Urla'da gezilecek yerler - Urla'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Urla'da gezilecek yerler - Urla'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

İzmir'in en güzel ilçelerinden biri olan Urla tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bakımından da zengin olan bir şehirdir. Urla tatilcilerin ilk uğrak noktalarından birisi olarak bilinmektedir. Ege'nin muhteşem suyuna direkt olarak kıyısı olan Urla hem yerli hem de yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden birisidir. Tatilde ağırlıklı olarak deniz kum ve güneşi arıyorsanız Urla sizin için en güzel yerlerden birisidir. Peki, Urla'da gezilecek yerler neresidir? Urla'da ne yapılır? İşte Urla'da yapmanız gereken şeyler.

Urla İzmir'in en gezilesi ilçelerinden biridir. Aynı zamanda plajları ile de ünlü bir ilçedir. İzmir'e geldikten sonra mutlaka Urla'yı da gezmeyi unutmayın.

Urla'da Gezilecek Yerler

1) Klazomenai

Oldukça esrarengiz bir bölgedir. Urla'da ki belki de en eski yapılardan biridir. Antik çağlardan kalma olduğu düşünülmektedir. Klazomenai bölgesinde günümüzde hala daha kazılar devam etmektedir. MÖ 180'li yıllarda inşa edilen bu yapı günümüze kadar bazı parçaları ile gelmeyi başarmıştır. Aynı zamanda bu bölgede yapılan kazı çalışmalarından çıkan sonuç ise bölgede yoğun olarak zeytinyağı üretiminin olduğudur. Urla'ya geldikten sonra burayı ziyaret edebilir tarihin tozlu sayfalarında yolculuk yapabilirsiniz.

2) Karantina Adası

Karantina adası Urla'nın en popüler ve meşhur yerlerinden biridir. Karantina adası Dünya'da tescillenmiş olan 3 karantina adasından birisidir. Osmanlı döneminde de ithalat ve ihracatın gerçekleştiği bir bölge olarak bilinmektedir. Karantina adası ilk olarak Roma imparatorluğu döneminde karantina olarak kullanılmıştır. Urla'ya geldikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında Karantina adası yer almaktadır.

3) Sanat Sokağı

Sanatseverler için gezilecek en iyi yerlerin başında yer almaktadır. Sanat sokağı Urla'nın en meşhur olan sokaklarından biridir. Bu sokakta doğal yapılarını terk etmemiş olan binalara ve yapılara rastlayabilirsiniz. Sanat sokağı aynı zamanda Urla'nın adını sıkça duyurmasına sebep olmuş bir sokaktır. Aynı zamanda sanat sokağında evcil hayvanlarınıza gezdirebilirsiniz.

4) Açıkhava Sineması

Daha önce bir açık hava sineması ile sinema deneyimi yaşamış mıydınız? Urla'da bulunan Açıkhava sineması ilçenin en çok turist çeken yerlerinden birisidir. Sinemaseverlerin ilgi odağı haline gelmiş olan açık hava sineması her Cumartesi günü bir filmin gösterildiği yerdir. Nostaljik filmlerin ağırlıklı olarak gösterildiği açık hava sinemasına Urla'ya gittikten sonra mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5) Urla Bağ Yolu

Urla bağ yolu şarap işletmelerinin yer aldığı bir bağ yoludur. Şarapçılığın yaygın olduğu bu bağ yolunda dilerseniz şarap tadımı da yapabilirsiniz. Oldukça keyifli bir tatil deneyimi yaşayacağınız Urla bağ yolunda mozaik şarapçılık da bulunmaktadır. Ayrıca yerel üzümlerin de yer aldığı bu yer en çok ziyaret edilen bölgelerden biridir. Şarapların tadına ücretsiz olarak bakabildiğiniz gibi dilerseniz bu şarapları tattıktan sonra satın da alabilirsiniz.

6) Bademler Köyü

Urla'da bulunan en ünlü köylerden olan bademler köyü içerisinde pek çok film ve dizi de çekilmiştir. Bademler köyü çevresinde birçok tiyatro oyunları da çekilmiştir. Bademler köyü Urla'da aynı zamanda Tahtacı köyü olarak da bilinmektedir. Badem ağaçlarının bol olduğundan dolayı köye bademler köyü denilmiştir. Urla'ya yaklaşık olarak 9 kilometre uzaklığı bulunan bademler köyü mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir.

Urla'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Urla'da Alışveriş

Alışveriş yapmak bu ilçede oldukça hesaplıdır. Urla sanat sokağı içerisinde yer alan alışveriş malzemeleri en çok satılanlar arasındadır. Yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte birçok otantik dükkandan hediyelik eşya ve daha çok malzeme satın alabilirsiniz. Dilerseniz yöresel ürünleri satın alabilir, Kadın üretici pazarını ve ot pazarını ziyaret edebilirsiniz.

2) Urla Geleneksel Festivalleri

Urla her mevsim geleneksel festivalleri ile ünlü bir ilçedir. Urla festivallerinde Mart Dokuz Ot festivali ve birçok daha festival yer almaktadır. Her ay ve her mevsim gidebileceğiniz geleneksel festivallerde oldukça keyifli dakikalar yaşayacaksınız. Ayrıca bu geleneksel festivallerde keyifli anlara şahit olabilirsiniz.

3) Urla Yemekleri

Daha önce hiç geleneksel yemekleri tatmış mıydınız? Urla'da bulunan yemekler Ege'nin en güzel yemekleridir. Urla'ya geldikten sonra mutlaka yapılması gerekenlerin başında Urla yemeklerini tatmak vardır. Ege mutfağının en güzel örneklerini taşıyan bu yemekleri deneyerek güzel deneyimler yaşayabilirsiniz. Bu yemekleri yedikten sonra mutlaka tarifini isteyeceksiniz. Urla yemekleri her damağa hitap eden oldukça güzel olan geleneksel yemeklerden oluşmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS