Venedik Nerede, Nasıl Gidilir? Venedik Gezilecek Yerler Nelerdir?

Venedik Nerede, Nasıl Gidilir? Venedik Gezilecek Yerler Nelerdir?

Venedik Nerede, Nasıl Gidilir? Venedik Gezilecek Yerler Nelerdir?

Venedik, olağanüstü atmosfere sahip olan güzelliği ile İtalya‘nın en çok turist ağırlayan şehirleri arasında yer alır. Adriyatik’in hazinesi olarak da bilinen Venedik, kanallar üzerinde yer alan köprülerle birbirine bağlanan küçük adalardan meydana gelir. Tarih boyunca Avrupa’nın en önemli liman kentlerinden arasında yer alan Venedik, deniz ticareti ile ünlü bir şehir olan Venedik Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapıyordu. Burası birbirinden etkileyici sanat eserlerinin sergilendiği sanat galerileri, müzeleri, hareketli sokakları, hoş kafeleri ve meydanları ile ünlü olan Venedik, İtalya ruhunu yansıtıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Venedik Nerede?

Venedik, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın en popüler şehirleri arasında yer alıyor. İtalya, aynı zamanda bir güney Avrupa ülkesidir. İtalya’nın Veneto Bölgesi’nin başkenti olarak bilinen Venedik, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan ve Adriyatik Denizi’ne açılan bir noktada yer alıyor.

Venedik'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Venedik’e İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın düzenlediği direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul - Venedik uçuş süresi ise yaklaşık olarak 2,5 saat kadar sürüyor. Venedik Marco Polo Havalimanı’na THY ve Pegasus’un direkt uçak seferleri dışında Lufthansa ile Frankfurt’tan ile KLM ile Amsterdam’dan, Ukrayna International Airlines ile Kiev’den ve Aeroflot ile Moskova’dan aktarmalı olarak da bölgeye rahatlıkla ulaşılabiliyor. Aktarmalı uçuşların bekleme süresine göre uçuş süresi ise, yaklaşık olarak 6 ile 15 saat arasında değişiyor.

Venedik Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için, Venedik Marco Polo Havalimanı, şehir merkezinin 12 km kuzey tarafında yer alıyor. Marco Polo Havalimanı’ndan Venedik şehir merkezine ulaşmak için çıkış terminalinin hemen önünde yer alan otobüs duraklarından, ATVO firmasının 35-D2 hattı otobüsüne ya da ACTV firmasının işletmiş olduğu 5 No’lu otobüse binebilir ve dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havalimanından otobüslere binerek yaklaşık olarak 35 dakika içinde Piazzale Roma’ya ulaşabilirsiniz. Buradan da şehre gitmek istediğiniz bölgeye ulaşmak için ‘vaporetto’ ismi verilen teknelere binerek istediğiniz bölgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım seçeneği ise ‘water bus’ ismi verilen deniz otobüsleridir. Havalimanından çıktıktan sonra sola dönerek 10 dakika kadar yürüdüğünüz zaman deniz otobüsü iskelesine rahatlıkla varabilirsiniz. Buradan da şehrin farklı semtlerine hareket eden pek çok deniz otobüsünden birini kullanarak istediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Lüksüne ve konforuna çok düşkün olan seyahat severlerden biriyseniz, bir diğer kullanabileceğiniz ulaşım seçeneği ise deniz otobüsü iskelesinden hareket eden kişiye özel su taksilerini kullanmaktır. Su taksileri ile havalimanından şehir merkezine en konforlu ve en hızlı ama bir o kadar da en pahalı ulaşım aracı olarak hizmet veriyor.

Venedik’e trenle ulaşmak için direkt uçak seferlerinin yanı sıra İtalya’nın Roma, Milano ve Floransa gibi kentlerden yüksek hızlı trenlere binerek de Venedik’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Her gün karşılıklı seferlerin yapıldığı bu güzergahtaki trenler Büyük Kanal’ın yakınında yer alan Santa Lucia Tren Garı ile Mestre Tren Garı’na gidiyor.

Venedik Gezilecek Yerler Nelerdir?

İtalya’nın en çok turist ağırlayan şehirleri arasında yer alan Venedik, tam anlamı ile bir turizm cennetidir. Piazza San Marco ve San Marco Bazilikası Venedik'in gezilecek en önemli yerleri arasında yer alır. Venedik dükkanlarının köşkü olarak da kullanılmış olan Palazzo Ducale, Rönesans dönemine ait başyapıtları da içinde görebileceğiniz Santa Maria Della Salute Kilisesi, Accademia Gallery ve Santa Maria Gloriosa Dei Frari Kilisesi Venedik'in en önemli yerleri arasında yer alıyor.

Grand Canal ise, Venedik’in en büyük kanalı olarak da biliniyor. Burada da güzel bir tekne turu yaparak şehri genel anlamda görebilir ve tanıma imkanı bulabilirsiniz. Kentin simgelerinden biri haline gelen Meşhur Rialto Köprüsü, bu kanal üzerinde bulunan. Modern sanat için Peggy Guggenheim Müzesi’ni, içinde sergilenen sanat sergileri için Palazzo Grassi’yi ziyaret edebilirsiniz. Buraya giderek Scuola Grande di San Rocco’nun muhteşem resimlerini görme imkanı bulabilirsiniz.

Murano ve Burano adalarını da rotanıza ekleyerek yeni yerler keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda Venedik şehrinin sembolü haline gelen nehirde gondollarla gezerek romantik anlar yaşayabilir ve Venedik'in güzelliğini yeniden keşfedebilirsiniz. Hareketli tarihine şahitlik etmiş olan çok güzel mekanları, romantizmin ön plana çıktığı atmosferi ve sıra dışı kültürel etkinlikleri ile Venedik, pek çok turiste uzun süre unutamayacak tatil anıları yaşatıyor.