Son dakika... Reyhanlı saldırısını planlayan zanlı yakalandı

Video: Son dakika... Reyhanlı saldırısını planlayan zanlı yakalandı
<a class="in-news-link" href="/suriye" target="_blank" title="Suriye haberleri">Suriye</a>'nin <a class="in-news-link" href="/lazkiye" target="_blank" title="Lazkiye haberleri">Lazkiye</a> kentinde <a class="in-news-link" href="/mit" target="_blank" title="MİT haberleri">MİT</a> tarafından yakalanarak <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a>'ye getirilen <a class="in-news-link" href="/reyhanli-saldirisi" target="_blank" title="Reyhanlı saldırısı haberleri">Reyhanlı saldırısı</a> faili terörist <a class="in-news-link" href="/yusuf-nazik" target="_blank" title="Yusuf Nazik haberleri">Yusuf Nazik</a>, hastanedeki <a class="in-news-link" href="/saglik" target="_blank" title="sağlık haberleri">sağlık</a> kontrolünün ardından yeniden <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a> Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından yakalanarak Türkiye'ye getirilen Reyhanlı saldırısı faili terörist Yusuf Nazik, hastanedeki sağlık kontrolünün ardından yeniden Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013 yılında Reyhanlı'daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye'ye getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2013'te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik'in bulunduğu Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi. Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye'ye getirildi. Nazik, sorgulanmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 


İşte Yusuf Nazik'in ilk sözleri

Planlama ve organizasyon itirafı

Nazik'in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye'de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye'den Türkiye'ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini itiraf ettiği öğrenildi.


Şehit ailelerinden Yusuf Nazik açıklaması

Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda
eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.

'Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım'

Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu anlatan Yusuf Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf etti. Nazik, "Reyhanlı patlamasının eylemini ben ve arkadaşlarım yaptık. Suriye istihbaratı emretti. Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye'den yakalayıp getirdiler. Suriye'de ki arkadaşlarıma sesleniyorum. Yol yakınken dönün. Türk devleti bize sahip çıkarken, Suriye devletine sesleniyorum. Türkiye devleti çok büyüktür, bunun hesabını elbet sizden soracak" dedi.

 

Tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi

Bu arada yapılan operasyonun ise detayları ortaya çıkmaya başladı. Daha önce FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü başarılı sınır ötesi operasyonlara imza atan MİT, bu operasyonlara bir yenisini de Lazkiye’de gerçekleştirdiği operasyonla eklemiş oldu. Yabancı herhangi bir devletten istihbarı ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildiği öğrenildi. Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirildiği belirlendi.

 

"Şehit ailelerinin gözü aydın"

Yusuf Nazik'in Türkiye'ye getirildiğinin duyulmasının ardından 11 Mayıs Şehitleri Derneğinde bir araya gelen Reyhanlılılar, birbirlerine sarılıp sevinç gözyaşı döktü.

Kalabalık adına konuşan Dernek Başkanı Ahmet Tuna, haberi televizyondan öğrendiklerini söyledi.

Devletin ve şehitlerin her zaman yanlarında olmaya devam edeceklerini belirten Tuna, şunları kaydetti:

"Bütün şehit ailelerinin gözü aydın. Şehitlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz. Devlete, askere, polise, MİT'e herkese teşekkür ediyorum. Herkes bilsin ki Türkiye çok büyük bir devlet. Haberi aldığımızda şehit aileleri olarak içimize güneş doğdu. Bununla da yetinmiyoruz. Mihraç Ural var, 9 firari daha var. Hepsinin yakalanıp hesap vermesini istiyoruz."

Şehit yakınlarından Döne Kuvvet de devlet görevlilerine teşekkür ederek, "Acılarımız aynı, idam istiyoruz. Bizim ciğerimiz yandı, onların da yansın." dedi.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS