Yeni Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Yeni Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Yeni Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Yeni Camii Tarihi Ve Özellikleri...

Yeni Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Yeni Camii Tarihi Ve Özellikleri...

İstanbul'da pek çok tarihi cami bulunmaktadır. Yeni cami de bunlardan bir tanesidir. Burası Valide Sultan Cami ismi ile de bilinmektedir. Cami, Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Büyük camilerin son örneği olma özelliğine sahiptir. Camide Osmanlı dönemi mimari özellikleri görülmektedir. Yapımı oldukça uzun sürmüştür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Yeni Cami, ülkemizin İstanbul ilinde bulunmaktadır. Burada Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunur. Eminönü'nden kalkan otobüsler ile camiye gitmek mümkündür. Bunun yanında Kadıköy'den kalkan deniz araçları ile de camiye kolay bir şekilde gidilebilmektedir.

Yani Cami, Mısır Çarşısının da bulunduğu Fatih ilçesinin Eminönü semtinde bulunur. Buraya ulaşım kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Kara yolu ya da deniz yolu ile bölgeye gelmek mümkündür. Eminönü'nden kalkan otobüsler ile camiye gidilebilmektedir. Bunun yanında Kadıköy ile Üsküdar'dan kalkan vapurlar ile de camiye ulaşım sağlanabilmektedir.

Yeni Camii Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

Bu yapı inşasının ardından 66 yıl sonra bitirilebilmiştir. Bu cami ilk başta deniz kenarında yapılmıştır. Sonrasında yapılan dolgu çalışmalarından sonra denize olan uzaklıkta gittikçe artmıştır. Caminin yan cephesinde kubbeler ve revaklar bulunmaktadır. Bunların yüksekliği Mimar Sinan ile Mimar Mehmet'in kullanmış olduğu tasarımlar ile yapılmıştır.

Yani Cami kompleks bir yapı olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle içerisinde Darülkurra, Sebil, Hünkar Kasrı, Valide Sultan Türbesi ve Sübyan Mektebi bulunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bu caminin restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Yeni Cami, Sultan III. Murat'ın eşi olan Safiye Sultan'ın isteği ile 1597 yılında temelleri atılmıştır. Ancak cami 1665 yılında IV. Mehmet'in annesi olan Turhan Hatice Sultan tarafından tamamlanmıştır. Caminin tamamlanması için yapılan bağışlar ile büyük emekler harcanarak cami yapımı tamamlanmıştır.

Dönemin şehir manzarasına büyük katkısı olan caminin inşaatının ilk zamanlarında temelinden çok fazla su çıkmıştır. Bu sebeple inşası yapılırken bir takı sorunlar oluşmuştur. Caminin zemininin sağlamlaşması amacı ile uç kısımlarına kurşun kuşaklar bağlanarak kazık çakılması gibi işlemler yapılmıştır. Bunların üstüne ise bir takım taş bloklar yerleştirilmiştir. Böylelikle duvarların yerden yüksekliği de artmış olur.

Cami İstanbul'da 1660 yılında çıkan bir yangında ciddi hasar almıştır. Yangının ardından Köprülü Mehmet Paşa caminin onarımını gerçekleştirmiştir.

Yani Cami mimarisinde Osmanlı mimarisi ön plandadır. Caminin revaklı avlulu bir şeması bulunmaktadır. Bunun yanında cami merkezi de plan üzerinde görülmektedir. Caminin ana kubbesi 16,20 metre çapındadır. Bunun yanında dört tarafında yarım kubbeler yer alır.

Ana kubbe dört fil ayağı ile desteklenmektedir. Yeni Caminin Hünkar mahfili altında parmaklıklar ile çevrili olan bölümde iki farklı sütun vardır. Rengi kırmızı olan bu sütunlar Giriş Savaşında ganimet olarak alınmıştır. Sonrasında ise camiye getirilmiştir.

Caminin yapımında kesme küfeki taşı, mermerler ve tuğla kullanılmaktadır. Mihrap yönünde ise küçük kapılar yer almaktadır. Biri kuzeye diğer ikisi ise yanlara açılan üç kapıdan geçilip camiye varılır. Aydınlatma amacı ile pencereler altı sıra şeklinde yapılmıştır. İkinci sırada bulunan pencerelere kadar duvarlarda çiniler yer almaktadır. Yeşil, firuze ve mavi renklerinde olan bu çiniler camiye farklı bir hava katmaktadır.

Kuzey bölümünde ise kare şeklinde bir avlu bulunmaktadır. Caminin iç kısmında yirmi dört birim yer alır. Avlunun orta kısmında ise sekiz köşeli şadırvan yer almaktadır. Caminin dış tasarımı sebebi ile Süleymaniye Cami'sine benzetilmektedir. Bunun yanında sivri bir piramide benzer yapısı nedeni ile düzenli bir şekli bulunmaktadır.

Camide üç şerefeli olan iki minare bulunmaktadır. Kare kaide üzerinde on altıgen şeklinde yükselmektedir. Güneybatı bölümünde yer alan avlu duvarında 3 tane güneş saati bulunmaktadır.

Bu caminin yapımına Safiye Sultan'ın emri ile başlanmıştır. Ancak I. Ahmet tahta çıktıktan sonra Safiye Sultan'ı eski saraya göndermiştir. Böylece cami yapımı da durmuştur. Yeni sultan bu caminin tamamlanması için çalışmalar yapmamıştır. Bunun yerine Ayasofya karşısına kendi bir cami yaptırmak istemiştir. Sultan IV. Mehmet'in annesi Turhan Hatice Sultan hayır işi olarak cami yapımını tamamlanmıştır.

Mimar Davut Ağa caminin inşasına ilk başlayan kişidir. Sonraki zamanlarda ise Dalgıç Ahmet Ağa caminin yapımına devam etmiştir. Yani Cami'nin tamamlanması ise Mimar Başı Mustafa Ağa tarafından olmuştur. Yeni Cami, namaz saatleri dışında turistlerin gezebilmesi için sürekli açık tutulmaktadır. Ancak bir süredir restorasyonu yapıldığı için kısmen kapalı şekildedir.