhangi bir kamp yeri bulunmamaktadır. Bununla birlikte özellikle kişisel olarak plajın etrafında ya da içinde kamp kurabilmek mümkün olmaktadır. Hem çadırların eşliğinde hem de araç vasıtası ile bölgenin etrafında kamp kurma olanağı mevcuttur. Bu konu da herhangi bir ücret ödeme durumu olmadan konaklamak mümkündür. Aynı zamanda da Süreyya plajı her ne kadar şuan kullanılmasa bile, özellikle etrafında kafe ve restoranlar bulunur. Bu restoranlar içerisinde eğlenceli vakitler geçirilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreyya Plajı Konaklama İmkanı Nasıldır?

  Süreyya Plajı bir kilometre mesafe ile beraber Maltepe'nin merkez uzaklığına sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, Maltepe'nin değişik bölgelerinde yer alan otellerde ve pansiyonlarda konaklama imkanı mümkün olmaktadır. Bunun dışında konaklama yerlerinin fonksiyonlarına bağlı olacak şekilde fiyatlar da farklılık göstermektedir.

  Böylece konaklanan yer itibarı ile farklı ulaşım taşıtlarının kullanılması ile Süreyya Plajına ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle bakire Anıtı ile birlikte en fazla rağbet gören plajlar içinde yer almaktadır. Ayrıca yiyecek veya içecek ile birlikte diğer fonksiyonların eşliğinde Süreyya Plajı’nı ziyaret edebilme ve rahat bir biçimde uzun bir zaman boyunca kalma şansını elde etmek mümkün olmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow