Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Terkos Gölü Nerede Ve Nasıl Gidilir? Hangi Şehirde? Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu Ve Özellikleri

Türkiye, doğal ve tarihi güzellikleri bakımından oldukça zengindir. Birbirinden farklı bölgelere has kültürel değerler bulunur. Özellikle yapıları bakımından birbirinden farklı olan göller güzel vakit geçirilecek alanların başında gelmektedir. Doğal güzelliği ile bilinen Terkos Gölü halk arasında Durusu olarak da bilinmektedir. Özellikle hafta sonu çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Terkos Gölü İstanbul'un kuzeybatısında, Karadeniz tarafında yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terkos Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Farklı yapısı ve özellikleri ile bilinen Terkos Gölü dünyadaki milyonlarca sayıda olan göller arasında yer almaktadır. Türkiye'nin en gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul'da yer alan Terkos Gölü her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Karadeniz tarafında yer alan Terkos Gölü İstanbul'un kuzeybatısında bulunmaktadır. Farklı ve özel bir oluşum ile meydana gelen Terkos Gölü doğanın içerisinde sakin ve huzurlu bir alan olarak ön plana çıkar.

Hangi Şehirde?

Terkos Gölü, Türkiye'nin büyük şehirlerinden birisi olan İstanbul'da yer almaktadır. Halk arasında Durusu olarak da bilinen Terkos Gölü Avrupa Yakası'ndaki şehrin kuzeybatı yönünde bulunmaktadır. Ayrıca Terkos Gölü lagün kökenli bir oluşum olarak bilinmektedir. Terkos Gölü, İstanbul'un Çatalca ve Arnavutköy ilçesinde yer almaktadır.

İstanbul'u gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyen kişiler genellikle hafta sonları Terkos Gölü'ne giderek piknik yaparlar. Doğal güzellikleri ile bilinen Terkos Gölü yılın neredeyse her günü İstanbul şehir merkezinden ve çevre illerden insan akınına uğramaktadır.

Terkos Gölü'nün Büyüklüğü, Oluşumu ve Özellikleri

İstanbul'un en çok ziyaret edilen alanlarından birisi olan Terkos Gölü önceki zamanlarda Karadeniz'de bir koy olarak biliniyordu. Zamanla dalgaların birikmesi ile birlikte Terkos Gölü'nde kumsal oluşmuştur. Oluşan kumsal sayesinde Terkos Gölü denizden ayrılarak göle dönüşmüştür. Terkos Gölü'ndeki bu oluşum yüzyıllar boyunca devam etmiştir. Yüzyıllar boyu süregelen bu oluşum neticesinde ayrılan kum tepelerinin genişliği ile birlikte Terkos Gölü ve denizin arasında 2 kilometrelik bir alan oluşturuluştur. Bunun yanı sıra Terkos Gölü çok sayıda devlet tarafından besleniyor.

İstanbul'da yer alan Terkos Gölü az tuzlu suyu ile bilinmektedir. Ayrıca bu gölün derinliği de seviyenin 4,5 metre ile 2 metre arasında bulunuyor. Terkos Gölü'nün genişliği 5 kilometre olup uzunluğu ise 13 kilometre olarak bilinmektedir. Terkos Gölü'nün toplam su alanı 39 kilometre karelik bir alandadır.

Terkos Gölü İle İlgili Merak Edilenler Nelerdir?

Türkiye'nin en bilinen göllerinden birisi olan Terkos Gölü günümüzden yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Karadeniz'de bir koy olan Terkos Gölü sonrasında kumsal ile denizden ayrılarak göl halini almıştır. Terkos Gölü'nü denizden ayıran kum tepelerinin genişliği yaklaşık 2 kilometre olarak bilinmektedir. Ayrıca bu gölün yıllık 162 milyon metreküp su potansiyeli de vardır.

İstanbul'daki Terkos Gölü Belgrad Deresi, Fındık Dere, Kanlı Dere, Deli Yunus Deresi, Başköy Deresi ve Çiftlikköy Deresi tarafından beslenmektedir. Durusu Gölü olarak da bilinen Terkos Gölü İstanbul şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Terkos Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Oluşumu ile dikkat çeken Terkos Gölü'ne ulaşım oldukça kolaydır. Terkos Gölü'ne gidebilmek için TEM Otoyolu kullanılmalıdır. Özellikle Hadımköy gişeleri geçildikten sonra Hadımköy- Durusu tabelasından sağ tarafa girilir. Sonrasında ise 10 kilometre daha gidilir. Durusu Köyü tabelaları takip edilerek göle kısa bir zamanda ulaşım sağlanır.

Terkos Gölü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden 80 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. TEM İkitelli gişelerinden 50 kilometre uzaklıkta yer alan Terkos Gölü Hadımköy çıkışından da 35 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle hafta sonları İstanbul'un her köşesinden Terkos Gölü ziyaret edilebiliyor.

Terkos Gölü özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Genişliği 5 kilometre olan Terkos Gölü yaklaşık 12 kilometrelik uzunluğa sahiptir. Doğası ve sakinliği ile ön plana çıkan Terkos Gölü her hafta sonu çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yemyeşil bir doğanın içerisinde yer alan bu gölün çevresinde piknik de yapılmaktadır.

Durugöl ve ya Durusu olarak bilinen Terkos Gölü'nde tekneler ile gezintiler de yapılmaktadır. Yer kabuğunun şekillendiği dönemlerde oluşan Terkos Gölü yıllar içinde yüzlerce canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Dalgaların biriktirdiği kıyı setti ile deniz bağlantısı kesilen Terkos Gölü coğrafi yapısı ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Terkos Gölü de mutlaka ziyaret edilmelidir.