hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir? Topkapı Sarayı Tarihi Ve Özellikleri...

  Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir Topkapı Sarayı Tarihi Ve Özellikleri...
  expand

  İstanbul’da gezilecek turistik ve tarihi yerlerin ilk sıralarında yer alan Topkapı Sarayı, Cumhuriyet döneminde kapılarını ve Cumhuriyet döneminde müze halini alarak halka açmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğunun 400 sene boyunca yönetimini icra ettiği bir yer olduğundan dolayı tarihi açıdan önem taşımaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Topkapı Sarayı Müzesi, Cumhuriyet tarihinin ilk müzesidir ve yaklaşık olarak 300 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Deniz tarafından Doğu Roma surları, Kara tarafından ise Fatih’in yaptırdığı Sur-i Sultani ile şehirden ayrılan saray; yaklaşık 300.000 arşiv belgesi, mimari yapıları, koleksiyonları ile dünyada en büyük saray müzelerinden biridir.

  Topkapı Sarayı Müzesi Nerede?

  İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Topkapı Sarayı Müzesi; Haliç, İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi arasında kalan tarihi İstanbul yarımadasında olan Sarayburnu’nda bulunmaktadır. Topkapı Sarayı Müzesi’ne Bağcılar – Kabataş tramvay hattını kullanarak en hızlı şekilde ulaşım sağlanabilir. Tramvay ile Sultanahmet durağında inildikten sonra Hürrem Sultan Hamamı ve Aya Sofya Müzesi önünden geçilerek Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşılır.

  Topkapı Sarayı Müzesine Nasıl Gidilir?

  Atatürk Havalimanı istikametinden gelenler Atatürk Havalimanı – Yenikapı metro hattı ile son duraktan bir önce olan Aksaray da inip, Yusufpaşa istasyonundan Bağcılar– Kabataş tramvay hattına aktarma yapabilir.

  Anadolu yakasından gelenler Üsküdar ya da Kadıköy’den motor ya da vapur ile Kabataş ya da Eminönü’e geçerek, buradan Bağcılar– Kabataş tramvay hattına aktarma yaparak Sultanahmet durağında bulunan Topkapı Sarayı Müzesi’ne ulaşım sağlayabilir.

  Anadolu yakasından ya da Yenikapı istikametinden Topkapı Sarayı’na gelmek için diğer bir yol ise Avrupa yakasına Marmaray hattı ile geçip Sirkeci durağında inmektir. Vilayet – Cağaloğlu çıkışı takip edilerek İstanbul Valiliği önüne gelinmeli, buradan sola doğru kıvrılan yol takip edilmeli ve Gülhane Parkı girişinden tabelalar takip edilerek Topkapı Sarayı’na ulaşılabilir. Topkapı Sarayı, Marmaray Çıkışından yürüyüş ile 10 dakikalık mesafededir.

  Topkapı Sarayı Tarihi

  Osmanlı imparatorluğu döneminde yaptırılmış bir tarihi yapı olan Topkapı Sarayı, 1465 tarihinde yapımına başlanmış ve yapımı 13 yıl sürmüştür. 1478 yılında ise tam olarak inşası tamamlanmıştır. Topkapı Sarayı, Osmanlı mimarisi tarzında yapılmış ve Osmanlı dönemi padişahlarının yaşadığı büyük bir saraydır. Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kullanım amacı Osmanlı Devleti'nin idare devlet merkezi olarak yaptırılmış bir saraydır. Osmanlı padişahı Abdülmecit tarafından Topkapı Sarayı, ilk kez müze haline getirilerek kullanılmıştır. Topkapı Sarayı'nın mimarisi Alaüddin ve Davud Ağa'dır.

  1924 yılında ziyaretçilere Topkapı Sarayı’nın bazı bölümleri açılmıştır. Bu bölümler Arz odası, kubbe altı bölümü, Hekimbaşı odası, Mecidiye köşkü, Mustafa Paşa köşkü ve Bağdat Köşkü’dür. O dönemde de bu bölümler onarılmıştır.

  Topkapı Sarayı Özellikleri

  Topkapı Sarayı,1600 metre yüksekliğe sahip bir saraydır.

  Topkapı Sarayı, iki bölümden oluşmaktadır. Enderun ve Birun bölümleri bulmaktadır.

  İslam peygamberi Hz. Muhammed'in Topkapı Sarayı'nda birçok miras eseri bulunmaktadır.

  İlk yazıya geçirilmiş olan Kur'an-ı Kerim Saray içerisinde bulunmaktadır.

  Saray, 1400 metre uzunluğunda surlar ile çevrilidir ve bu surlarda 23 tane kule bulunmaktadır.

  Bab-ı Humayun denilen alan sarayın ana girişinde bulunur.

  Topkapı Sarayı'nda kubbe altı bulunmaktadır ve sarayın gözetleme gövdesi kubbe altının arkasında yer almaktadır.

  Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi

  Osmanlı Devleti tarafından geçmişte yaptırılmış olan Topkapı Sarayı, Devlet-i Aliyye'nin ana merkezi konumundadır. Günümüzde ise müze olan Topkapı Sarayı, yabancı ve yerli turistleri kabul etmektedir. İstanbul'da yer alan Topkapı Sarayı, en eski tarihi yapılardan biridir. Yapımında ünlü mimarlardan Mimar Sinan'da yer almıştır. 600 yıllık bir tarihi bulunan Topkapı Sarayı, UNESCO Dünya miraslar listesine girmiştir. Aynı zamanda sarayın içerisinde birçok köşk bulunmaktadır.

  Topkapı Sarayı Müzesi Giriş Bilet Ücreti

  Müze kart geçerli olan Topkapı Sarayı Müzesi giriş bileti ücreti 40 TL‘dir. Haram ve Aya İrini bölümleri için ayrı ücret ödenmesi gerekir; Aya İrini bölümü için 20 TL, Harem bölümü için 25 TL. Ayrıca müze kart bu geçerli bölümlerde değildir. Topkapı Sarayı Müzesi’ne 65 yaş üstü ve 18 yaş altı için giriş ücretsizdir.

  Topkapı Sarayı Müzesi Açılış Kapanış (Ziyaret) Saatleri

  Salı günleri dışında Topkapı Sarayı müzesi her gün açıktır.
  30 Ekim -15 Nisan kış sezonunda 09:00 – 16:45 16:00’dır.
  15 Nisan – 30 Ekim arasında olan yaz sezonunda 09:00 – 18:45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Son giriş saati 18:00’dir.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow