Mersin'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Mersin'e gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetleri sizler için derledik.Tantuni
Türkmen Sıkması, Kara kavurma, Et Sote, Sebzeli Kavurma’nın sentezinden oluşan Tantuni, Arapça yumuşak yemek manasına gelir. Yörede en yaygın etli yiyecekler arasında yer alan Tantuni, dananın kaburga ve koldaki yağlı ve siyah kısımdan alınan nohut kadar doğranmış etinden yapılır. Et bir tepsi içinde suyunu çekinceye kadar haşlanır. Haşlanan et tepsinin kenarına çekilir. Müşteri talep ettiğinde yağ ilave edilerek kızartılır. Garnitürü soğan, domates, maydanoz ve naneden oluşur. Açık ekmeklerin orta kısmına sıra halinde soğan konur. Bunun üzerine ufak doğranmış domatesler, yıkanmış maydanoz ve nane yerleştirilir. Kızartılmış et kaşıkla bunların üzerine serpilir. Üzerine limon sıkılıp, tuz, kırmızı, acı, toz biber ekilerek dürüm yapılır. Oval dürümlük ekmek ortadan ikiye katlanarak yarıya kadar sarılır ve müşteriye verilir. İsteyene ayrıca bir parça limon, süs biberi veya biber turşusu verilir. Müşteri dürümü özel bir tutuş şekliyle yer.
Cezerye
Havuç yıkanıp temizledikten sonra haşlanır. Kıyma makinesinde püre haline getirilir. Mikser kazanında kaynamakta olan şekerin içine dökülüp karıştırılır. Koyu marmelat haline gelinceye kadar pişirilir. Daha sonra içine tarçın atılır ve seçime göre ceviz, fındık veya Antep fıstığı eklenerek soğumaya bırakılır. Bir gün sonra Hindistan Cevizi eklenerek satışa sunulur.
Muska
İyice olgunlaşmış üzüm toplanır. Bir torba içerisinde suyu sıkılarak çıkarır. Bu su kazan içerisine dökülerek bir miktar beyaz toprak ilave edilir. Bu üzüm suyu durulunca başka bir kazana alınır. Normal bir ateşte pekmez kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Daha sonra indirilip biraz bekletilir. İçerisine yeteri kadar nişasta ve seker ilave edilir. Bu karışım yaklaşık iki saat kaynatılır. Üzüm suyunun bu şekilde hazırlanışına palıza, önceden hazırlanmış ipteki ceviz veya fındık "in kaynatılan palızanın içerisine batırılıp çıkarıldıktan sonra bir yere asılarak bir hafta kurutulmuş haline bandırma, palızanın temiz bir bez üzerine yufka ekmek kalınlığında serilmişine bu şekilde kurutulmuş halinin küçük kareler şeklinde kesilerek içine ceviz içi veya fındık içi konularak üçgen seklinde durulup piyasaya verilmiş haline muska denir.
Kerebiç
Özelikle Ramazan ayında çok tüketilen bir tatlıdır. Kerebiç, içli köfte şekline getirilerek yapılan kısmın dışı irmik, yağ, karbonat ve şekerle yapılır, içine Antepfıstığı veya ceviz konulur. Hassas durum kurabiyelerin kesinlikle kızarmış olmaması gerekiyor. Kreması ise çöven otu köklerinin bir gece suda bekletilmesinin ardından 5 saat süreyle kaynatılması sonucunda oluşan yeşil suyun köpürene dek çırpılması ile köpük oluşturulur. Ancak köpük oluştuktan sonra bol şeker ilave edilerek kıvamı arttırılır. Bu köpük içine konulan kurabiyeler üzerine tarçın dökülür.
Babukannuş (Patlıcan Gömmesi)
Çekirdeklenmiş olan iri patlıcanlar fırına yahut ta köze gömülür. Tam piştikten sonra patlıcanların kabuklan soyularak sapları kopartılıp havanda iyice dövülür. Bir miktar domates ve sarımsak da dövülüp tuz sirke eksi konduktan sonra karıştırılıp üzerine maydanoz konularak servis yapılır.
İçli Köfte
Soğanlar doğranarak kıyılır. Salçası, yağı, tuzu, biberi ve karabiberi kıymayla birlikte ilave edilir. Kıyılan soğan ve kıyma pembemsi bir renk alana kadar kavrulur ve soğumaya bırakılır. Diğer tarafta bulgur ıslanır, döğmelik et, un ilave edilerek belli bir kıvama kadar yoğrulur. Yumurta büyüklüğünde bezelere ayrılır. Bezeler fincan sekline gelinceye kadar parmakla oyulur. Oyulduktan sonra soğuyan kıyma oyulan köftenin içerisine bir miktar konur ve ağzı kapatılır. Bu suretle oluşturulan köfteler kaynayan suyun içerisine atılır. 15-20 dakika sonra çıkarılarak servis yapılır.
Domates Reçeli
Sert ve kırmızı 4 kilo linda tipi domatesin kabuğu ince ince soyulur, soyulduktan sonra dolma oyacağı ile oyulur gibi çekirdeği ayıklanır. Bilahare altı saat kireç suyuna bırakılır, o kireçte ıslanırken 4 kilo domates 4 kilo seker konduktan sonra koyduğumuzun şekerin üzerine göz kararı su ilave edilir. Birkaç defa çevrildikten sonra domatesi güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra badem veya fındık doldurulur. Kaynamış suyun içine atılır, o kaynatılmaya başlanır. Kaynarken 1 adet limon un suyu sıkılır, kabuğu da içerisine doğranır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra servise hazır demektir.
Etli Döğme Pilavı
Seçilen nohut bir tencere içine konur. Tencerenin yarısına kadar su doldurularak yüksek ateşte kaynatılır. Nohut tam olarak piştikten sonra üzerine tuz ile birlikte döğmelik buğday ilave edilir. İlave edilen malzemeler kaynayana kadar kuşbaşı haşlanır. Haşlanan et ayrı bir tabağa alınır. Diğer tarafta pişen döğmenin altı söndürülür. Bir tava içerisinde yağ eritilerek pilava ilave edilir. Servis tabağına konur. Servis tabağına konan pilavın üzerine kuşbazı haşlanmış et dökülerek servis yapılır.
Sarı Kabak Kompostosu
Kabaktan soyup ceviz tanesi kadar doğranır, güzelce yıkanır. Yarım kilo şekeri kabakların üzerine ekerek bir, iki saat dinlendirilir. Bilahare ocağa koyup bir iki defa kaynatılır. Kaynadıktan sonra 250 gr çekirdeksiz üzüm koyup kabaklar pişinceye kadar kaynatılır. Ocaktan indiririz sonra tabaklara servis yaparak 250 gr ceviz içini döverek baharatı ile birlikte üzerine serpilir ve servise hazır.
Humus
10 / 13
Mersin'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Nohut suda iyice kaynayacak soğuduktan sonra, süzek veya et makinesinde güzelce macun seklinde olacak ayrı bir kapta tahin, limonla sarımsak dövülerek kimyonda karıştırılarak ezilmiş nohutla beraber karıştırılacak, tavada yağ eriyecek toz biber yağda yanacak servis yapılmış malzemenin üzerine yeteri miktarda dökülecek ayrı yeten üzerine kıyılmış maydanoz, sumak konarak yemeğe hazırlanmış olur ve servis hazır demektir. Pastırmalı olarak da sunulmaktadır.
Un Helvası
11 / 13
Mersin'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
1 kilo unu bir tencerede kızarıncaya kadar kavurup, unu bir tencereye boşaltıp soğumaya bırakılır. Bilahare pekmez suyu karıştırıp kavrulmuş olan unun üzerine dökerek yoğrulur bir süre sonra susam da üzerine dökülüp yoğrulma isine devam edilir. Susam ve un birbirine iyice karısınca çiğköfte gibi sıkılır.
Sıkma
12 / 13
Mersin'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Öncelikle un, sıvıyağ, tuz ve biraz su kullanılıp yoğurarak hamur haline getirilir. Daha sonra hamurdan küçük parçacıklar kopararak bazlama ekmeğinden biraz daha geniş ama oldukça ince (dürüm ekmeği) olarak yuvarlak bir şekilde açılır. Açılan hamurlar varsa saçta yoksa teflon tavada her iki yüzeyi pişirilir. Ekmeği hazırladıktan sonra isteğe göre patatesli, kaşarlı, çökelekli ya da peynirli yapılabilir. Eğer patatesli olacak ise, küçük bir tencereye koyarak biraz sıvıyağ ile haşlanmış patatesi doğrayarak içine bir soğan, tuz, kırmızıbiber ekleyerek sotelenebilir. Peynirli ya da çökelekli olacak ise doğranmış maydanoz ve tuz eklenerek iç malzemesi hazırlanabilir. Hazırlanan karışımlardan sıcak ekmeğe biraz tereyağı sürdükten sonra, uç kısmına 2 çorba kaşığı koyarak ekmeği dürüm şeklinde sarın, burada dikkat edilecek nokta ekmeğini sararken avuç içi ile sıkarak sarılmasıdır. Dürüm haline gelen sıkma servise hazırdır. Kışın sıcak çay ve yazın buz gibi ayranla servis yapabilirsiniz.
Fındık Lahmacun
13 / 13
Mersin'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Maya, süt, şeker birlikte karıştırılarak eritilir. Yağ ve yumurta katılır. Un ilavesiyle (gerekirse ılık su katılarak) yumuşak bir hamur yapılır. 40 dakikaya kadar üzeri kapalı bir şekilde mayalanması beklenir. Bir tepsi/tencerenin içerisine çok ince doğranmış soğan, biber, tuz maydanozla iyice karıştırılır. Biraz ovalandıktan sonra kıymayla iyice yoğurulur. En son kabuğu soyularak suyu sıkılan ve ince doğranan domatesler ilave edilir ve yoğurma işlemi devam ettirilir. Lahmacun hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılarak parmaklarla açılır. Küçük yuvarlak hamurların üzerine kaplayacak kadar kıyma konularak yayılır. Tepsiye dizilerek fırında pişirilir.

Kaynak: Turkiye Kültür Portalı
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS