Son dakika... İstanbul Boğazı'nda gemi yalıya çarptı

Son dakika... İstanbul Boğazı'nda gemi yalıya çarptı

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen bir gemi, Anadolu Hisarı'ndaki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarptı. Konser, düğün gibi organizasyonlarda kullanılan, sinema ve dizi filmlerinin de çekildiği yalıda ağır hasar oluşurken, olayda can kaybı ya da yaralı olmadığı belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Boğazı'nda seyrederken dümeni kilitlenen bir gemi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında Anadolu Hisarı mevkisindeki bir yalıya çarptı. Kazanın ardından bölgeye Kıyı Emniyeti tahlisiye botu ve römorkörleri sevk edildi.

İşte Boğaz'daki gemi kazasından ilk kareler

İstanbul Boğazı'nda 'hayalet gemi' tehlikesi

Yalıya çarpan gemi 225 metre boyunda "Vitaspirit" adlı dökme yük gemisi. Gemi, Karadeniz-Marmara yönlü geçişinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında dümen gücünü kaybederek Lacivert ve Uskumru restoranlarının olduğu bölgede Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ekiplerce yalıdan çekilen gemi, karaya yanaştırılıyor.

İstanbul Boğazı çift taraflı trafiğe kapatıldı. 

Edinilen bilgilere göre Mısır'dan sefere çıkan Malta Bayraklı "VITASPIRIT" adlı geminin İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında dümeninin kilitlendi.

Dümeni kilitlenen gemi sürüklenerek Beylerbeyi tarafında bulunan bir yalıya çarptı.

Çarpmanın ardından yalıda ağır hasar oluşurken, olayda can kaybı ya da yaralı olmadığı öğrenildi.

Gemi, 225 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe sahip. Kaza sonrası, olay yerine gelen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı römorkörler, gemiyi Ahırkapı'ya çekiyor.

Yalıda en son "İstanbul Kırmızısı" adlı film çekilmişti

Konser, düğün gibi organizasyonlar ile sinema ve dizi filmlerinin çekildiği Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın en son Ferhan Özpetek'in yönettiği, Halit Ergenç, Tuba Büyüküstün, Nejat İşler gibi sanatçıların rol aldığı 'İstanbul Kırmızısı' adlı sinema filmine de evsahipliği yapmıştı. Yalının ayrıca 'Binbir Gece' dizisi gibi çok sayıda dizinin de çekilmişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın tarihçesi

Hekimbaşı Salih Efendi yalıyı 18. yüzyıl başında iki oda bir sofadan oluşan küçük bir yapı olarak satın alarak daha sonra ilave inşaatlarla büyüttü. 

İstanbul Valiliği:(geminin yalıya çarpması) Olayda can kaybı ve deniz kirliliği olmamıştır
 

İstanbul Valiliği'nden açıklama geldi

İstanbul Valiliği, İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen geminin Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na  çarpmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada şöyle denildi: Saat 15.25'de Malta bayraklı "VITASPIRIT" isimli geminin, Rusya'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere İstanbul Boğazı'nda kuzey-güney yönünde ilerlerken Kanlıca önlerinde gemi makinasının tamamen stop etmesi nedeniyle hem ana makina hem de dümen çalışmadığı için hızla karaya doğru sürüklenirken acil olarak demir atıldığı, ancak karaya giden geminin 15.30'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası'nda yalıya çarptığı tespit edilmiştir. Gemi, kılavuz kaptanla İstanbul Boğaz girişini yapmıştır. Gemi boyu 225 metre olup 62.623 ton arpa yükü bulunmaktadır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait gamiler ivedi olarak yerine İstanbul Gemi Hizmetleri merkezimizce gönderilmiştir. Nene Hatun Kurtarma Gemisi, Kurtarma-3, Kurtarma-6, Kurtarma-7, Kurtarma-8 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti-1 ve Kıyem-1 hızlı tahsiliye botları ve Fener 1 botu ile balık adam ekibi ile kara tahsiliye ekibi ivedi olarak olay yerine intikal etmiştir. Boğaz trafiği çift yönlü olarak askıya alınmıştır. Kazazede geminin demir alması sonrasında çapasının deniz dibi kablosuna takılı olduğu tespit edilmiş, kablodan kurtarma operasyonuna müteakiben römorkörler vasıtasıyla emniyetli bir şekilde Ahırkapı Demir yerine sevki sağlanmaktadır. Olayda can kaybı ve deniz kirliliği olmamıştır. Olay ana makinanın tamamen stop etmesi nedeniyle yaşanmıştır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı