Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Varşova nerede, Nasıl Gidilir? Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi...

Avrupa Birliği'nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Varşova, doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir şehir olmuştur. Varşova aynı zamanda bulunduğu ülkenin başkenti konumundadır. Varşova'ya gidişte ülkemizden mümkündür. Varşova her yıl binlerce turisti ağırlayan bir başkent konumundadır. Varşova aynı zamanda en büyük şehirlerden bir tanesidir. Baltık denizine de yakın bir nokta da bulunan Varşova'da en fazla Leh halkı yaşamaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nüfusu itibari ile de 550 bin kişi yaşamaktadır. Varşova ülkemizde 1991 yılından beridir İstanbul ile kardeş olan bir şehirdir. Avrupa Birliği kıtasında yer alan Varşova sessiz ve sakin bir şehirdir. Bu bölgede tarihte birçok ayaklanma da yaşanmıştır. Özellikle en büyük ayaklanma ise tarihe de geçmiş olan Varşova Ayaklanması'dır. Varşova ikinci dünya savaşından sonra büyük tahribata uğramış ve şehir yeniden dizayn edilmiştir.

Varşova Nerede?

Varşova Polonya'nın başkentidir. Coğrafi konumu olarak Orta Avrupa'da yer alan bir başkenttir.

Nasıl Gidilir?

Varşova Avrupa Birliği şehirlerinden bir tanesidir. Bulunduğu ülke de Polonya olduğundan dolayı Türk vatandaşları bu ülkeye gitmek için ize prosedürüne tabidir. Varşova'ya gitmek için ilk olarak vize prosedürlerinden geçmelisiniz. Vize olarak da Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Varşova için schengen vizesi aldıktan sonra doğrudan İstanbul'dan hem aktarmalı hem de aktarmasız bir şekilde geçiş sağlayabilirsiniz. Varşova Avrupa Birliği'nin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olup bu şehre vize aldıktan sonra kara yolu ile de yine geçiş sağlamanız mümkündür.

Varşova Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi

1) Old Town

Türkçe'ye tam olarak eski şehir olarak çevrilmektedir. Old Town en çok ziyaret edilen bölgelerden bir tanesidir. Varşova'nın hem kültürel hem de tarihi mirasını yansıtan bir yerdir. Varşova'yı yakından tanımak için ilk olarak bu yere gitmenizi öneriyoruz. Tam olarak Old Town Vistül nehri kıyısında yer almaktadır. Birbirinden güzel mimari yapılarının bulunduğu bu yer ikinci dünya savaşında naziler tarafından ağır tahribata uğratılmış bir yerdi. Daha sonra da bir kısmı restore edildi. 1983 yılında bu bölge UNESCO tarafından Dünya mirasları listesine eklenmiştir.

2) Praga

Varşova'da yer alan bir yerdir. Varşova'nın en güzel heykel yapılarından bir tanesi olarak bilinir. İkinci dünya savaşında zarar görmeyen nadir yerlerdendir. Praga bölgesi Varşova'nın en otantik yerlerindendir. Varşova'nın kültürel zenginliğini yansıtan bir yer olan Praga farklı kültürleri de bir arada tutmaktadır. Bölgeyi ziyaret edince birbirinden güzel ve süslenmiş olan duvarları da göreceksiniz. Bu bölgede grafitti sanatçılarının eserleri yer almaktadır. Bu bölgede yoğun miktarda kafe ve barları da görmeniz mümkündür.

3) Varşova Gettosu

Bu getto 1940 yılında inşa edilmiştir. Naziler şehri ele geçirdikten sonra tam olarak Yahudileri hapsetmek amacı ile bu şehirde bir getto inşa etmeye karar vermişlerdir. 3.4 kilometrelik bir alana getto inşa ederek Yahudileri bu bölgede tutmuşlardı. Yakalanan Yahudiler de yine bu toplama kamplarına gönderiliyordu. Getto Ayaklanmasından sonra da burası yok edilmiştir. Günümüzde burası bir anıt olarak ziyaret edilmektedir. Bu gettonun kalıntılarını da günümüzde gözlemek yine mümkündür.

4) Kraliyet Şatosu

Varşova'da yer alan 13. yüzyıldan kalma olan bir yapıdır. Kraliyet kalesi olarak da adlandırılan Kraliyet şatosu "Great Tower" olarak adlandırılmaktadır. 16. ve 17. yüzyılda kalede yapılan bir genişleme sonucunda bu bölge inşa edilmiştir. 1940 yılında Almanlar tarafından Naziler ile birlikte bu şato bombalanmıştır. Bundan dolayı da büyük bir bölümü yıkılmıştır. 1970 yıllarına gelinince 10 yıl boyunca süren bir inşaat söz konusu olacaktır. Günümüzde halen daha bu şatonun onarımları yer yer devam etmektedir. Kraliyet şatosu Varşova'nın sembolik yerlerinden bir tanesidir.

5) Wilanow Sarayı

Wilanow Sarayı Varşova'nın tarihi saraylarından bir tanesidir. Şehir merkezine tam olarak 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Avrupa'nın en ziyaret edilen saraylarından olan Wilanow sarayı Varşova için vazgeçilmez bir yerdir. Ziyaret edilmeyi hak eden yerlerden olan Wilanow Sarayına ulaşım son derecede kolaydır. 20 dakikalık bir araba mesafesi ile birlikte bu saraya şehir merkezinden ulaşabilirsiniz. Hem özel araç hem de toplu taşıma ile birlikte buraya ulaşım mümkün hale gelmektedir. Bu saray Türk tarihi açısından da önemlidir. 2. Viyana kuşatmasından sonra Osmanlı ordusuna atfedilerek yapılmıştır.