Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir? Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Tahran, İran'ın başkentidir. Burası köklü bir tarihe de sahiptir. Çok önceleri küçük bir şehir olarak inşa edilmiştir. Zamanla büyüyüp gelişerek bugünkü halini almıştır. Günümüzde İran'ın en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Tahran, İran'ın ekonomik, kültür ve sanayi merkezi olma özelliğine sahiptir. Oldukça kalabalık bir şehirdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tahran Nerede, Nasıl Gidilir?

Tahran, İran'ın en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Bunun yanında ülkenin başkenti olma özelliğine de sahiptir. Burası İran'ın orta kuzey bölgesinde yer alır. Tahran, Elbruz Dağları'nın güney yamalarında kurulmuştur. Hazar denizine ise yaklaşık 100 km'lik bir mesafede yer alır.

Ülkemizden Tahran'a gitmek için demiryolu ya da havayolu kullanılabilmektedir. İstanbul'dan bu şehre aktarma yapılmadan direkt uçuşlar yapılır. İstanbul ile Tahran arası uçak ile yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir.

İmam Khoemeini Havaalanına geldikten sonra buradan şehir merkezine gitmek için metro ya da taksi kullanılabilmektedir. Metro ile gitmek isteyenlerin Harem-e Mottahar metrosuna binmeleri gerekmektedir. Ancak bu metrolar gece yarısından sonra hizmet vermez. Bu nedenle gece uçuşu yapanlar sadece taksi ile merkeze ulaşabilir. Tahran havalimanı ile şehir merkezi yaklaşık 35 dakika sürmektedir.

Tahran'a tren ile gitmek de mümkündür. Bunun için Van şehrinden Tebriz'e giden trenlere binmek gerekmektedir. Ancak güvenlik sebebi ile tren ile yolculuklar iptal edilmiştir. Tahran'a yolculuk yapacakların bu durumu da göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Tahran Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tahran şehri ilk kurulduğu zamanlarda oldukça küçük bir şehirdi. Buranın kısa sürede büyüyüp gelişmesinin en önemli nedeni ülkedeki petrol kaynaklarının büyük çoğunluğunun Tahran'da bulunmasıdır. İran'daki petrol kuyularının keşfedilmesi ülkenin kısa sürede ekonomisinin büyümesine neden olmuştur. Bunun sonucunda Tahran ülkenin en zengin şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Tahran tarih boyunca önemli bir ilim, ticaret ve de kültür şehri olmuştur. Buranın şehir haline getirilmesi Rey şehrinin tarihi ile ilgilidir. Büyük Selçuklu Devleti döneminde Rey şehri devlerin başkenti konumundaydı. Tahran ise o dönem büyük bir köy konumundaydı. Şehrin tarihinin değişmesine neden olan olay ise 13. yüzyılda meydana gelmiştir.

1220 yılında Rey şehri, Moğolların saldırısına uğramıştır. Sonrasında ise şehir yaşanamaz duruma gelmiştir. Rey şehrinden göç eden halk en yakındaki yerleşim birimi olan Tahran'a yerleşmişlerdir. Zaman içerisinde de Tahran köy olmaktan çıkarak şehir haline gelmiştir.

Tahran her yıl ziyaret edilen turizm bölgelerinden bir tanesidir. İlgi çekici doğası ve tarihi yapısı nedeni ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Burası İran ile Fas kültürünün özelliklerini taşımaktadır.

Tahran şehrinde yer alan Azadi kulesi gezilecek yerlerden biridir. Mücevher Müzesi ise Tahran'ın zenginliklerinin sergilendiği müzedir. Burası Ulusal Hazine ismi ile de bilinmektedir.

Bastan Müzesi diğer bir adı ile Ulusal Arkeoloji Müzesi İran'ın en büyük arkeoloji müzesi olma özelliği göstermektedir. Bilindiği gibi Tahran uzun süreler şahların yönetiminde kalmıştır. O dönemden kalan gülistan Sarayı da görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

İran'ın Ulusal Botanik Bahçesi, şehirde bitki çeşitliliği ile alakalı çalışmaların gerçekleştirildiği bir yerdir. Buraya gelen ziyaretçiler doğa ile iç içe vakit geçirerek dinlenme imkanı bulurlar.

Milad Kulesi farklı tasarımı ile ilgi gören bir yerdir. Buradan Tahran'ın muhteşem manzarasını da seyretmek mümkündür. Nivaran Sarayı ise Tahran'ın bir diğer tarihi yapısıdır. Etkileyici mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Sadabad Sarayı çeşitli binaların bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir. Tarihi bir mekan olması nedeni ile ilgi görmektedir. Bunun yanında sanatsal koleksiyonları ile de dikkat çekmektedir.

Bilindiği gibi İran halıları oldukça meşhurdur. Tahran'da da bir İran Halı Müzesi bulunmaktadır. İran'ın dünyaca ünlü olan el dokuması halıları bu müze içerisinde sergilenmektedir. Laleh Park ise, şehrin karmaşıklığından ve gürültüsünden uzakta vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Tahran'da İran ve Fas mutfağının birbirinden lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz. Bu sebeple şehirde pek çok geleneksel yemek yapılan restoran bulunmaktadır. Bunun yanında uluslararası yemekler yapan restoranlar da bulunur.

Pirinç ile turşu İran mutfağının vazgeçilmezleridir. Yemekler çoğunlukla kuzu etinden yapılmaktadır. Tahran'da Taas Kebabı, Hosseini Kebabı, Barg Kebabı yiyebileceğiniz geleneksel yemeklerdir. Bu yemeklerin çoğuna aşina olsak da pişirme tekniklerinin farklı olması nedeni ile tatları da bir başka güzel olmaktadır. Burada baklava ve helva da oldukça meşhurdur.