Son dakika: Katalan liderler ifadeye çağrıldı

Son dakika: Katalan liderler ifadeye çağrıldı

Reuters'ın haberine göre, Katalan liderler, isyan, kışkırtma ve kamu kaynaklarının suistimali suçlamalarıyla ifadeye çağırıldı.

İspanya eyalet savcısı, Katalan liderlerin Katalonya'nın İspanya'dan ayrılmaya zorlanması hareketlerine karşı isyan ve tahrik suçlamaları yönünde çağrıda bulundu.


Facebook’ta oluşturulan sahte hesaplar nasıl ayırt edilir


Başsavcı Jose Manuel Maza da kamu fonlarının kötüye kullanılması suçlamasında bulundu.


Öte yandan, Hakkında bazı suçlamalarla dava açılması riskiyle karşı karşıya kalan Katalan lider, Carles Puigdemont Belçika’nın sığınma teklifinin ertesinde Belçika’ya gitti.  İspanyol hükümeti Katalanların lideri Puigdemont’un Belçika’ya gittiğini doğruladı.  


Seçimlere tepki olarak, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy benzeri görülmemiş anayasal yetkilerini kullanarak Katalonya'nın yönetimini görevden almış, parlamentoyu feshetmiş ve 21 Aralık için erken seçim çağrısında bulunmuştu.


Hakkındaki suçlamalardan dolayı bütün bu gelişmelerden birkaç gün sonra dava açılması riskiyle karşı karşıya kalan Katalan lider, Belçika’ya siyasi gitti. Bu karar Belçika’nın siyasi sığınma teklifinin hemen ardından geldi.


Belçika'nın bir göç bakanı, Belçika'da Katalan lider Carles Puigdemont'un siyasi sığınma hakkı vermesinin istendiği takdirde "duruma baktığınızda bunun çok da ihtimal dışı olmadığını görüyoruz" demişti.


Haberlerin ‘söylenti’ olduğunu ifade eden birkaç AP üyesinin demeçlerinden sonra, İspanya hükümeti Katalan liderin Belçika’ya gittiğini doğruladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS