hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Truva Antik Kenti Nerede? Truva Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Truva Tarihi Ve Özellikleri...

  Truva Antik Kenti Nerede Truva Antik Kentine Nasıl Gidilir Truva Tarihi Ve Özellikleri...
  expand

  Dünya üzerinde pek çok noktada antik kent bulunmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar gelmeyi başarmış durumda olan bu tarihi antik şehirler, her geçen gün binlerce turisti ağırlayan kentler haline gelmiştir. Truva antik kenti de geçmişi antik çağa kadar uzanan bir kent olma niteliği taşımaktadır. Son derece eski bir tarihi geçmişi olan Truva antik kenti ülkemizde bulunan en önemli antik kentler arasında bulunmaktadır. Truva antik kenti aynı zamanda Troya antik kenti olarak da bilinmektedir. Bu eski tarihi çok eski çağlara kadar uzanan kentin resmi adı ise Troya'dır. Truva antik kenti UNESCO Dünya mirasları listesinde bulunmakta olan bir tarihi antik kent olma statüsüne sahiptir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Truva Antik Kenti Nerede?

   Geçmişin gizemlerinin bir yansıması olan Truva antik kenti hakkında en fazla merak edilen konuların başında bu kentin nerede olduğu gelmektedir. Bu anlamda birçok tarihi mekan meraklısı kişi Truva antik kenti nerede sorusunu sormaktadır. Çok eski çağlara ışık tutan bir atmosfer barındıran Truva Antik Kenti, Çanakkale ili sınırları içinde bulunuyor. Çanakkale ilinin Biga yarımadasında konumlandırılmış olup tarihi atmosferi en iyi şekilde muhafaza etmeyi başarmış olan bir şehirdir.

   Truva Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

   Truva antik kentini kendi aracı ile ziyaret etmek isteyenler öncelikle Çanakkale - İzmir otoyolunun kepez güzergahının 30 kilometresindeki Tevfikiye köyüne ulaştıktan sonra sonrasında da Truva Antik Kenti tabelasından saparak Tevfikiye yoluna giriş yapması gerekiyor. Bu yola giriş yapıldıktan sonra 5 kilometre gidilerek antik kente ulaşım sağlanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Antik kente ulaşımda minibüslerden yararlanacak olanlar ise; Truva Antik Kenti'ne Çanakkale il merkezinden hareket eden minibüsleri tercih edebilirler. Ayrıca antik kente ulaşım için dolmuşlardan da yararlanılabilmektedir.

   Truva Tarihi ve Özellikleri

   Çanakkale'de görülmeye değer tarihi güzelliklerden biri olan Truva antik kenti, geçmişi milattan önce 3 binli yıllara uzanan bir tarihi şehirdir. Tarihte gerçekleşmiş olan ünlü Troya savaşı da yine bu antik kentin sınırları içerisinde yapılmıştır. Sahip olduğu tarihi geçmişinden dolayı Dünya'nın en ünlü antik kentleri arasında kendisine yer bulmuş durumdadır.

   Truva antik kenti tarihte düzenlenmiş olan dünyanın ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. 1871 tarihinden beri Truva antik kentinde kazı çalışmaları gerçekleştirilmeye devam ettirilmektedir. Gerçekleştirilmekte olan bu kazı çalışmaları sonucunda bu tarihi şehir defalarca yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir.

   Truva antik kenti, konum olarak Kaz dağlarına yakın bir noktada bulunmaktadır. Kentin turizmi bakımından büyük önem barındıran Truva Antik Kenti 1998 tarihinde UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine eklenmiştir ve bu tarihte tescillenmiş durumdadır. Truva adının Yunanca yahut Hititçeden geldiği tahmin edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Anadolu'da kurulmuş ve varlık göstermiş olan uygarlıkların kurmuş olduğu bir şehir olma niteliği barındıran Truva antik kenti sahip olduğu her yönü ile görülmeye değer olan ve geçmiş çağlara kapı aralayan antik kentlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Truva antik kenti bölgede bulunmakta olan Hisarlık adlı bir arkeolojik yer de konumlanmıştır. Yaşamakta olduğumu çağda da bu bölgede önemli arkeolojik çalışmalara hala sürdürülmektedir.

   Truva antik kenti içerisinde gezilip görülmeye değer pek çok ilgi çekici yapı ve kalıntı bulunmaktadır. Bunların başında ilk sırayı Troya müzesi almaktadır. Troya müzesi antik kentte yapılmış olan kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkarılmış olan ve antik çağa ait olan bulguların sergilendiği bir müzedir.

   Bölgeye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi ve keşfetmesi gereken bu müze, her yıl binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Truva müzesine kişi başı 42 TL giriş ücreti ödenerek giriş yapılabilmektedir. Truva antik kentin ilgi çekici güzelliklerini keşfetmek için ise giriş ücreti kişi başı 50 TL'dir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Müze kartına sahip olan ziyaretçiler 1 yıl içerisinde 2 kez antik kente ücretsiz giriş yapma hakkına sahiptirler. Müze kart plus sahibi olan kişiler ise 1 yıllık süre içerisinde süresiz olarak antik kente ücretsiz giriş yapabilme olanağına sahiptir.

   Truva Antik kentinin belirli ziyaret saatleri bulunmaktadır. Bu sebeple kenti ziyarete çıkılmadan önce bu saatlerin bilinmesi önemlidir. Buna göre: Haftanın her günü 10:00 ila 19:00 saatleri arasında Truva antik kentine giriş yapılması mümkün olmaktadır. Haftanın her günü giriş olanağı söz konusu olan antik kent içerisinde ev sahipliği yaptığı eski çağlara ait yapı ve kalıntılarıyla ziyaretçilerini adeta büyüleyen bir atmosfer barındırmaktadır.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow