Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Zeus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Tapınağı Tarihi Ve Özellikleri...

Yunanistan topraklarında seyahat etmek isteyen kişilerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında Zeus Tapınağı yer alıyor. Bu bölgeyle ilgili seyahate çıkmadan önce bölge hakkında genellikle çok detaylı araştırmalar yapılır. Zeus Tapınağı, Yunanistan'ın başkenti olan Atina'da yer alır. Burada Antik Yunan Tanrılar Dönemine ait bazı kalıntıları bulunuyor. Dünyada pek çok medeniyetin büyük bir merakla ziyaret ettiği tarihi bir yerdir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeus Tapınağı Nerede?

Zeus Tapınağı, Yunanistan'ın başkenti olarak da bilinen Atina'da yer alıyor. Burada ise, Antik Yunan Tanrılar Dönemine ait olduğu düşünülen kalıntıları bulunuyor. Dünyada pek çok medeniyetin büyük bir merakla ziyaret ettiği tarihi bir yerdir. Antik Yunan'dan kalan Zeus Tapınağı, bu bölgenin en büyük tapınağı olarak da kabul ediliyor. Burada Zeus Heykeli de yer alıyor.

Yunanların çok tanrılı dönemde taptığı tanrılardan en büyük ve en önemli olanı için dikmiş olduğu heykeldir. Aynı zamanda en büyük heykel olarak da bilinir. M.Ö 6. yüzyıla dayanan oldukça eski bir bir tarihi vardır. Bu dönemde Atina kent devleti ise, Tiranlar tarafından yönetiliyordu. Ama yapımına M.Ö 6. yüzyılda başlansa da bu tapınağın tamamlanması M.Ö 2. yüzyılı buldu. Tapınak tamamlandığı zaman İmparator Hadrianus burada hüküm sürüyordu. Tapınakta yer alan görkemli Zeus Heykeli Phidias tarafından yapıldı.

Zeus Tapınağı'na Nasıl Gidilir?

Yunanistan'ın Başkenti Atina şehrinde ve Olympos'ta yer alan Zeus Tapınağı her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tapınağa ulaşmak için Yunanistan'ın başkenti olan Atina sınırlarına ulaşmak gerekir. Yunanistan ve Türkiye arasında ise, vizeyle geçiş bulunuyor. Bu nedenle de bu durum dikkate alınarak vize işlemleri tamamlanır ve daha sonra da Atina için uçak bileti alarak Atina Havalimanın'da inmek gerekir.

Dilerseniz buradan araç kiralayarak Olympos Zeus Tapınağı'na çok kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz. Bu tapınağı ziyarete gelen kişiler, hemen yakında yer alan Panathenaiko Olimpik Stadyumunu da görmeye gidebilir. Buranın stadyuma uzaklığı ise, yaklaşık 10 dakika kadardır. Bu stadyum 2004 Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan oldukça devasa bir alandır. Özel aracınızla bu bölgeye ziyarete gelenler Atina yolu üzerinde Olympos Zeus Tapınağı tabelalarını takip ederek tapınağa rahatlıkla ulaşabilirler.

Zeus Tapınağı Tarihi

Antik Yunan'da yer alan Zeus Tapınağı, bölgenin en büyük tapınağıdır. Aynı zamanda burada Zeus Heykeli bulunur. Yunanların çok tanrılı dönemde taptıkları tanrılardan en önemli ve büyük olanı için diktikleri heykeldir. Bu nedenle de büyük heykel olarak bilinir. M.Ö 6. yüzyıla dayanan da bir tarihi vardır.

Bu dönemde ise, Atina kent devleti Tiranlar tarafından yönetiliyordu. Ama bu tapınağın yapımına M.Ö 6. yüzyılda başlansa da tamamlanması ancak M.Ö 2. yüzyılı buldu. Tapınak tamamlandığı zaman İmparator Hadrianus bu bölgede hüküm sürüyor. Tapınakta yer alan görkemli Zeus Heykeli Phidias tarafından yapıldı.

Zeus Tapınağı Özellikleri

Zeus Tapınağı, aynı zamanda Antik Yunanın en büyük tapınağı olarak da biliniyor. Tapınağın uzunluğu 108, genişliği ise, 43 metredir. Tapınağın ilk yapıldığı dönemde 108 adet sütun bulunuyordu. Ama zamanla barbarlar tarafından yağmalanan bu yapıdan günümüze ise, sadece 15 adet sütun kaldı. Yunan tanrısı Zeus için yapılmış olan önemli bir tapınaktır.

Tapınağın içinde devasa da heykeller bulunuyor. Heykellerin en görkemlisi ve en büyüğü ise, Zeus Heykeli'dir. Diğer önemli olan bir diğer heykel ise, Roma İmparatoru'na ait olan heykeldir. Zeus Heykeli yapımında ise, fildişi ve altın kullanılmıştı. Fildişi de altın gibi değerli olan bir üründür. Bu da dönemin ihtişamını açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Tapınağın çevresinde bulunan Themistokles kalıntıları ve Antik Roma Hamamları kalıntıları da bulunuyor. Bu tarihi yapılar aynı zamanda her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Zeus Tapınağı, Antik Yunan döneminde tanrılar ve krallar arasında yer alan Zeus için yapılmış olan bir tapınaktır. Tapınakla birlikte görkemli bir şekilde yapılan olan büyük Zeua Heykeli de bulunuyor. Zeus, Yunan mitolojisinin en büyük, en kibirli ve en görkemli bir tanrısıdır. Zeus tanrı ve insanların babası olarak da biliniyor. Bu tanrı, bir o kadar da çapkın bir tanrıdır. Bu tanrı ise, tüm kadınların peşinden koşması ile bilinir. Çeşitli kılıklarda onların yanına sokuluyordu.

Romalılar Zeus'a Jüpiter ismini de veriyor. Karısı ise, baş tanrı olarak bilinen Hera'dır. Mitolojiye göre Zeus, çok uzun yıllar mağarada annesi tarafından saklandı ve bu süre boyunca da keçi sütü ile beslendi. Büyüyüp güçlendiği zaman da Titanlar ile savaşarak ilahi gücünü ispatlayarak halkını kurtardı. Bu nedenle de Yunan Mitolojisinde yıllardır Zeus için çeşitli dualar ediliyor.