Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Uludağ Nerede, Nasıl Gidilir? Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir, Ne Yapılır?

Günümüzde gezilip görülecek birbirinden güzel şehirler bulunuyor. Özellikle mevsimlere göre seyahatler planlanabiliyor. Yaz aylarında deniz kıyısında tatil yapmak keyifli olabilir. Kış aylarında ise Uludağ en bilinen tatil yerlerinden bir tanesidir. Türkiye genelindeki ilk kayak merkezi Uludağ'da bulunmaktadır. Bursa'nın ilçesi olan Uludağ halk arasında kayak cenneti olarak da bilinmektedir. Uludağ merkezi bir konumda bulunduğu için neredeyse tüm şehirlerden ulaşım rahatlıkla gerçekleşebilir. Uludağ'da kayak keyfi de çıkabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uludağ Nerede?

Uludağ, Bursa'nın en önemli kış turizmi merkezlerinden bir tanesidir. Kış sezonunun başlaması ile birlikte Uludağ'da da tatil planları yapılmaya başlanıyor. Sezon içerisinde Uludağ'daki oteller ve tesisler de doluluk oranına ulaşıyor. Görkemli bir manzaraya sahip olan Uludağ'da her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tatil yapıyor. Marmara Bölgesi'nde yer alan Uludağ aynı zamanda Bursa'nı da ilçesi konumundadır. Özellikle kış aylarında tatil için Uludağ çok fazla tercih edilir.

Uludağ Nasıl Gidilir?

Bursa'nın kış turizmi ile öne çıkan mekanlarından birisi olan Uludağ'a ulaşım oldukça kolaydır. Uludağ, Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Uludağ bölgesine hem İstanbul'dan hem de Yalova'dan ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye genelinden Karadeniz, Ege, İç Anadolu ve diğer bölgelerden Uludağ'a deniz yolu, hava yolu ve ya kara yolu ile ulaşım sağlanabiliyor.

Uludağ'a gitmek için öncelikle Bursa'ya ulaşmak gerekiyor. Kendi aracı ile Uludağ'a gitmek isteyen kişiler özel araçları ile Bursa yolu tarafına doğru ilerleyebilirler. Şehirlerarası otobüs ile yolculuk yapılacak ise öncelikle Bursa'ya varılması gerekir. Bursa'dan minibüsler ile Uludağ2a rahat bir şekilde varılır. Balıkesir- Uludağ arası mesafe 187 kilometre olarak biliniyor.

Uludağ Gezilecek Yerler Nelerdir?

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ önemli bir turizm merkezi olarak ön plana çıkmaktadır. Uludağ'da tatil yapılırken sabahın erken saatlerinde kalkılır. Soğuk ortamı ile bilinen Uludağ'da soğuktan korunmak için sıkı bir şekilde giyinilir. Sabah kahvaltılarında Bursa'nın yöresel lezzetleri tüketilebilir.

Marmara Bölgesi'nin yegane kış tatili yörelerinden birisi olan Uludağ'a gidildiğinde Uludağ Milli Parkı mutlaka görülmelidir. Çok dik yamaçlarda olan Uludağ içerisinde Çobankaya Yaylası da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Uludağ'da bulunan Softaboğan, Aras ve buzul gölleri de mutlaka görülüp ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Uludağ'daki Buzlu ve Aynalı Göller de görülmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır.

Uludağ'da Ne Yapılır?

Kış sezonunda tatil yapmak isteyen turistler Uludağ'a gittiklerinde birbirinden farklı aktiviteler yapabilirler. Uludağ tatilinde mutlaka Uludağ Milli Parkı görülmelidir. 1961 yılında koruma altına alınan milli parkta patika yollar, vadiler ve tepeler yer alıyor. Hem teleferik ile hem de kara yolu ile milli parka kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Milli park içerisinde birbirinden farklı endemik bitkiler de yer alıyor. Uludağ Milli Parkı hem bitki çeşitleri hem de jeolojik yapısı ile ekoturizme büyük bir katkı sağlıyor. Uludağ'a gidildiğinde mutlaka Uludağ Kayak Merkezi'ne gidilmesi gerekir. Bursa'nın da güneybatısında yer alan Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarındaki iki tepenin üzerine kurulmuştur. Uludağ Kayak Merkezi yaklaşık 11 bin 338 hektarlık alanı içermektedir.

Uludağ İle İlgili Merak Edilenler

Bursa'nın en önemli turizm merkezlerinden bir tanesi de Uludağ olarak bilinmektedir. Modern mimarisi ile bilinen Uludağ'da kaliteli bir turizm imkanı da bulunuyor. Uludağ'da otellerin bulunduğu alanda 1800 metrelik bir rakım bulunmaktadır. Kayak tesisleri ise 2200 metre rakıma kadar çıkabilir. Uludağ 2543 metreye kadar çıkan zirvesi ile Türkiye genelinden pek çok ziyaretçi çekmektedir. Kayak yapan yerli ve yabancı turistler yöresel lezzetleri de deneyebiliyorlar. Ayrıca bölgede sabah kahvaltıları da oldukça lezzetli ürünlerden oluşmaktadır. Ayrıca kamp yapmak isteyen kişiler için Çobankaya Yaylası'na da gidilebilir. Çobankaya Yaylası'nda kamp tutkunları tarafından kamp yapılabilir. Çobankaya'da 150 çadırdan oluşan alan 1000 kişilik bir kapasiteye de sahip olması ile bilinir.

Uludağ'da eşsiz bir tatil yapmak isteyen turistler genellikle Uludağ kayak manzarasını görmek isteyebilirler. Uludağ manzarasını izlemek için teleferik ile ulaşım sağlanır. Kayak severler Uludağ kayak pistinde snowboard sporunun da tadını doyasıya çıkarabilirler. İsteyenler Uludağ'da kayak eğitimi de alabilirler. Uludağ'da gidildiğinde yörenin meşhur İskender Kebabı da yenilmeden dönülmemelidir.