Son dakika... Erdoğan operasyonun adının neden "Zeytin Dalı" olduğunu açıkladı

Son dakika... Erdoğan operasyonun adının neden "Zeytin Dalı" olduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili konuştu. "Zeytin Dalı Harekâtı, başarı ile devam ediyor. TSK'ya ait birlikler ile Suriyelilerden oluşan Özgür Suriye Ordusu unsurları adım adım Afrin'i kontrol altına alıyor. Son birkaç yılda 5 bin TIR ve 2 bin uçak dolusu silah ile donatılan terör örgütünün son mensubu da etkisiz hale getirilene kadar bu operasyon devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de 44.kez muhtarlarla bir araya geldi. 

Konuşmasından satır başları:

Muhtarlarımızla birlikte üzüldük, sevindik. Yine tarihi bir hadiseyi yaşadığımız şu günlerde sizlerle dertleşmek için bir aradayız. Afrin'i teröristlerden temizlemek için başlattığımız ve Zeytin Dalı adını verdiğimiz operasyon başarıyla sürüyor. Son birkaç yılda silahla donatılan terör örgütünün son mensubu da etkisiz hale getirilene kadar bu operasyon devam edecektir. Sınır güvenliğimiz elbette önemlidir, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine kasteden sınır ötesi tehditler elbette önemlidir ama biz Suriye'deki kardeşlerimizin refahını ve huzurunu en az kendimizinki kadar önemli görüyoruz.

"Bize saldırıyorlar"

Birileri hemen fitne yapmaya başladı. Bizim gayretlerimizi çarpışmaya çalışanlar dört bir koldan saldırıyor. Kimi bu operasyonu Afrin'deki Kürt kardeşlerimize karşı gibi göstermeye çalışıyor kimi ise bizi Suriye'yi işgal etmekle suçluyor. 

Önce teröristlerin kökünü kurutacağız sonra da orayı yaşanabilir hale getireceğiz. Kimler için? Benim ülkemde misafir ettiğimiz 3.5 milyon Suriyeli için. Sürekli olarak çadırda, buldukları yerde iskan edecek halimiz yok. Biz bu gerçeklerle yıllardır yüzleştiğimiz için kimin nerede durduğunu çok iyi biliyoruz. Afrin'i terör koridoruna dahil etmek isteyenler bugün DEAŞ'lılarla beraber bize saldırıyorlar. Terör örgütleri, DEAŞ'lıları hapisten salıvermiş, bize karşı mücadele etmeleri için. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristlerin kökünü kurutacağız

Almanya'ya tepki 

Dost Almanya, bakınız yolcularımız Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapıyorlar ve orada PKK terör örgütü, oradaki kardeşlerimizi havalimanında alıyorlar tekme tokat dövmeye yöneliyorlar. Ve Alman polisi izliyor. Böyle güvenlik olabilir mi? Havalimanında bu yapılıyor, bunlara müdahale yok. Nereye kadar? Söylediğimiz zaman da ama doğru değil ha, olmuyor ha. Biz bu gördüklerimize sessiz mi kalalım? Biz bunları yuttuk, söylenen şey yargı var. Tamam da bu nasıl yargı, nasıl hukuk? Oradaki yolcunun güvenliği yoksa sen nasıl devletsin?

 Bölücü terör örgütünün Suriye'de el geçirdiği yerlerde Arap'ından Türkmeni'ne, Kürt'üne kadar öldürdüğünü bilmeyen mi var? Kendilerine karşı çıkan herkesi DEAŞ'lı gibi gösterip, öldürtenlerin bölgemiz için hayırlı niyetleri olması mümkün mü? Bu örgütü destekleyip, Türkiye'yi işgalci diyenlerin bırakın Kürtçülüğünü insanlığından şüphe ederim. 

Ateş altındaki sivillerin tahliyesini engelleyen, kadınları, yaşlıları canlı kalkan olarak kullanan bu zihniyet çukur eylemlerinde de, Fırat Kalkanı Harekatı'nda da karşımıza çıkmışlardı. Biz Afrin'de tüm insanlığın düşmanı bir zihniyetle mücadele ediyoruz, bunu görecekler. 

Operasyonun adı neden Zeytin Dalı konuldu?

Zeytin bizim inancımızda çok güçlüdür. Bu aynı zamanda özgürlüklerin de müjdecisidir. İşte biz de bu zeytin dalı olarak kullanırken dedik ki, toparlayalım, kucaklayalım böyle bir özgürlük adımını atalım. Biz Zeytin Dalı operasyonuyla bölgemiz üzerinde farklı amaçları olan güçlerin oyununu bozduk. Bu oyunu boza boza devam edecek, bölgemizi bu musibetten temizleyeceğiz. Bakınız sayın Obama döneminde bizim bir de zeytin hareketi vardı, Obama orada bizi aldattı. O harekat Münbiç'i teröristlerden temizleme hareketiydi. Ama sözlerinde durmadılar. 


Erdoğan: Obama bizi aldattı

"268 kişi etkisiz hale getirildi"

Biz bu yolda mücadele ederken biliyoruz ki bedellerde ödeniyor. Fırat Kalkanı Harekatı'nda 22 şehit verdil, Zeytin Dalı Harekatı'nda şehitlerimiz, gazilerimiz var ama şurada özellikle ÖSO ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidimiz varsa 4 gün içerisinde karşı taraftan da 268 kişi etkisiz hale getirildi. Bu kararlı bir şekilde devam edecek. Ya çekip gidecekler ya çekip gidecekler. 

Gönül ister mi güvenlik güçlerimizin hiçbirinin burnu kanamadan bu operasyonu bitirelim. Hamdolsun bizim askerimiz, polisimiz, korucularımız her şeyden önce şehadeti şereflerin en büyükleri olarak gördükleri için ölümün üzerine üzerine gidiyorlar. Buradan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaşadığımız dönemler millet olduğumuzu dayanışmayı daha iyi hissettiğimiz zamanlar. Türkiye'nin milli politikasına destek veren tüm vatandaşlara, siyasi partilere şükranlarımı sunuyorum. 

Askerimiz cephede savaşıyor ama tüm milletimiz onlarla beraber olmak için can atıyor. Dünyada bizden başka ucunda şehadetin olduğu bir mücadeleye böyle sevdayla koşmak isteyen başka bir millet tanımadım, tanımıyorum. Biz vatanın ne demek olduğunu biliyoruz. Vatanı gelecek nesillere bırakmanın öyle kolay olmadığını gayet iyi biliyoruz.

Cumhurbaşkanı olarak biz kendi işimize dört elle sarılacağız, muhtarlar olarak siz değerli kardeşlerim kendi işlerine dört elle sarılacak. Herkes işini en iyi şekilde yapacak ki vatanımızı koruyayım. Elbette dualarımız askerlerle beraber olacak. Sizden bir ricam var; şöyle Ramazan'ın sonuna doğru bir araya geleceğiz, orada 2000 kişiyi toplayacağız. Öyleyse bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS