Yalova Nerede, Nasıl Gidilir? Yalova Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yalova Nerede, Nasıl Gidilir? Yalova Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yalova Nerede, Nasıl Gidilir? Yalova Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yalova Türkiye'nin en güzel illerinden bir tanesidir. Marmara denizine kıyısı olan bir il olan Yalova konumu itibari ile bir geçiş güzergahı olmuştur. Yalova'nın tarihi de oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Yalova ilk kez 1955 yılında bir şehir statüsüne kavuşmuştur. Türkiye'nin en çok gezilen illeri arasına girmeyi başarmıştır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yalova'ya geçiş güzergahı lokasyonundan dolayı hem deniz yolu ile hem de kara yolu ile geçmek mümkündür. Bundan dolayı Yalova'ya İstanbul üzerinden de pek çok ziyaretçi gelmektedir. Armutlu yarımadasına sahip olan bir ildir. Yalova'ya ulaşım da kolay olduğundan dolayı özellikle yaz mevsiminde pek çok kişi bu ili tatil için tercih etmektedirler.

Yalova Nerede?

Yalova tam olarak Marmara denizinin güneyinde yer alan Bursa ile komşu olan bir şehirdir.

Nasıl Gidilir?

Yalova'ya hem deniz yolu ile hem de kara yolu ile gidebilirsiniz. Bunun için de toplu taşıma ve özel aracınızı kullanabilirsiniz. İstanbul'un Anadolu yakasından Pendik ilçesine gelerek buradan arabalı vapuru tercih ederek doğrudan özel aracınız ile birlikte Yalova iline geçiş sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kara yolu ile de ulaşım sağlamak için yine körfezi geçtikten sonra dilerseniz Eskihisar - Topçular feribot hattını kullanabilirsiniz. Eskihisar - Topçular feribot hattını kullandıktan sonra doğrudan hava yolu ile Yalova iline geçiş sağlamak mümkündür.

Yalova'ya İstanbul İzmir otoyolunu kullanarak da hızlı bir şekilde otobandan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yalova Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Yürüyen Köşk

Yalova'nın en tarihi yapılarından bir tanesidir. Bu şehre geldikten sonra mutlaka görmeden gitmemeniz gereken bir yerdir. Atatürk ile özdeşleşmiş olan bu Yürüyen Köşk'e bu adın verilmesinin bir hikayesi bulunmaktadır. Atatürk 1930 yılında Yalova şehrini ziyaret ettikten sonra bu köşkün üzerinde yer alan bir ağacın budandığını görür. Çınar ağacının köşke zarar verdiğini gördükten sonra ağacı budamak yerine köşkün başka bir yere taşınması gerektiğini söyler. Bu durumda da bu köşk olduğu yerden başka bir yere taşınır ve adı Yürüyen Köşk olarak kalır. Zamanında bu köşkün yürümesini sağlayan ve taşınma işlemini gerçekleştiren ise Belediye fen işleri yollarıdır. Yürüyen Köşke giriş tam 2 lira öğrenci 1 lira olarak güncellenmiştir. Pazartesi hariç haftanın her günü saat 17'ye kadar bu köşkü ziyaret edebilirsiniz.

2) Çınarcık Plajı

Yalova'nın daha önce bir tatil beldesi olduğunu dile getirmiştik. Yalova'nın en ünlü plajları arasında Çınarcık plajı yer almaktadır. Çınarcık plajı bir halk plajıdır. Dolayısıyla giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Çınarcık plajı Yalova ilçelerinden olan Çınarcık ilçesine bağlı olan bir plajdır. Dolayısıyla adını da bu ilçeden almıştır. Deniz otobüsü iskelesi de bulunan Çınarcık plajı içerisinde özel işletmeler yer almaktadır. Aynı zamanda bu plajın denizi çakıllıdır. Dolayısıyla deniz terliği ile girmek doğru olacaktır.

3) Armutlu Plajı

Yalova'nın Armutlu ilçesine bağlı olan bir plajdır. Armutlu plajı en temiz denize sahip olan plajlardan bir tanesidir. Girişi ücretsiz olan bir plajdır. Armutlu plajında dilerseniz şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Ortalama bir fiyat ile birlikte kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Armutlu plajının sahili ise kumdan oluşmaktadır. Bundan dolayı çokça tercih edilmektedir.

4) Altınova Hersek Plajı

Yalova'da ki ücretli plajlardan bir tanesidir. Araç için girişte 5 lira ücret alınmaktadır. Halk plajı tarafı da bulunan bu plajda herhangi bir ücret ödemek durumunda değilsiniz. Yalova'nın Altınova ilçesinde bulunan bu plaj köprü manzarası ile dikkat çeken bir plajdır. Bundan dolayı pek çok kişinin tercihi haline gelmiştir. Altınova Hersek plajı oldukça büyük ve güzel bir plajdır.

5) Sudüşen Şelalesi

Yalova'nın doğal güzellikleri arasında yer alan bu şelale Termal ilçesinde yer almaktadır. Sudüşen şelalesi görenleri büyüleyici güzelliği bulunan bir şelaledir. Özel araç ile çok kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bu şelalede bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Sudüşen şelalesi yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır. Çevresinde yer alan kafeteryalar ile birlikte her türlü yeme içme ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz.

6) Erikli Şelalesi

Yalova'nın bir diğer şelalesi de Erikli şelalesidir. Çok ünlü bir şelale olduğunu söylemekte fayda var. Erikli şelalesi Erikli yaylası olarak da geçmektedir. Yalova'nın Çınarcık ilçesinde yer alan bu şelalenin yemyeşil güzelliği vardır.