Amasya'ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Amasya'ya gittiğinizde mutlaka en az birkaçını tatmanız gereken lezzetleri sizler için derledik.Amasya Boranisi

Malzemeler: 6 yumurta, 1 su bardağı süzme yoğurt (katık), 1 yemek kaşığı kuru nane, 2 diş sarımsak, 1 çay bardağı su, yoğurt.
Yapılışı: 1 çay bardağı suyla yumuşatılır. Sarımsak ince ince kıyılır. Nane ilave edilir. 4 su bardağı su kaynatılır. İçine tuz, bir çay kaşığı sirke ilave edilir. Yumurtalar tek tek kaynayan suya kırılır kevgirle servis tabağına alınır. Bütün yumurtalar pişirildikten sonra yoğurtlu harç üzerine dökülür. Soğuk servis yapılır.

Şıngır Kebabı

Malzemeler: 1.5 kg kuzu kuşbaşı, 1 kg. ince patlıcan, yarım kilo yeşil sivri biber (tatlı), tuz, karabiber.
Yapılışı: Patlıcanlar alacalı soyulur. Halka şeklinde doğranır. 20 dakika tuzlu suda bekletilir. Et tuzlanır. Bir patlıcan bir et olmak üzere şıngır şişlerine dizilir. Odun ateşi küllenene kadar beklenir ve şıngır aleti üzerine yerleştirilir. Şıngırın çarkı elle çevrilerek pişirilir. Yeşil biberler ateşte közlenir, pişen kebabın üzerine konularak Tepoşlu (Bir nevi kapaklı bakır sahan) da 15 dakika demlendirilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Kesme Hamur Çobrası (İbik Çorbası)

Hamuru için: 1 su bardağı un, 1 yumurta, 1 çay kaşığı tuz, alabildiği kadar su. Ayrıca 1 su bardağı yeşil mercimek, 2 su bardağı süzme yoğurt, un, yumurta, tuz ve su ilavesiyle özlü katı bir hamur yapılır. Yapılışı: Dinlendirilerek altına ve üstüne un serpilir ve oklavayla açılır. Üzerine un serpilerek hamur oklavaya sarılır. Oklavanın boyu istikametinde ikiye yarılır. Böylece bütün katlar kesilmiş olur. Daha sonra hamur aynı paralelde boyuna yarım santim şeritler halinde kesilir. Tekrar enine yarım santim kalınlığında kesilir. Hamurun fazla unu elekte elenir. Mercimek yıkanır ve altı su bardağı suyla haşlanır haşlandıktan sonra hamur ilave edilir. Hamur piştikten sonra özelenmiş yoğurt alıştırılarak çorbaya eklenir. Bir tavada nane tereyağında kızdırılarak üzerine dökülüp servis yapılır.

Amasya Patlıcan Oturtma

Malzemeler: 4 adet orta boy patlıcan, 3-4 adet domates, 250 gr kıyma, 4-5 adet sivri biber, 1 baş soğan, tuz, karabiber, 1 çay bardağı sıvı yağ.
Yapılışı: Patlıcanlar alacalı soyulur halka halka kesilir tuzlanır suyu alınıp kızartılır. Kıymadan yoğurularak köfte yapılır (halka patlıcan büyüklüğünde) yemek tenceresine bir patlıcan bir köfte olarak dizilir üzerine yağda kızartılmış sivri biber ve domates konularak kısık ateşte kendi halinde pişirilir. Servis yapılır.

Sıkma Tarhana Çorbası

Malzemeler: 6 adet sıkma tarhana (bütün yarmalı), 1 su bardağı nohut, 1 yemek kaşığı nane, 2 yemek kaşığı tereyağı, tuz.
Yapılışı: Tarhanalar ve nohut bol suyla akşamdan ıslatılır. Suyu süzülerek tarhanalar elle sıkılarak ezilir. Nohutlarla birlikte çorba kazanında bol suyla devamlı karıştırarak nohutlar yumuşamasına kadar ve koyulaşana kadar pişirilir. Tuzu atılır. Üzerine tereyağında kızdırılmış nane gezdirilir.

Patlıcan Pehli

Malzemeler: 6 adet patlıcan, 1 su bardağı sıvı yağ, 4 adet domates, 1 kg. kaburga yerinden koyun eti, kara biber, tuz.
Yapılışı: Patlıcanlar alacalı soyulur. Uzunlamasına üçe bölünür. Tekrar enine üçe bölünür. Tavada kızgın yağda hafif kızartılarak tepsiye döşenir. Üzerine kabuğu soyulmuş halkalar halinde doğranmış domatesler ilave edilir. Üzerine az suda haşlanmış kaburga eti suyu ile birlikte yerleştirilir. Tuzu ve kara biber ilave edilir. Etler kızarıp suyunu çekene kadar fırında pişirilir Sıcak servis yapılır.

Bıdıklı Çorba

Malzemeler: 1 su bardağı kırık yarma, 1 su bardağı taze iç fasulye, 6 su bardağı su, 2 su bardağı süzme yoğurt, tuz.
Yapılışı: Yarma ve taze iç fasulye suda yarmalar pembeleşene kadar pişirilir. Tuz ilave edilir. Haşlandıktan sonra yoğurt özelenerek çorbaya yavaş, yavaş ilave edilir. Üzerine isteğe göre tereyağında kızdırılmış nane dökülüp servis yapılır.

Amasya Dolma İçi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı salça, yarım kg yeşil mercimek, 300 gr çekilmiş yarma, 2 baş soğan, 200 gr pastırma veya yağdan ayrılmış kuyruk kıkırdak, kara biber, kırmızı biber, kimyon, bir diş sarımsak, tuz, yarım demet maydanoz, 1 çay bardağı sıvı yağ, 250 gr koyun kuyruğu.
Yapılışı: Koyun kuyruğu küp şeker büyüklüğünde doğranır. Bir tavada kavrularak yağı eritilir. Kevgirden süzülerek yağından ayrılır. Sıcak olarak tavada dövülür. Islatılmış mercimekler hazırlanır, süzülür soğan küp şeklinde doğranır. Bir çay bardağı sıvı yağda kavrulur. İnce ince doğranmış pastırmalar soğanın üzerine ilave edilir. Haşlanmış mercimek yıkanmış yarma eklenerek 1,5 su bardağı sıcak su ilave ederek dövülmüş kıkırdak ve baharat eklenir. Pilav kıvamına gelince altı kapatılır maydanoz (kıyılmış) eklenerek sıcak servis yapılır.
Not: Üzüm yaprağıyla bohça şeklinde sarılarak dolma gibi de yenebilir.

Tırtıl Baklava

Malzemeler: 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı yoğurt, alabildiği kadar un, 2 su bardağı ceviz, 250 gr tuzsuz tereyağı. Açmak için: 1.5 su bardağı buğday nişastası, yarım su bardağı un karıştırılır. Şurubu için: 1 kg. toz şeker, 4 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı limon suyu Şurubun hazırlanışı: (4 su bardağı su kaynatılır şeker ilave edilir. Şurubun rengi sararıncaya kadar kısık ateşte pişirilir. Limon suyu ilave edilerek soğumaya bırakılır.) Malzemeler geniş bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Un ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. Ceviz büyüklüğünde bezeler ayrılır. 1,5-2 saat üzerine nemli bez örtülerek dinlendirilir. Hamur büyüyebildiği kadar nişastalı unla açılır. Hamurun biri açılıncaya kadar diğeri kurumaya bırakılır. Kuruyanın üzerine ceviz verilir oklavanın üzerine rulo yapılır oklavanın iki ucunda ortaya doğru hamur büzüştürülür. Oklava çıkarılır. Şekli bozulmadan tepsiye dizilir. 1 gün kurutulur. Kızartılacağı zaman eşit aralıklarla kesilir. Kızdırılmış yağ üzerine dökülerek pembe-beyaz kızartılır. Şurup ve hamur soğukken ıslatılır

Helle Çorbası

Malzemeler: 2 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı tereyağ, 1 çay bardağı pirinç, kara biber, 5 su bardağı su.
Yapılışı: 2 Yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı tereyağında kavrulur. 5 su bardağı soğuk su eklenir. Bir başka kapta bol suda haşlanmış bir çay bardağı pirinç hazırlanan meyaneye katılır. Kaynayana kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Üzerine kara biber serpilerek servis yapılır.

Amasya Cilbiri

Malzemeler: 1 su bardağı ev eriştesi, 2 domates, 2 yumurta, 200 gr kıyma, 1 yemek kaşığı tereyağı, 5 su bardağı su, bir miktar tuz.
Yapılışı: Tereyağında kıyma kavrulup içine yumurtalar kırılır. Domates kabukları soyulup küçük (tavla zarı büyüklüğünde) doğranarak tencereye ilave edilir. Suyu konulup kaynamaya bırakılır. Su kaynadıktan sonra erişteleri salınır. Yumuşayıncaya kadar pişirilir. Sıcak servis yapılır.

Amasya Ayva Gallesi

Malzemeler: 4 adet ayva, yarım kg koyun boyun eti, 200 gr nohut, 250 gr toz şeker, 4 su bardağı su.
Yapılışı:Nohutlar ve koyun eti yıkanarak düdüklü tencerede 4 su bardağı su ile haşlanarak pişirilir. Soğuyunca koyun eti lifleri istikametin de kemik ve yağ kısımlarından ayrılarak kuşbaşı doğranıp et suyu ve nohutlar ile birlikte üzerine ilave edilir şeker katılarak 1 taşım kaynatılır. Soğuyunca ılık olarak servis yapılır.
Not: Erik gallesi kuru kayısı konularak yapılır. Kayısı gallesi aynı işlemler tekrar edilerek yapılır.

Amasya Dene Hasudası

Malzemeler: 1 su bardağı buğday nişastası, 1 su ardağı pekmez, 1 su bardağı su, 2 yemek kaşığı tereyağı, nişasta, su ve pekmez kaba kıvamda bulamaç haline getirilir. Tereyağı bakır tavada kızdırılır. Üzerine bulamaç ilave edilerek tahta kaşıkla karıştırılır. Tane tane oluncaya kadar işlem devam edilebilir. Üzeri kapatılarak bir süre dinlendirilir. Servis tabağına alınır. Ilık olarak servis yapılır.

Bakla Dolması

Malzemeler: 200 gr kuru bakla, 1 baş soğan, 2 su bardağı yarma ve yarım çay bardağı bulgur, yarım kg kıyma (koyun kuyruğu katılmış, yağlı ), 1 kaşık salça, biber, tuz, 1 çay bardağı sıvı yağ, sarmalık yaprak.
Yapılışı: Bir gün önceden ıslatılan baklalar soyulur. Yarma, kıyma, kuru soğan, salça, biber, tuz sıvı yağ ile hepsi karıştırılır. Dolmanın konacağı tencerenin altına kemik konur. Yaprağın içerisine hazırlanan iç malzemesi konarak bohça şeklinde sarılır kemiklerin üzerine itinayla (dağıtmadan) döşenir. İki su bardağı su konarak kaynatılır. Kuru soğan eşliğinde servis yapılır. Dolmalar sarılırken birinin içerisine nişan konur. (Zeytin tanesi, kiraz, çeyrek altın gibi) bu nişan yerken kimin ağzına gelirse onun niyetinin olacağı rivayet edilir.

Çatal Çorba

Malzemeler: 1.5 çay bardağı yeşil mercimek, 2 çay bardağı yarma, 7 su bardağı su, 1 adet orta boy soğan, 100 gr. kıyma, 2 yemek kaşığı tereyağ, tuz, pul biber, nane.
Yapılışı: Önce mercimekler yumuşamaya başlayınca yarma ilave edilerek haşlanır. Bir tencerede yağ, soğan, kıyma kavrulur. Mercimek ve yarmaya katılır suyu ilave edilip 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirilir. Üzerine tereyağında kızdırılmış nane ve pul biber dökülür. Servis yapılır.

Amasya Patlıcan Çullaması

Malzemeler: 6 adet iri boy çekirdeksiz patlıcan, yarım demet maydanoz, 2 orta boy soğan, kara biber, kırmızı biber, tuz, 1 çay bardağı sıvı yağ, 2 adet domates, 1 adet iri boy dolma biber, 2 diş sarımsak Yapılışı: Patlıcanlar, dolma biberler ve domatesler ateşte közlenir. Kabukları soyularak ince olarak doğranır. Yarım ay şeklinde kesilen soğanlar, maydanoz ve sarımsak ince ince doğranarak tüm malzemeler karıştırılır. Servis yapılır.

Amasya Bat Yemeği

Malzemeler: 100 gr dövülmüş ceviz, 5 adet taze soğan, 1 adet orta boy kuru soğan, 1 çay bardağı düğü, 1 yemek kaşığı domates salçası, bir tutam kırmızı pul biber, 1 su bardağı su.
Yapılışı: Dövülmüş ceviz, ince kıyılmış kuru ve taze soğan, domates salçası, kırmızı biber, tuz, düğü (köftelik bulgur) su derince bir kapta karıştırılır. Salamura yaprakların arasına sarılarak veya ekmek banarak yenir. Yapılması kolay ve doğal gıdalardan oluşan iştah açıcı bir yemektir.

Bütün Et Yemeği

Malzemeler: 1 kg kol bölgesinden koyun eti, 1 su bardağı haşlanmış nohut, 1 yemek kaşığı tereyağ, 1 yemek kaşığı salça, tuz, su.
Yapılışı: Yumurta büyüklüğünde parçalara ayrılmış koyun eti yağda kızartılır. Salça, tuz, tereyağ etlerin üzerine ilave edilerek üzerine geçinceye kadar su eklenir. Kapağı kapatılıp kısık ateşte pişirilir. Etler iyice piştikten sonra daha önce pişirilmiş olan nohutlar ilave edilerek servis yapılır.

Unutma Beni Tatlısı

Malzemeler: 1 su bardağı pekmez, 2 yemek kaşığı şeker, 1 su bardağı su ve köy ekmeği.
Yapılışı: Pekmez şekerle birlikte şurup haline gelene kadar pişirilir. Dilimlenmiş ekmekler içine atılır. İki tarafı pişirilir. Bir kevgirle ekmekler şerbetten alınarak üzerine ceviz dökülerek servis yapılır.

Kalbura Bastı

Malzemeler: 200 gr tereyağı, 2 yumurta, 1 tutam tuz, 2 kaşık yoğurt, 1 su bardağı ceviz, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya. Şerbet için: 1,5 kg. toz şeker, 1 litre su, yarım limon suyu.
Şurubun hazırlanışı: Unun ortası havuz yapılır. Yağ, yumurta, tuz, yoğurt, vanilya ilave edilip yoğrulur. Hamur kulak memesi yumuşaklığına getirilir. Yumurta büyüklüğünde hamur alınır, arasına ceviz konularak, kalbur arkasında elle döndürülerek şekil verilir. 150 derecede 30-35 dk pişirilir. Piştikten sonra üzerine soğuk şerbet dökülür.

Amasya Keşkeği

Malzemeler: 1 kg keşkeklik buğday, 500 gr koyun eti (kol veya bel bölgesinden-rostoluk et de olabilir), 200 gr koyun kuyruğu, 100 gr nohut, 1 yemek kaşığı suda inceltilmiş çemen, tuz.
Yapılışı: Keşkek çömleğine (cab) kendimelik, et, çemen, nohut, kıkırdağı ayrılmış kuyruğun yağı, tuz ve kemikler kırılarak çıkartılan iki iri kemiğin iliği konur üzerine 3 parmak kapatacak kadar su ilave edilerek cabın kapağı kapatılıp fırına verilir. 4-5 saatte fazla harlı olmayan fırında pişirilir. Pişen keşkek üzerinde biriken fazla yağ (bar) bir tavaya alınır salça, sıcak su katılarak sos yapılır. Cabdan tabaklara alınan keşkeğin üzerine arzuya göre bu sos ilave edilerek servis yapılır. Keşkeğin 4 ana maddesi et, kuyruk, kendimelik ve nohuttur. Cab içerisine salça konmaz NOT: Merzifon yöresinde cabın içerisindeki bütün malzeme dövülerek macun haline getirilip servis yapılır.

Nohudullu Amasya Çöreği

Malzemeler: 1 kg. un, 150 gr ceviz içi, 150 gr tereyağı, 10-15 adet nohut, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 2 yumurta sarısı.
Yapılışı: Nohutlar havanda kırılır. Şişeye konularak üzerine ılık su ilave edilir. 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edilerek 3 gün ılık yerde (şişenin ağzında köpükler dışarı taşana kadar ) bekletilir, diğer tarafta un elenir.ortası açılır içerisine maya haline gelmiş bu nohut suyu konur. 150 gr. yağ ve ceviz tuz ilave edilerek yumuşak bir hamur yapılır. Hamura silindir şekli verilir. Bıçakla yumurta büyüklüğünde 15-16 eşit parçaya bölünür. Yuvarlak bezeler yapılır. Yağlanmış dikdörtgen fırın tepsisine yerleştirilir. Ilık ve üstü kapalı ortamda yarım saat bekletilir. Şekillendirilmiş çörek hamurunun üzeri çizilir. Yumurta sarısına 1 çay kaşığı toz şeker 1 yemek kaşığı sıvı yağ konularak karıştırılır. 250 derecede fırına konularak çöreklerin üzeri kabarıp kaysaklanınca dışarı çıkartılır ve yumurta sarısı fırçayla el çabukluğuyla sürülür. Tekrar fırına sürülür. Bu işler iki kez tekrarlanır.

Şeker Böreği (Un Kurabiyesi)

Malzemeler: 300 gr tereyağı, 3 yemek kaşığı pudra şekeri, 4 su bardağı un.
Yapılışı: Yağ eritilir biraz soğuduktan sonra pudra şekeri ilave edilip çırpılarak yağ beyazlatılır. Azar azar un ilavesi ile kıvamı gelinceye kadar yoğrulur. (Elin içerisinde yuvarlandıktan sonra ortasına hafifçe bastırılınca kenarlarından biraz çatlarsa kıvamı gelmiş demektir.) Hamuru yuvarlak bezeler ve küçük fındık kadar yuvarlıklar yapıp papatya şekli verilerek fırına koyup 150 derecede 15 dakika pişirilir. Pişirildikten sonra fırın kapatılır ve soğuyuncaya kadar fırında bekletilir. Fırından çıkartılınca üzerine 2 yemek kaşığı pudra şekeri serpilerek servis yapılır. Uzun süre dayanan tatlılar gurubundan olduğu içi yolluk olarak idealdir. Bu tatlıya un kurabiyesi de denilmektedir.

Cırıkta (Akıtma - Cızlak)

Malzemeler: 2 su bardağı sıvı yağ, 1 kg. un, 100 gr tereyağ, 1 tatlı kaşığı kuru maya, tuz, aldığı kadar ılık su, un çukur bir kaba konur malzemeler katılır. Su ile lokma hamuru kıvamında bir hamur hazırlanır. 1 saat mayalanmaya bırakılır. Odun ateşi ile kızdırılmış sacın üzerine bu hamurdan bir kepçe dökülerek hemen yayılır. Ters düz yapılarak pişirilir. Tepsiye alınınca yağlanır. (Arzu edilirse içine istenilen malzemeler de katılabilir. Duru pekmeze bandırılarak yenir. Bu yemeğin bir diğer adı Krep tir.

Topal Börülce Çorbası

Malzemeler: 1 su bardağı topal börülce, 1 baş soğan, 1 çay bardağı kakırdak, (Küp şeklinde doğranmış koyun kuyruğu kavrularak yağından ayrıştırılır, havanda ezilerek tuz ilave edilir), tuz, sıvı yağ, 1 çay bardağı yarma.
Yapılışı: Küp şeklinde doğranmış soğanlar sıvı yağda kakırdak ilave edilerek kavrulur. Diğer tarafta bol suda haşlanmış yarma ve börülceler haşlama suyu ile birlikte ilave edilir. Tuz atılır. Üzerine yağda kızdırılmış nane gezdirilip servis yapılır.

İşkefe Böreği

Malzemeler: 1 yumurta, 1 su bardağı süt, tuz, alabildiği kadar un, aralarını yağlamak için 1 su bardağı eritilmiş tereyağı, üzerine sürmek için 1 yumurta.
Yapılışı: Malzemeler karıştırılarak kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulur. Cevizden biraz büyük bezeler yapılır. Açılabildiği kadar büyütülür. Saç üzerinde kurutulur. (Çok kızarmayacak) kullanılacağı zaman hafif ıslatılarak tavlanır. Tepsiye araları hafif yağlanarak üst üste yerleştirilir. Ortaya arzu edilen iç konulur. (Kıymalı, çökelekli, patatesli, peynirli, ıspanaklı) kalan işkefeler üzerine döşenir en üste de yağla karıştırılmış bir yumurta sürülür, kızartılır. Kızardıktan sonra kesilerek servis yapılır.

Elma Tatlısı

Malzemeler: 1 kg misket elması, 1 kg. toz şeker, 1 su bardağı dövülmüş ceviz, 1 çay bardağı tarçın, 1 paket vanilya, 1 paket krem şanti, şeker boyası.
Yapılışı: Elmaların kabukları soyulup içleri oyularak 15 dk. haşlanır. Haşlanan elmaların üstüne şeker boyası sürülerek içlerine ceviz tarçın karışımı doldurulur ve fırında 15 dk pişirilir. Pişen elmaların soğumasına yakın üzerine kremşanti sürülerek süslenir. Soğuk servis yapılır.

Burmalı Amasya Çöreği

Malzemeler: 3 kg un, 1,5 tatlı kaşığı kuru maya, 1 yemek kaşığı tuz, aldığı kadar su, 1 kg dövülmüş haşhaş, 3 su bardağı sıvı yağ, 500 gr ceviz içi, üzerine sürmek için 1 adet yumurta.
Yapılışı: Çukurca bir kaba un ve malzemeler konur. Ilık suyla kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğurulur. Mayalanması için üzerine temiz bir bez örtülerek dinlendirilir. (Yaklaşık 1 saat) mayalanan hamurdan 4 adet beze yapılır. Bezeler hamur tahtasının da yardımıyla 0,5 cm kalınlığında açılarak üzerine hazırlanan harçtan 1 miktar sürülür. Ayrı bir yerde ikinci beze aynı şekilde hazırlanır birinci bezenin üzerine konur. Üçüncü ve dördüncü bezelerde aynı şekilde hazırlanınca hepsi üst üste gelecek şekilde dizilir. 5 cm'lik bantlar halinde kesilir kesilen bantlar bükülerek yağlanmış tepsiye ister düz ister yuvarlak olacak şekilde yerleştirilir üzerine çırpılmış yumurta sürülür. 10 ar santim arayla bıçakla kesilir. 10 dk. dinlendirilir ve fırına sürülür üzeri kızarınca servis yapılır.

Pancar Yemeği

Malzemeler: 1 kg ot pancarı (Kuş ekmeği de denir), 200 gr kıyma, 1 kuru soğan, 1 yemek kaşığı salça, yağ, tuz, tercihen pastırma yoksa çemen, 1 çay bardağı pilavlık bulgur, 3 adet yumurta, 1 demet maydanoz.
Yapılışı: Soğanla kıyma yağda kavrulur. Üzerine ayıklanmış kıyılmış yeşil pancar otu konup soldurulur sonra bulgur bir miktar çemen tuz, salça ilave edilir. 2 su bardağı sıcak su konularak kapağı kapatılır ve kısık ateşte pişirilir. İstenirse üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek de servis yapılır.

Ekmek Aşı (Papara)

Malzemeler: Bayat ekmek, 200 gr kıyma, 1 soğan, 3 su bardağı su, 1 su bardağı süzme yoğurt, 2 diş sarımsak, nane, pilav veya pirinç.
Yapılışı: Kıyma ve soğan kavrulur içine kalmış pilav varsa pilav, yoksa bir çay bardağı ıslatılmış pirinç konur. 3 bardak et suyu ilave edilip kaynatılır. Diğer taraftan bayat ekmekler (2 cm'lik küpler) şeklinde doğranır. (Arzuya göre istenirse fırında hafif kızartılır) Sunuş sofraya konacak büyük sini veya lengerden servis tabaklarına yapılır. Ortaya konacak lengerin altına küçük parçalar halinde doğranmış ekmekler dizilir üzerine sulu kıvamdaki kaynatılmış malzeme dökülür. En üste de sarımsaklı yoğurt konarak nane serpilip tabaklara alınır. Bir başka sunuş şekli ise ekmekler tabaklara istenilen miktarda alınır. Diğer işlemler tabaklarda yapılır.

Sakala Çarpan Çorba

Malzemeler: 1 su bardağı mercimek, 1 yemek kaşığı un, 1 su bardağı erişte, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 adet soğan, nane ve pul biber.
Yapılışı: Yağda soğan kavrulur. Un katılarak karıştırılır. Nane, tuz ve pul biber konulur. Su ilave edilip kaynamaya bırakılır. Kaynayan suya önceden pişmiş mercimek ile erişteler ilave edilir. Sıcak servis yapılır.

Madımak Yemeği

Malzemeler: 500 gr (yıkanmış, ayıklanmış) madımak, 1 yemek kaşığı salça, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 orta boy soğan, 200 gr pastırma, 1 su bardağı kırık yarma, su.
Yapılışı: Yağda soğan kavrulur. Üzerine pastırma ve salça katılır. Yıkanmış ve kıyılmış madımak konulur. Sıcak su ve yarma katılır. Pişmeye bırakılır. Sıcak servis yapılır.

Kabak Çırpma Yemeği

Malzemeler: 1 kg kabak, 1 orta boy soğan, 150 gr kıyma, 1 yemek kaşığı salça, 1 çay bardağı pirinç, tuz, karabiber, su, kırmızı biber.
Yapılışı: Bir tavada soğan ve kıyma kavrulur. Salça ve pirinç ilave edilir. Sahana halka şeklinde kesilmiş kabaklar dizilip üzerine ve aralarına yukarıda hazırlanan malzeme serilir. Karabiber, tuz, kırmızı biber, 1 çay bardağı su katılıp kısık ateşte pişirilir.
Not: İstenirse sarımsaklı yoğurt üzerine dökülür.

Kuymak Tatlısı

Malzemeler: 250 gr tereyağı, 250 gr pekmez, 100 gr un.
Yapılışı: Tereyağ tencerede kızana kadar beklenir. Sonra pekmez ilave, edilip kaynatılır. Kaynayan malzemeye elenmiş un ilave edilerek devamlı karıştırılarak helva kıvamı alana kadar pişirilir. Sıcak servis yapılır.

Yağlı (Katmer)

Malzemeler: 1 kg. un, 1 yemek kaşığı tereyağı (üzerini yağlamak için) , tuz, 150 gr sıvı yağ, 150 gr. dövülmüş ceviz, 150 gr dövülmüş haşhaş, tuz katılarak kulak memesi kıvamında hamur hazırlanır. Bir süre üzeri kapatılarak dinlendirilir. 5 beze topak yapılır. Bezeler ince açılır yağlanır. Dövülmüş ceviz ve haşhaş tekrar yağ ile inceltilip üzerine sürülür. Uçları elle çekilerek malzeme değmemiş yer bırakılmaz. Bu açılan ve sıvanan hamur kenarından kıvrılarak rulo halinde getirilir. Simit gibi yuvarlanıp bastırılarak yine beze haline getirilip merdane ile 0.5 cm kalınlığında açılıp sac üzerinde döndürülerek pişirilir. İki tarafı da iyice kızaran yağlı sacdan indirilir ve tekrar üzeri tereyağla yağlanıp servis yapılır.

Kurutulmuş Dilme Fasulye Yemeği

Malzemeler: Yarım kg kurutulmuş fasulye, yarım kg kemikli koyun eti, 1 soğan, 1 yemek kaşığı salça, kırmızı biber, tuz, sarımsaklı yoğurt,
Yapılışı: Fasulye dilinerek gölgede kurutulur. (Dilme fasulye kurusu) Kurumuş fasulye yumuşayıncaya kadar haşlanır. Diğer taraftan kemikli koyun eti suyunu çekene kadar pişirilir. Daha sonra soğanlar ilave edilir ve etle birlikte kavrulur. Haşlanmış fasulyeler salça, tuz, kırmızı biber ve 2 su bardağı sıcak su konularak kapağı kapatılır ve kısık ateşte pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ile servis yapılır.

Pirpirim

Malzemeler: 1 kg. pirpirim, 200 gr kıyma, 1 kuru soğan, 1 çay bardağı pirinç, 1 yemek kaşığı salça, yağ, tuz.
Yapılışı: Soğanla kıyma yağda kavrulur. Üzerine yıkanmış, ayıklanmış, doğranmış pirpirim konulur. Pirpirimler iyice solduktan sonra üzerine yıkanmış pirinç, salça, tuz ilave edilir. 1 su bardağı su konularak kapağı kapatılıp kısık ateşte pişirilir. NOT: Pirpirim ince bulgur tereyağı ile kavrularak Pirpirim kavurması adı altında ayrı bir yemek olarak sunulabilir.

Patlıcan Turşusu Cilbiri

Malzemeler: 6 adet patlıcan turşusu, 1 baş soğan, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 adet domates.
Yapılışı: Patlıcanlar bütün olarak suda bekletilerek fazla tuzu ve sirkesi alınır. Parmak kalınlığında yuvarlak halka şeklinde doğranır. Kevgirde süzülür. Soğanlar küp şeklinde doğranır. Sıvı yağda kavrulur. Üzerine patlıcanlar ilave edilerek kabuğu soyulmuş iri doğranmış domates konularak pişirilir. Ilık veya soğuk servis edilir. NOT: Aynı yemek fasulye salamurası ile de pişirilir.

Eli Böğründe

Malzemeler: 1 yemek kaşığı kuru maya, 1 su bardağı dövülmüş ceviz, 1 su bardağı sıvı yağ, su, tuz, yumurta sarısı.
Yapılışı: Kete hamuru gibi hazırlanır. Hamurunu bir ucu kendi ekseninde diğer ucu ters yönde kıvrılarak yan yana getirilir. Üzeri elle bastırılarak 1 cm. kalınlığında inceltilir. Üzerine yumurta sarısı sürülür. Odun ateşinde kızarana kadar pişirilir. Tereyağ sürülerek servis yapılır. Birer kişilik porsiyonlar halinde olduğu için barama yemeklerinde, sünnet hamamlarında ikram edilir. Servisi kolaydır.

Amasya Gömbesi

Malzemeler: 1 kg un, 1 su bardağı ceviz, 1 çay bardağı dövülmüş haşhaş, 1 küçük paket yaş maya, tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker, üzerine sürmek için 1 yumurta sarısı.
Yapılışı: Malzemeler ılık suyla yoğrulur. Mayanın kabarması beklenir. 1-1,5 saat dinlendirilir. Hamur ikiye ayrılır. Bir tanesi yağlanmış tepsiye yayılır. Ortasına harç konulur. Diğeri harcın üzerine yayılır. Hamur tepsisinin içinde bohça şeklinde kapatılır. Tepsi içinde biraz mayalanmaya bırakılır. Hamur kabardıktan sonra üzerine yumurta sarısı sürülür. Fırında kızartılır. Dilimlenerek servis yapılır.

Kabak Kabuklu Pilav

Malzemeler: 4 adet kabak, 1 çay bardağı pirinç, 1 baş soğan, 200 gr kıyma, 1 çay bardağı sıvı yağ, karabiber, tuz.
Yapılışı: Su Kabaklar yıkanır, kurulanır. Kabukları boyuna şerit halinde kalınca kesilir. Kibrit çöpü kalınlığında doğranır. Yağda soğan ve kıyma kavrulur. Doğranmış kabak kabukları ilave edilerek hoplatılarak soldurulur. Tencerenin ortası açılarak (ayıklanıp, yıkatılmış ve ıslatılmış) pirinç, tuz ilave edilir. Üzeri kapatılır. 1 çay bardağı sıcak su pirinçlerin üzerine eklenir. Kısık ateşte pişirilen pilav 20 dakika demlenmeye bırakılır, üzerine karabiber ekilerek servis yapılır.

Vişneli Ekmek

Malzemeler: 1 adet bayat ekmek, 250 gr tuzsuz tereyağı, 1 su bardağı ceviz, 1 kg çekirdekleri çıkartılmış vişne, 2 su bardağı toz şeker.
Yapılışı: Ekmekler 1 cm kalınlığında dilimlenir. Üzeri oda sıcaklığındaki tereyağla bolca yağlanır. Fırında pembeleşinceye kadar kızartılır. Diğer tarafta vişnenin üzerine iki su bardağı şeker ilave edilerek, fırından çıkan ekmekler kendi suyuyla pişirilir. Vişneler ve ekmekler soğuduktan sonra servis tabağına dizilir. Üzerine tamamen kapatacak şekilde şuruplu vişnelerle kapatılır. Ceviz serpilerek, soğuk servis yapılır.

Soğan Mıhlaması

Malzemeler: 10 adet orta boy soğan, 500 gr kıyma veya 200 gr pastırma, 6 adet yumurta, 3-4 adet yeşil biber, 4 adet domates, 1 su bardağı sıvı yağ, kara biber, kırmızı biber ve tuz.
Yapılışı: Soğanlar küp şeklinde doğranır. 1 su bardağı sıvı yağla pembeleşinceye kadar kavrulur. Kıyması ilave edilir. Biber ve domatesler küçük küçük doğranır. Hepsi iyice kavrulur. Kara biber, kırmızı biber ve tuzu ilave edilir. Pişirilir. Üzeri düzeltilir. Yumurtaların kırılacağı gözler açılır. Yumurtalar dağıtılmadan kırılır başka bir tavada kızdırılan tereyağı yumurtalar üzerine dökülerek servis yapılır.

Yoğurtlu Akciğer Kavurma

Malzemeler: 1 koyun akciğeri, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 kase sarımsaklı yoğurt, pul biber, tuz, 1 fincan su.
Yapılışı: Akciğerler tavla zarı büyüklüğünde doğranır. (İri gözenekli şahin gözü tabir edilen süzgeç takılarak et makinesinden de çekilerek de hazırlanabilir.) Sıvı yağ içerisinde akciğerler tahta kaşıkla karıştırılarak kavrulur. Bir fincan sıcak su konulur. Kapağı kapatılarak kısık ateşte yumuşamaya bırakılır. Tuzu atılır. Kıvama geldikten sonra servis tabağına alınır. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür. Pul biberle süslenerek servis yapılır.

Amasya Döndürmesi

Malzemeler: 1 kg un, su, tuz, 1 su bardağı dövülmüş ceviz, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 yumurta.
Yapılışı: Un elenir. 2 yumurta, tuz, su ilave edilerek yumuşak bir hamur hazırlanır. Dinlendirilmiş hamurun altına ve üstüne un serpilerek genişçe açılır. Un üzerine ince dövülmüş ceviz ve sıvı yağ sürülür. Hamur rulo şeklinde sarılır. İki ucu kapatılır. Rulo hamur 6 eşit parçaya bölünür. Her parça elle uzatılarak kendi ekseninde sarılarak yuvarlak yapılır. Yağlanmış zeminde elle bastırılarak 15 cm çapında yuvarlak olarak açılır. Kızdırılan yağda kızartılarak servis yapılır. Hazmı zor ve enerji değeri çok yüksek olduğundan kış aylarında tercih edilir.

Tokya Çorbası

Malzemeler: 500 gr süzme yoğurt, 1 tane yumurta, 1 kaşık un, 5 kaşık yarma, 1 su bardağı ıslatılmış nohut, nane ve tereyağı, 1 diş sarımsak (arzuya göre), et suyu.
Yapılışı: Bir tencerenin içinde yumurta sarısı, un, yoğurt, yarma, dövülmüş 1 diş sarımsak ve nohut konup et suyu ilave edilerek kaynayana kadar karıştırılır. Piştikten sonra bir tavada tereyağı ve nane kızdırılarak üzerine dökülür. Servis yapılır.

Kabak Kabuğu Kavurması

Malzemeler: 1 adet soğan, 250 gr kıyma, 2 adet domates, 1 çay bardağı sıvı yağ, 5 adet kabak, 1 su bardağı pirinç, tuz, karabiber, kırmızı biber, su.
Yapılışı: Kabaklar birkaç defa yıkanır, kurulanır. Derince soyulur. Elde edilen kabuklar kibrit çöpü şeklinde doğranır. Diğer taraftan soğanlar ince ince doğranır. Sıvı yağda kıyma ile birlikte kavrulur. Kibrit şeklinde doğranmış kabuklar ilave edilir. Karıştırmadan önce tencereyi silkeleyerek kabuklar kavrulur. Domatesler ilave edilir. Ortası açılıp pirinçler konur ve üzeri kapatılır. 1-1,5 bardak sıcak su ilave edilir. Tuz, karabiber, kırmızı biber de konarak kapağı kapatılır ve pişirilir.

Amasya Hengeli

Malzemeler: 500 gr un, 1 yumurta, tuz, 250 gr kıyma, 1 soğan (rendelenmiş), yarım demet maydanoz, karabiber, kırmızı biber, tuz, 500 gr yoğurt, nane (kuru), iki diş sarımsak.
Yapılışı: Hamur yoğrulur dört eşit parçaya bölünür un yardımıyla açılır. 5x5 cm karelere bölünür. Üçgen şeklinde kapatılır. (Kıymalı veya sade) Diğer hamurlar açılıncaya kadar tepsilere dizilir. Kaynatılmış suya atılıp haşlanır. Genişçe bir servis tabağına alınır. Üzerine yoğurt sarımsaklı naneli harç dökülür. Fırınında kızarana kadar pişirilir. Üzerine tereyağı sürülerek servis yapılır.

Amasya Pekmezli Yumurtası

Malzemeler: 4 adet taze yumurta, 2 kaşık tereyağı, 1 kase üzüm pekmezi.
Yapılışı: Tavada yağ eritilir. Üzerine pekmez ilave edilerek kaynamaya başlayınca akı sarısına karışana kadar çarpılmış yumurtalar katılır. Pişirilerek sıcak servis yapılır.

Taze Fasulye Kavurması

Malzemeler: 200 gr kıyma, 2 orta boy domates, 1 kg. taze fasulye, kara biber, tuz, 3 adet yumurta, 1 demet maydanoz.
Yapılışı: Fasulyeler ayıklanır, yıkanır 3’e kırılır. Yağda kıyma kavrulur üzerine fasulyeler eklenir. Hoplatılarak solana kadar pişirilir. Üzerine kabukları soyulup küp küp doğranmış domatesler ilave edilir. Tuz, karabiber eklenir. Domates ve fasulyeler piştikten sonra bir tabağa kırılmış ve hafif çırpılmış 3 yumurta ilave edilerek üzerine doğranmış maydanoz serpilir. Kapağı kapatılarak yumurtalar katılaşana kadar pişirilir. Tahta kaşıkta tencerede karıştırarak dağıtılır. Sıcak olarak servis yapılır. NOT: Domates salatası, ayran, semaver çayıyla servis edilir. Saç ekmeğine (işkefeyle) kavurmadan sarılarak da yenilir.

Mercimekli Pilav

Malzemeler: 1 su bardağı yeşil mercimek, 1 baş soğan, 2 su bardağı bulgur, 4 su bardağı su, 1 yemek kaşığı salça, 1 çay bardağı sıvı yağ, 100 gr tereyağ.
Yapılışı: Sıvı yağda soğanlar kavrulur salçası eklenir. 4 su bardağı sıcak su konulur tuzu atılır. Kaynadıktan sonra diğer tarafta haşlanıp pişmiş yeşil mercimek ve bulgur katılır. 20 dakika sonra altı kapatılır. Tereyağ eritilip üzerine gezdirilir. Tahta kaşıkla karıştırılıp tencerenin üzerine kalınca kağıt kapatılarak demlemeye bırakılır. Sıcak servis yapılır. NOT: Bu pilav aynı zamanda taze veya salamura yaprakla da yenebilir.

Amasya İç Pilavı

Malzemeler: 1 su bardağı pirinç, 1 baş kuru soğan, 1 çay bardağı sıvı yağ, 200 gr koyun karaciğeri, tuz, yenibahar, karabiber, 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık, 1 yemek kaşığı kuş üzümü, 1 yemek kaşığı tereyağ.
Yapılışı: Sıvı yağ içerisinde soğan kavrulur. Üzerine fıstık ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Tuz ilave edilir. Bir başka kapta karaciğer tavla zarı büyüklüğünde doğranır, kavrulur. Kuş üzümleri ilave edilir. Pilav yapılacak tencerede 1,5 su bardağı su içerisine tereyağ katılarak kaynatılır. Ayıklanmış yıkanmış pirinç, kavrulmuş soğan, fıstık ve ciğerler ilave edilerek pişirilmeye bırakılır. Pilav haline geldikten sonra ocak kapatılıp demlemeye bırakılır. 20 dakikalık demleme sonunda karabiber ve yeni bahar katılarak tahta kaşığın sapıyla karıştırılır. Servise hazırdır.

Pastırma Gağelleme

Malzemeler: 300 gr pastırma, 2 baş soğan, 1 kaşık sıvı yağ.
Yapılışı: Yağda soğanlar öldürülür. Pastırmalar yarım santim kalınlığında dilimlenir. (Dilimli alınacaksa yarım santim kalınlığında olması istenir.) Bu dilimler tekrar boyuna kibrit çöpü kalınlığında kesilir. Şeklini bozmadan öldürülen soğanların üzerine dizilir yarım fincan sıcak su ilave edilip kapağı kapatılarak kısık ateşte 10 dakika pişirildikten sonra 2 dakika dinlendirilip çay ile sıcak servis yapılır.

Patlıcan Silkme

Malzemeler: 1 kg. patlıcan, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 baş soğan, 1 çay bardağı bulgur, tuz, yeteri kadar su.
Yapılışı: Patlıcanlar dalgır (alacalı) soyulur. Halka şeklinde kesilip kızartılır soğanlar yağda kavrulur patlıcanlar tencerenin tabanına döşenir üzerine soğanlar ve bulgur ilave edilir pişmeye bırakılır kaşık kullanmadan hoplatılarak karıştırılır hafif ateşte kısa tiritli olarak pişirilir servis yapılır.

Yanuç

Malzemeler: 1 kg. un, 1 tatlı kaşığı kuru maya, tuz, aldığı kadar ılık su. İç malzemeleri için: 500 gr. çökelek, 1 yemek kaşığı tereyağı , yarım demet maydanoz, un ve diğer malzemelerle azar azar su ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulur. Bir kenarda maydanoz ince ince kıyılır, çökelekle karıştırılır. Hazırlanan hamurdan 6 tane beze yapılır. Bu bezeler oklavayla açılır. (1,3 mm kalınlığında) hazırlanan yufkaların yarısına iç malzemesi konur. Diğer yarısı üzerine yarım ay şeklinde kapatılır. Odun ateşinde saç üzerinde alt üst edilerek pişirilir. Piştikten sonra tepsiye alınanların üzeri tereyağ ile yağlanarak servis edilir.

Kaypak (Piruhi)

Malzemeler: 1 kg. un, 1 yumurta, tuz, 150 gr. süzme yoğurt, maydanoz.
Yapılışı: Yumuşak kıvamda hamur yoğrulur. 4 bezeye ayrılır. Hamur çok ince olmamak şartı ile açılır. 5x5 cm karelere bölünür. Ortasına yoğurtlu, maydanozlu harç konulur. Üçgen şeklinde kapatılır. Hafi f un serperek kurumaya bırakılır. 6 su bardağı su kaynatılır. Hamurlar kaynayan suyun içine atılır. Haşlanınca kevgirle ocaktan indirilir. Üzerine kızdırılmış tereyağı dökülerek tabaklarda servis yapılır

Amasya Paluzesi

Malzemeler: 1 bardak nişasta, 5 bardak su, 1 bardak toz şeker, 1 kaşık tereyağ, yarım bardak ceviz içi.
Yapılışı: 4 bardak su kaynatılır. 1 bardak su ile nişasta karıştırılır ve kaynar suya ilave edilir, karıştırılarak pişirilir. Piştikten sonra bir tepsiye dökülerek üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Ceviz serpilerek servise sunulur. Sıcak ve soğuk olarak yenir.

Hamur Yahnisi

Malzemeler: 1 adet kuzu gerdanı, 1 su bardağı nohut, tuz, kara biber, salça. Hamuru için: 1 su bardağı un, 1 adet yumurta, tuz.
Yapılışı: Et yıkanır, ıslatılmış nohutla birlikte düdüklü tencerede 45 dk haşlanır. Diğer tarafta un, yumurta, tuz, su ilavesiyle boza kıvamında bir hamur hazırlanır. Etler soğuyunca kemiklerinden lif lif ayrılır. Nohut ve suyu ile birlikte kaynarken üzerine hazırlanan cıvık hamur fındık büyüklüğün de sıkılarak kaşıkla kaynayan etli suyuna atılır. Hamurlar pişirilir. (Pişen hamur suyun yüzüne çıkar) salça, tuz, karabiber, kırmızı biber, ilave edilir. Sıcak servis yapılır.

Yoka Tatlısı

Hamur için: 1 yumurta, 1 çay bardağı süt, 1 fincan sıvı yağ, 1 fiske tuz, 2 su bardağı ceviz, alabildiği kadar un. Kızartmak için: 150 gr tereyağı. Şerbeti için: 1 kg. şeker, 4 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı limon suyu.
Yapılışı: Malzemeler karıştırılır. Un ilave edilir. Kulak memesi yumuşaklığında özlü bir hamur yapılır. Ceviz büyüklüğünde bezeler ayrılır. Hamur 1 saat kadar dinlendirilir. Yufkalar açılabildiği kadar büyütülür. Sac üzerinde kızarmadan çevire çevire kabartılarak kurutulur. Tatlı yapılacağı zaman su ile ıslatılır. Arasına ceviz konularak istenilen şekil verilir veya tepsiye düz olarak dizilir. Orta kata ceviz konulur. Nemli iken kesilerek şekil verilir. Pembeleşinceye kadar fırında kızartılır. Üzerine şerbeti soğuk olarak dökülür. Servise hazırdır.

Sinisu Böreği

Malzemeler: 6 yumurta , tuz, yarım su bardağı su, 250 gr tereyağ, 1 kg. tuzu alınmış peynir, yarım demet maydanoz.
Yapılışı: 6 yumurta, tuz, yarım su bardağı su ve alabildiği kadar unla kulak memesi yumuşaklığında hamur yapılır. 30 dakika üzerine nemli bez örtülerek dinlendirilir. 8 beze yapılır. Bezeler sini büyüklüğünde açılır. Hamurlar hafif kuruduktan sonra kaynayan tuzlu suyun içerisine atılarak haşlanır. Soğuk suya atılır. Hamurun suyu süzülür. Yağlanmış tepsiye araları yağlanarak iki katlı bir peynirli maydanozlu harç konulur. Tüm hamurlar bittikten sonra dörde bölünür. Ocak üzerinde siniyi çevirerek altı pişirilir. Başka bir siniye ters çevrilerek diğer tarafı da aynı şekilde kızartılır. Tepsideki dörde bölünen börekler kızartıldıktan sonra kare şeklinde daha küçük parçalar halinde kesilip servis yapılır.

Amasya Mücveri

Malzemeler: 1 demet maydanoz, 6 adet yumurta, 3 kaşık un, tuz, kara biber, sıvı yağ (1 su bardağı).
Yapılışı: Maydanozlar ayıklanır, yıkanır, kıyılır. Yumurtalar kırılarak un ilave edilir. Tuz, kara biber katılır. Bir tavada 1 su bardağı sıvı yağ kızdırılır. Hazırlanan bulamaçtan kepçe ile kızgın yağa çay tabağı büyüklüğünde tavaya dökülür, iki tarafı kızartılır. Servis tabağına alınır. Sıcak veya soğuk olarak yenilebilir.

Amasya Patlıcanlı Pilavı

Malzemeler: 500 gr patlıcan, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı pirinç, 2 su bardağı su, tuz.
Yapılışı: Patlıcanlar tamamen soyulup küp şeklinde doğranır. Sıvı yağda kavrulur. 2 su bardağı sıcak su eklenir. Tuzu atılır. Kaynadıktan sonra pirinç ilave edilip pişirilir.

Kaynak: Turkiye Kültür Portalı

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS