hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tebriz Nerede, Nasıl Gidilir? Tebriz Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

  Tebriz Nerede, Nasıl Gidilir Tebriz Gezilecek Yerler Nelerdir Yapılacaklar Listesi...
  expand

  Orta Doğu'da gezilmeye değer olan pek çok şehir bulunmaktadır. İran'ın şehirlerinden olan Tebriz'de o şehirlerden bir tanesidir. Tebriz yoğun Türk nüfusunu barındıran bir şehirdir. Bundan dolayı Tebriz'de Türk kültürü hakimdir. Nüfusunun büyük bir bölümünü Azerbaycan Türkleri oluşturan Tebriz'de görülecek ve gezilecek yerlerin sayısı da çok fazladır. Tebriz İran'ın en büyük şehirlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mevlana'nın en büyük dostlarından bir tanesi olan Şems'in de buralı olduğu bilinmektedir. Tebriz'de gezilecek olan pek çok turistik bölge bulunmaktadır. Eğer siz de Tebriz'de gezmek istiyorsanız öncelikle gezi rehberini incelemeniz yeterli olacaktır. Ortalama olarak 3-4 günde Tebriz'i gezebilirsiniz.

  Tebriz Nerede?

  Tebriz İran'da bulunmaktadır. İran'ın tam olarak Kuzeybatısında yer almaktadır.

  Nasıl Gidilir?

  Tebriz'e hem kara yolu ile hem de hava yolu ile ulaşmak mümkündür. İran Türkiye'den herhangi bir şekilde vize prosedürü uygulamamaktadır. Bundan dolayı da Tebriz'e direkt olarak ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan aktarmalı bir şekilde Tebriz'e ulaşım sağlayabilirsiniz. Hava yolu ile ulaşabilmek için öncelikle Tahran'a daha sonra da Tebriz'e aktarmalı bir uçuş sağlayabilirsiniz.

  Tebriz'e kara yolu ile de ulaşmak istiyorsanız öncelikle Van'a kadar aracınız ile birlikte gidebilirsiniz. Van'dan sonra da sınır kapısından geçerek İran'a oradan da Kuzey tarafından Tebriz'e geçebilirsiniz.

  Tebriz Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi

  1) Amir Nezam Evi

  Tebriz'in en sembolik yerlerinden bir tanesi olan Amir Nezam Evi Azerbaycanlı liderlerin toplantılarını yaptıkları bir yerdir. Daha önce Tebriz'de yaşamış olan bir Rus mimar tarafından yapılmış olan bu ev 1868 yılında inşa edilmiştir. Binanın yapımında her türlü süslemeler yapılmıştır. Özellikle binanın yapımında el işçiliği ile yapılan süslemeler dikkat çekmektedir. Günümüzde bu evi müze olarak ziyaret etmek mümkündür. Müze olarak ziyaret etmek için haftanın her günü 9 ila 19 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödemek durumunda değilsiniz.

  2) Azerbaycan Müzesi

  Azerbaycan müzesi Tebriz'in en ünlü müzelerinden bir tanesidir. Azerbaycan Müzesi 1958 yılında kurulmuş olan bir müzedir. İran'ın da arkeolojik eserlerinin sergilendiği bir müze olan Azerbaycan müzesi geniş bir kütüphaneye sahip olan müzedir. Tahran'dan da direkt olarak buraya ulaşım sağlanabilmektedir. Azerbaycan müzesine 8 ila 19.30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu müze tam olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Birbirinden güzel değerli koleksiyonları yakından görebilirsiniz.

  3) Behnam Evi

  Kaçkar hanedanlığından gelmiş olarak bilinen bir evdir. Behnam evi hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde yoğun bir şekilde takip edilmektedir. Tam olarak iki ayrı bölümden oluşan bir evdir. Behnam evi yakın dönemde de pek çok yenileme çalışmaları ve restorasyon geçirmiştir. Behnam evi Tebriz'in en ünlü yerlerinden bir tanesidir. Burada minyatür eserler de yine sergilenmektedir. Mimari açıdan önemli bir yer olan Behnam evi göz dolduran evlerden bir tanesidir. Mimari açıdan çok güzel bir ev olan Behnam evi görülmeye değerdir.

  4) El Gölü

  El Gölü Tebriz'in doğal güzelliklerinden bir tanesidir. El Gölü Şah Gölü olarak da bilinmektedir. Azerbaycan Türklerinin en yoğun uğradığı yerlerden bir tanesidir. Zamanında da Şah Gölü olarak anılan El Gölü günümüzde daha fazla El Gölü olarak adlandırılmaktadır. Yeşilliği bol olan El Gölü yürüyüş yapmak için biçilmiş kaftandır. El Gölü stres atmak ve doğa sporları yapmak için de tercih edilir.

  5) Golestan Park

  Golestan Park tam olarak Tebriz'in şehir merkezinde yer almaktadır. Kamuya ait olan bir yer olan bu park içerisinde çok güzel yapay göller bulunmaktadır. Daha öncesinde de bir mezarlık olarak kullanılan Golestan park günümüzde bir tarihi park olarak kullanılmaktadır. Park hemen hemen her gün hizmete açıktır. Golestan park üzerinde bir mermer saat kulesi de yer almaktadır.

  6) Gök Mescidi

  Gök Mescidi Mescid-i Kabud olarak da ikinci adı bilinir. Gök Mescidi tarihte yaşanmış olan bir deprem sonucunda büyük bir bölümü tahribata uğramıştır. Gök mescidi zamanında harabe haline gelmiştir. Daha sonra da bir kısmı toparlanmış olsa da yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerden olmuştur. Mescidin içi ve dışında yer alan çiniler de görülmeye değer olarak bilinmektedir. Tebriz'in en ünlü yerlerinin başında Gök Mescidi yer almaktadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow