Yedigöller Nerede? Yedigöller'e Nasıl Gidilir? Yedigöller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yedigöller Nerede? Yedigöller'e Nasıl Gidilir? Yedigöller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yedigöller Nerede? Yedigöller'e Nasıl Gidilir? Yedigöller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye'de en çok ziyaret edilen doğal yerlerin başında yedigöller gelmektedir. Yedigöller ülkemizde en çok gezilen ve en çok görülen yerlerdendir. Yedigöller aynı zamanda son yıllarda iyice popülerliğini arttırmış olan bir yerdir. Yedigöllere gelmek isteyen ve ziyaret etmek isteyen kişiler buranın tam olarak nerede olduğunu sorgulamaktadırlar. Yedigöller bir milli park ilan edilmiştir. Lokasyon olarak da Karadeniz bölgesinde yer alan Yedigöller yedi yirmi dört açık olan bir yerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yedigöller Nerede?

Yedigöller Bolu'da yer almaktadır. Bolu'nun Merkeşler istikametinde yer almaktadır.

Yedigöller'e Nasıl Gidilir?

Yedigöller'e gitmek için alternatif güzergahları kullanabilirsiniz. Özellikle İstanbul ve Kocaeli gibi şehirlerden buraya gelenler bir hayli fazla olduğu için otoyolu kullanarak Yedigöller'e ulaşım sağlayabilirsiniz. Yani Yedigöller'e ulaşım sağlamak hem özel aracınız hem de toplu taşıma aracını kullanabilirsiniz.

Yedigöller'e ulaşım sağlamak için Bolu tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Bolu merkeze geldikten sonra burada Merkeşler istikametine giden yön tabelaları yer almaktadır. Merkeşler'e doğru devam edince Yedigöller'e doğrudan götürecek olan tabelaları görebilirsiniz. Bu tabelaları kullanarak da doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer özel aracınız yok ise Yedigöller'e gelmek yine çok kolaydır. Bolu merkezine otobüs ile ulaşım sağladıktan sonra tek aktarma ile birlikte Yedigöller'e ulaşabilirsiniz. Yedigöller'e ulaşmak için burada bulunan minibüs ya da otobüsleri tercih edebilirsiniz. Yaklaşık olarak 20 dakika gibi kısa sürede Bolu merkezden Merkeşler'e doğru gidebilir, Yedigöller'i ziyaret edebilirsiniz.

Yedigöller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yedigöller konum olarak Batı Karadeniz'de yer almaktadır. Türkiye'nin en zengin bitki örtüsüne sahip tabiat parklarından biri olan Yedigöller tabiat parkı Mengen ve Yığıla ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yedigöller tabiat parkı 1965 yılında milli bir park ilan edilmiştir. İçerisinde tam olarak 7 tane büyük heyelan gölü bulunmaktadır. Bundan dolayı da bu bölgeye Yedigöller denilmiştir. Yedigöller içerisinde volkanik kayaçlar oldukça fazladır.

Yedigöller tam olarak tabiat parkının ortasında bulunuyor. Tam olarak yükselti farkları da 100 metre olarak bilinmektedir. Yedigöller tabiat parklarının ortalama olarak yükseltileri ise 800 metreye yakındır. Yedigöller içerisinde zambak ve sıklamen çiçekleri oldukça fazladır. Bu tabiat parkı içerisinde bilimsel inceleme de yapılmaktadır. Araştırmaların da yoğun olduğu bir yer olarak bilinen Yedigöller mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Yedigöller Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından da koruma altına alınmış bir yerdir. İçerisinde yaban hayatı da oldukça gelişmiştir. Biyolojik çeşitliliği fazla olan yerlerden olan Yedigöller içerisinde kurt ve ayı oldukça fazladır. Az miktarda da dağ kedisi ve vaşak hayvanlarına rastlanılmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yedigöller içerisinde kamp faaliyetleri de yaygın olup kamp yapmak isteyenleri oldukça fazla olanaklar sunulmuştur. Dolayısıyla Yedigöller tabiat parkına gelerek hem güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir hem de ailecek piknik yaparak bu muhteşem yeri deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Yedigöller içerisinde çok güzel şelaleler de yer almaktadır.