Tarsus'da gezilecek yerler - Tarsus'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Tarsus'da gezilecek yerler - Tarsus'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Mersin'in en güzel ilçelerinden biri olan Tarsus gezilmesi görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Tarsus Mersin'in turizm açısından en gelişmiş şehirlerinden biridir. Özellikle yaz tatili açısından Tarsus'a yerli turist uğramaktadır. Tarsus'a gelmek isteyen kişiler ise önceden Tarsus'a dair bilgi araştırması yapmaktadırlar. Son aylarda Tarsus ile ilgili araştırmalar bir hayli artmıştır. Peki, Tarsus'ta gezilecek yerler neresidir? Tarsus'ta ne yapılır? İşte Tarsus'ta gezebileceğiniz yerler.

Tarsus ülkemizin en güzel ilçelerinden birisidir. Akdeniz'de yer alan Tarsus her yıl binlerce yerli turisti akımına uğramaktadır. Tarsus konaklama imkanları açısından da oldukça gelişmiştir.

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

1) Roma Yolu

Roma yolu Tarsus'ta ki en ünlü yerlerden birisidir. Tarsus ilçesine yakın olarak bilinen Sağlıklı köyünde yer alan bu roma yolu oldukça özel bir yoldur. Roma yolu antik yol olarak bilinen bir yoldur. Bu yolun uzunluğu ise yaklaşık olarak 3 kilometre uzunluğu bulunmaktadır. Yolun genişliği ise 3 metredir. Roma yolu Bizans döneminde de kullanılan bir yol idi. Eğer bir gün Tarsus'u ziyaret ederseniz Roma yoluna mutlaka gitmeyi unutmayın.

2) Donuktaş

Mersin'in simgelerinden biri olarak bilinen Donuktaş anıtı şehre gelen kişilerin en çok ziyaret ettiği anıtlardan birisidir. Tarsus'un Tekke mahallesinde bulunan Donuktaş anıtı dikdörtgen bir mimarisi olan anıttır. Bu anıtın yapımında ise kesme taşlar kullanılmıştır. Oldukça sağlam olan bu yapı günümüze kadar gelmeyi başarmıştır Bazı tarihi kaynaklar ise Donuktaş anıtının zamanında kilise olarak da kullanıldığını bildirmiştir. Donuktaş anıtı sürekli olarak ziyarete açık olan bir yerdir.

3) Karboğazı Kuvayi Milliye Anıtı

Mersin'in en önemli savaşlarından biri olarak bilinen, Kurtuluş savaşında Karboğazı baskını sonucunda düşmanın yurttan atılmasını sağlayan olaya özgü olarak bir anıt dikilmiştir. Fransızlara karşı olarak yapılan bu baskın sonucunda Tarsus ilçesi Kurtuluş savaşında önemli bir rol oynamıştır. Bu anıt Mersin'in en büyük anıtlarından biridir. Kurtuluş savaşında ki yaşanan çatışmalardan birine tanık olmak için sizleri burayı görmeye davet ediyoruz.

4) Tarsus Şelalesi

Tarsus şelalesi Mersin'in en güzel yerlerinden birisidir. Tarsus'un doğal güzelliğini yansıtan Tarsus şelalesi doğal yerleri gezmeyi sevenlerin ilk uğradığı yerlerden birisidir. Tarsus şelalesi Tarsus'un Berdan çayı üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Roma döneminde de burası Roma mezarlığı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise Tarsus şelalesi mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

5) Kırkkaşık Bedesteni

Kültürlerin kesişme noktası olarak bilinen Kırkkaşık bedesteni Tarsus'ta bulunan en ünlü yerlerden birisidir. Tarih boyunca da Kırkkaşık bedesteni oldukça önemli bir konuma sahip olmuştur. 1579 yılında Osmanlı döneminde yaptırılan burası dönemin aşevlerinden biri idi. Daha sonra Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte burası kapalı bir çarşı olarak kullanılmaya başlandı. Burası toplam 21 odadan oluşmakta aynı zamanda 7 adette kubbesi bulunmaktadır. Tarsus'a geldikten sonra mutlaka uğramalısınız.

6) Kleopatra Kapısı

Tarsus'un tarihini yansıtan yerlerden biri olan Kleopatra kapısı en ünlü tarihi yerlerden birisidir. Fakat bu tarihi yerin kim tarafından yaptırıldığı ise günümüzde hala bilinmemektedir. Bazı tarihi kaynakların tahminine göre Roma döneminde Roma kralı tarafından Mısır kraliçesine özgü olarak yaptırılmıştır. Tarsus gezinize eklemeniz gereken adreslerden birisi de Kleopatra kapısıdır.

7) Yenice Tren Garı

Tarihi yenice tren garı Mersin'in en ünlü yerlerinden birisidir. Yenice tren garı Tarsus'un Yenice mahallesinde bulunmaktadır. Yenice tren garı bir demiryolu istasyonu olarak bilinmektedir. Bu tarihi tren garı 1886 yılında inşa ettirilmiştir. Bu tren garından pek çok noktaya da direkt olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Tarsus'ta Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Tarsus Müzesi Seyahati

Tarsus hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Tarsus müzesini gezebilirsiniz. Bu yöreye ait olan pek çok eseri bu müzede bulabilirsiniz. Tarsus müzesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

2) Şahmeran Hamamını Görün

Şahmeran hamamı Tarsus'ta ki en ünlü hamamlardan biridir. Bu hamama giderek banyo yapabilir ve keyifli bir hamam deneyimi yaşayabilirsiniz. Tarsus'a geldikten sonra mutlaka buraya uğramanızı öneriyoruz.

3) Yarenlik Alanında Yürüyüş Yapın

Yarenlik alanı Tarsus'un en ünlü meydanlarından birisidir. Üstelik burada herhangi bir trafik de bulunmamaktadır. Trafiğe kapalı olan tamamen yayaların olduğu bu yerde bol bol alışveriş de yapabilirsiniz. Üstelik yapacağınız alışveriş oldukça hesaplıdır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS