Son dakika... Putin: Doğu Guta'dan bir grup sivil tahliye edildi

Son dakika... Putin: Doğu Guta'dan bir grup sivil tahliye edildi

Suriye'de ilan edilen 30 günlük ateşkesin ardından insani dramın yaşandığı muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'dan tahliyeler başladı. Açıklamayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı. Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sivillerin bölgeden çıkarılmasına yardım ettiğini söyledi. Tahliyelerle ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bir açıklama yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HDP’li Besime Konca serbest bırakıldı

Rus lider açıklamasını Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz'la birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptı.

Putin, Rusya'nın Doğu Guta'dan çok sayıda sivili tahliye ettiğini söyledi.

Rusya devlet başkanı kaç sivilin ne zaman tahliye edildiğine dair detay vermedi.

Putin, sivillerin tahliye edilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rolünün olduğunu, Erdoğan'ın arabuluculuk yaptığını ifade etti.

İbrahim Kalın'dan açıklama

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bir açıklama yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moritanya ziyaretinde, gazetecilerin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aracılığıyla siviller Doğu Guta'dan tahliye edildi." ifadesini hatırlatmaları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Putin'in açıklamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaklaşık bir ay önce talep ettiği bir konu olduğunu belirten Kalın, "700 kadar sivilin tedavi amaçlı Türkiye'ye getirilmesiyle ilgiliydi. Bu sivilleri çıkardıklarını ifade ettiler ama Türkiye'ye gelmedi onlar, Güney Şam'a gönderildiğini bize bildirdiler o zaman. Ondan sonra da ayrı bir temas olmadı. Sayın Putin bunu yeni açıkladı ama bu aslında yaklaşık bir ay önce bizim talep ettiğimiz bir konuydu." ifadesini kullandı.

"Tedavi amaçlı, onları almaya hazırız"

Kalın, bu konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önceki telefon görüşmelerinde dile getirdiği bir konu olduğunu bildirdi.

"Bizim ilk talebimiz onların Türkiye'ye getirilmesiydi" diyen Kalın, "Doğu Guta'dan çıktılar bu doğru ama Türkiye'ye gelmediler, güneye gittiklerine dair bize bir bilgi geldi." dedi. Kalın, "Bu hareket siz görüştükten hemen sonra mı oldu, bir tarih verebilir misiniz?" sorusu üzerine, "Bizim talebimizden yaklaşık bir hafta sonra, Cumhurbaşkanımızın ilk talebinden sonra, bu grup çıktı. Ama onlar Türkiye'ye gelmediği için biz, özel olarak paylaşamadık bunu. Çünkü beklentimiz onların
Türkiye'ye gelmesiydi. Ama Sayın Putin yeni açıklıyor bunu. Bir hafta, on gün önceki görüşmede yine gündeme getirmiştik biz bunu." yanıtını verdi. Türkiye'ye getirilmeleri konusundaki talebin devam edip etmeyeceğine yönelik soruya ise Kalın, "Biz yine yeni sivillerin gelmeleri halinde, tedavi amaçlı onları almaya hazırız. Kızılay üzerinden getirmek için gerekli hazırlıkları yapmıştık zaten. Olması durumunda yine onları getirmeye hazırız." diye konuştu.