hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Trakya'da Gezilecek Yerler Nelerdir? Trakya'nın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...

  Trakyada Gezilecek Yerler Nelerdir Trakyanın Tarihi Ve Doğal Güzellikleri...
  expand

  Trakya ülkemizin en güzel coğrafi bölgelerinden bir tanesidir. Trakya'da pek çok gezilecek bölgeler bulunmaktadır. Trakya konumu itibari ile Avrupa kıtasına da çok yakın bulunmaktadır. Trakya gerek kültürü gerekse de doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Trakya'da yapılacaklar listesi bir hayli fazladır. Bundan dolayı da doğal güzellikler bakımından Trakya her mevsim tercih edilmektedir. Trakya Karadeniz ve Marmara denizine de çok yakın bir yerdedir. Trakya'da pek çok doğal oluşum mağaralar, doğal yerleşim yerleri ve antik çağa kadar uzanan eserler mevcuttur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trakya Gezilecek Yerler Nelerdir?

  1) Dupnisa Mağarası

  Dupnisa mağarası Trakya'da ki en önemli mağaralardan bir tanesidir. Tam olarak tarihi 180 milyon yıl önceye kadar dayanmaktadır. Dupnisa mağarası buraya gelen hem yerli hem de yabancı turistlerin uğradığı yerlerdendir. Dupnisa mağarası tam olarak oluşumu antik çağlara kadar dayanmaktadır. Dupnisa mağarasının tam uzunluğu ise 3000 metreye yakındır.

  Oldukça içerisinde zengin damla taşlarının olduğu bu mağara Trakya'da mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Trakya gezisini gerçekleştirenlerin ilk tercih ettiği mağaralardan olan Dupnisa mağarası tam olarak denizden yüksekliği de 350 metre olarak bilinmektedir. Dupnisa mağarası içerisinde damla taş havuzları da yer almaktadır. 

  2) Enez Kalesi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trakya'da yer alan tarihi kalelerden bir tanesidir. Enez kalesi İstanbul'a da oldukça yakındır. Bundan dolayı İstanbul'dan gelen ziyaretçilerin ilk uğradığı yerlerden bir tanesidir. Enez kalesi en ünlü kalelerden bir tanesidir.

  Tam olarak inşa tarihinin yapıldığı net olarak bilinmemektedir. Enez kalesinin Cenevizliler zamanında inşa edildiği bilinmektedir. Bizans döneminde de bu kale kullanılmıştır. Bizans dönemine ait olan bir takım eserler de yine bu bölgede yer almaktadır. Enez kalesini ziyaret ederek adeta tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz.

  3) Selimiye Camii

  Selimiye Camii Edirne'de yer almaktadır. Edirne'de bulunan bu tarihi cami Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği bir tarihi cami olan Selimiye Camii UNESCO Dünya mirasları listesine de girmeyi başarmıştır. 2. Selim tarafından yaptırılan ve mimarı Mimar Sinan olan bu tarihi cami günümüzde Trakya'nın en ünlü camisi konumundadır. Çok güzel çini süslemeleri ile birlikte inşa edilen Selimiye Camii 1575 yılında inşası tamamlanmış olan bir camidir.

  4) Kıyıköy

  Trakya'da yer alan bir köydür. Kıyıköy oldukça güzel bir kasabaya sahip olan köydür. Balıkçı kasabası olarak bilinen Kıyıköy içerisinde balıkçılık faaliyetleri oldukça yaygındır. İçerisinde Aya Nikola Manastırı da yer almaktadır. Burada yapılmış olan manastırın tarihi milattan sonra 527 yıllara kadar uzanmaktadır. Oldukça eski bir tarihi olduğu bilinen Kıyıköy içerisinde birçok ahşap evler de yer almaktadır. Aynı zamanda Kıyıköy de bulunan Kastro plajı da en ünlü plajlardan bir tanesidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  5) Enez

  Edirne'nin en güzel ilçelerinden bir tanesidir. İstanbul'a tam olarak 285 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Edirne merkeze de 170 kilometre uzaklıkta yer alan Enez Yunanistan sınırına çok yakın bir yerdedir. Enez içerisinde plajlar yer almakta olup buradan denize de girilmektedir. Son derecede sakin bir plaj olan Enez içerisinde bir tane de tarihi kale yer almaktadır. Antik şehir kalıntılarını içerisinde barındırmaktadır. 

  Trakya'nın Tarihi ve Doğal Güzellikleri

  1) Uçmakdere

  Trakya'da bulunan bir doğal güzelliktir. Uçmakdere kamp ve yamaç paraşütü yapmak için biçilmiş kaftandır. Uçmakderede kamp yapmak tamamen ücretsizdir. Özellikle hafta sonları burada ki kampçıları yoğun bir şekilde görebilirsiniz. Ganos dağları eteklerinde bulunan Uçmakdere’nin çok güzel bir eşsiz manzarası bulunmaktadır. Uçmakdere Şarköy'de yer almaktadır. İstanbul'dan bu bölgeye gitmek oldukça kolay olduğundan dolayı İstanbul'dan ziyaretçiler de hafta sonları oldukça fazla gelmektedir. Burada daha önce hiç deneyimlemediyseniz yamaç paraşütü deneyimi de yaşayabilirsiniz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2) Ainos Antik Kent

  Trakya'nın gezilebilecek tarihi yerlerinden bir diğer yer de antik kenttir. Antik çağdan gelen bu Ainos antik kenti milattan önce 7. yüzyıla kadar dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Ainos antik kenti Kuzey Ege sahili tarafında yer almaktadır. Bu tarihi antik kent Enez'de kurulmuş olan bir tarihi kenttir. Trakya'da mutlaka gezilmesi gereken antik kent olan Ainos antik kenti üzerinde kazı çalışmaları da yapılmıştır. Meriç nehrine de yakın bir konumda bulunmaktadır. Ainos antik kenti Osmanlı döneminde ve Cenevizliler döneminde de kullanılmıştır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow