Son Dakika

Son dakika: İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Kudüs açıklaması

Son dakika: İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Kudüs açıklaması

Son dakika: İsrail Başbakanı Netanyahu'dan Kudüs açıklaması

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının ardından bugün Brüksel'de önemli açıklamalarda bulundu. Netanyahu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çoğunun Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını beklediğini ifade etti.

 Macron'dan Netanyahu'ya: Filistinlilere bir jest yap

İkili ilişkiler ve bölgesel konuları AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşmek için Brüksel'e giden Netanyahu, burada Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin ile  ortak basın toplantısı yaptı.

22 yıl sonra AB Dışişleri Bakanları ile görüşecek olan ilk İsrail Başbakanı olan Netanyahu açıklamasında Trump'ın Kudüs kararını savundu.

Netanyahu, "Bence Trump'ın yaptığı gerçekleri dürüstçe masaya koymaktı. Barış, gerçek üzerinde temellenir. Barış, gerçekliği tanımaktır ve bence Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu gerçeği gayet açık" dedi.

'Kudüs'ün İsrail'i başkenti olarak tanınmasının barışı teşvik edebileceğini' de söyleyen Netanyahu, 'Filistinlilerin İsrail devletini ve başkenti Kudüs'ü tanıma zamanının geldiğini' söyledi.

'Filsitinlilerle barış olmasa bile Avrupa Kudüs'ü tanımalı'

'AB ülkelerinin çoğunun Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını beklediğini'  fade eden Netanyahu " Tüm Avrupa devletleri Kudüs'ü tanımalı. Hatta Filistinlilerle bir barış anlaşması olmasa bile" dedi.

'İsrail, radikal İslam'ın Avrupa'ya yayılmasını önledi'

'İsrail'in kendi sınırları ve halkını koruyarak radikal İslam'ın Avrupa'ya yayılmasını da önlediğini' belirten Netanyahu, 'İsrail istihbaratının Avrupa'ya da dahil onlarca saldırıyı engellediğini' söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki yaptığı açıklamada "1947'den itibaren zaten Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir" demişti. İsrail'in 14 yaşında bir çocuğu gözleri bağlı şekilde gözaltına almasına tepki gösteren Erdoğan, "14 yaşındaki çocuğu 20'ye yakın İsrailli alçak terörist ne hale getirmişler. Bu ne vicdansızlıktır, bu ne kahpeliktir. Müslüman sıfatı taşıyıp da hala zalimlerin yanında yer alanların olması bizi çok üzüyor. Biz doğrunun, iyinin rızasına uygun olanın peşinde koşacağız" diye konuşmuştu.

Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alarak "Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran'ın uluslararası yaptırımların etrafından dolaşmasına yardım eden, Gazze dahil masum insanları öldüren teröristlere destek veren bir liderden ahlak dersi almaya alışık değilim" demişti.