Tokat'ın Neyi Meşhur? Tokat'ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Tokat'ın Neyi Meşhur? Tokat'ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Tokatın Neyi Meşhur Tokatın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler
expand
KAYNAKCnnturk.com

Ülkemiz oldukça zengin bir kültüre sahip olmasıyla dikkat çeker. Tabi bu kültür içerisinde birçok il ve ilçe yer alır. Özellikle Tokat şehri meşhur yemekleri yanında son derece köklü bir kültürel mirasa sahiptir. Şehirde yöresel yemekler, dikkat çekici hediyelikler ve daha birçok unsur yer alır. Şehrin yapısını merak eden insanların burası hakkında her detayı merak ettikleri bilinir. Ayrıca Tokat'ta çok sayıda gezecek yer vardır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Tokat Nerede? 

Tokat, Karadeniz Bölgesi'nde yer alan şehirlerden birisidir. Bulunduğu konumdan dolayı burada hem kara iklimi hem de Karadeniz iklimi etkili olarak bilinir. Ayrıca bu şehir Karadeniz Bölgesi'nde iç kesimlerde yer alır. 

Tokat'ın kuzey tarafında Amasya ve Samsun bulunur. Doğusunda ordu varken şehrin güneyi Sivas ile çevrilmiştir. Batı kısım ise Yozgat ile Çorum'dan oluşur. 

Tokat'ın Neyi Meşhur? 

Tokat şehri kebabı, asma yaprağı, pidesi ve pekmezi ile meşhurdur. Ayrıca birçok özel yemeğin burada yapıldığı bilinir. Yöresel zenginlik olarak son derece önemli bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. 

Tokat aynı zamanda el işçiliği ile de meşhurdur. Burada birçok yazma ve el sanatı görmek mümkündür. Şehirde bu konuda çok ilgi çeken ürünler bulunur. Zaten buraya gelenlerin hediyelik seçimleri de bu alanda olmaktadır. 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Tokat'ın En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

İnsanların bir şehir hakkında en merak ettikleri husus yemekler olarak bilinir. Çünkü öyle yemekler var ki insanlar sırf bundan dolayı orayı ziyaret ederler. Tokat yemekleri genel olarak belirli bir tür üzerine yoğunlaşmaz. Yani bu şehirde birçok meşhur yemeği bulmak mümkündür. Tokat meşhur yemekleri şöyledir;

- Tokat Kebabı. 

- Keşkek. 

- Tokat çemeni. 

- Helle çorbası. 

- Cevizli çörek. 

- Nohut yahnisi. 

- Tokat sarması. 

 Görüldüğü üzere Tokat bünyesinde birçok yemeğe rastlamak mümkündür. Özellikle bu yemekler her türlü zevke hitap edecek çeşide sahiptir. Bundan dolayı Tokat'ta insanların aç kalma şansları yoktur. Özellikle Tokat Kebabı ve helle çorbası ön plana çıkar. Tokat'tan alınabilecek hediyelikler;

 - Tokat sarma yaprağı. 

- Cevizli sucuk. 

- Çemen. 

- El işi yazma. 

- Biblo ve magnet. 

- Dut pekmezi. 

Tokat'a giden kişiler yukarıda yer alan hediyelikleri şehrin birçok yerinde bulabilirler. 

Tokat'ta Gezilecek Yerler

Tokat'a gidip de görülmesi gereken birçok yer vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

- Tokat Taşhan.

- Saat Kulesi.

- Tokat Kalesi.

- Tokat Şehir Müzesi.

- Deveciler Hanı.

- Zile Kalesi.

- Niksar Kalesi. 

 - Kaz Gölü.