Son dakika: Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde yangın

Son dakika: Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde yangın

Taksim'den Gaziosmanpaşa'ya taşınan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatısında çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı. Yangın dakikalar içinde hastane binasının dış cephesini sardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları ifade etti: "Yangına 80 araçla 200 itfaiyecimiz ihbar anından çok kısa bir süre sonra müdahale etmiş ve yangın kontrol altına alınmıştır. 152 adet ambulans ile 180 hastamız tahliye edilmiştir. Şükür can kaybımız yoktur. İstanbul'umuza geçmiş olsun."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatısında saat 17.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın dakikalar içinde hastane binasının dış cephesini sardı. 

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangından ilk kareler

Bölgede bulunan CNN Türk spikeri Başak Şengül, canlı yayına bağlanarak bölgeden çok sayıda patlama sesinin geldiğini bildirdi. Başak Şengül, hastaların tahliyesinin başlandığını aktardı. 

Yangına Fatih, Bayrampaşa, Bağcılar, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sultangazi, Bahçeşehir, Şişli, Beyoğlu itfiaye ekipleri müdahale etti. Yangında hastanenin dış cephesi alev alev yandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal Twitter'dan açıkladı:

"Gaziosmanpaşa Taksim İlk Yardım Hastanesi'ndeki yangına 80 araçla 200 itfaiyecimiz ihbar anından çok kısa bir süre sonra müdahale etmiş ve yangın kontrol altına alınmıştır. 152 adet ambulans ile 180 hastamız tahliye edilmiştir. Şükür can kaybımız yoktur. İstanbulumuza geçmiş olsun."


İstanbul Valisi Vasip Şahin olay yerinde: Yangın kontrol altına alındı

Vali Şahin'den açıklama

İstanbul Valisi Vasip Şahin de olay yerine gelerek çalışmaları inceledi. Vali Şahin, yaptığı açıklamada yangının kısmen kontrol altına alındığını söyledi. Şahin, duman tahliyesinin de sürdüğünü ifade etti. Şahin ayrıca tüm hastaların tahliye edildiğini duyurdu.

Şahin, "Burada sayın başsavcımızla da beraberiz. İki başsavcı vekilimiz ve dört savcımız konuyla ilgilendirildiğini şimdi bana söyledi. Geçmiş olsun diyoruz. Allah böyle bir kaza ile bizleri muhatap kılmasın. Umudumuz ve inşallah neticesi de böyle olur; en büyük sevincimiz şu ana kada bir can kaybı yaşanmamış olmasıdır. Şu ana kadar böyle bir bilgi gelmemiş olmasıdır" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yangının çıkış nedeniyle ilgili bir soruya ise Vasip Şahin, "Söndürme çalışmaları devam ettiği için şu anda onun çıkışıyla ilgili arkadaşlarımız teknik incelemelerini yapacaklar. Daha sonra bununla ilgili bilgi verilecek. İçeride daha detaylı bir inceleme yapılıyor" dedi. 


Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Usta: Can kaybı yok, yaralılar var

Belediye Başkanı Usta'dan açıklama

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta,Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yangına ilişkin, "Can kaybı şu anda yok Allah'a şükür, inşallah olmaz. Dumandan zehirlenen hastalarımız var onları dahastaneye gönderiyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı: Bütün hastalarımız hastaneden çıkarıldı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Gaziosmanpaşa'da Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelerek çıkan yangına ilişkin bilgi aldı. Yetkililerden bilgi alarak hastane içerisinde incelemelerde bulunan Bakan Demircan, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yangının çıkmasının ardından hastaların tahliyesinde görev alan vatandaşlara ve hastane personelleri ile ciddi görev yapan itfaiye mensuplarına teşekkür ettiğini kaydeden Bakan Demircan, “Bir can kaybı olmadan böyle tehlikeli bir hadisenin üzerinden gelindi. Tüm hastalarımız ambulanslarla çıkarıldı. En yakın hastanelere sevk edildi. Yakınları hakkında bilgi almak isteyenler Alo 184’ü veya buradaki danışma ofisinde hastaları hakkında bilgi alabilirler” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Yangından dolayı yaralı yok”

Bakan Demircan sorulan sorular üzerine, “Yangın çıkış nedeni ile ilgili çalışmalar sürüyor. Neticelendiğinde açıklama yaparız. Tüm hastalar tahliye edildi. Her türlü soruşturma başlatıldı. Sebep ne ise üzerine gidilecek. Yangının büyümesinde etken faktör ne ise ortaya çıkacak üzerine gidilecek. Yangından dolayı yaralı yok. Hastanedeki hastalarımız var. Yangın dış yüzeyde cereyan ediyor. İçeride yangın yok. İçeriye duman gelmesi var” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sağlık Bakanı'ndan bilgi aldı

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstanbul’un Gaziosmanpaşa semtindeki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yangın haberinin akabinde, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ı telefonla arayarak, olay hakkında bilgi aldığını belirtti.

Hasta yakınları yaşananları anlattı

Ortopedi servisinde yattığını belirten Mehmet Kekeç, "Biz giriş katta yatıyorduk. Birden camlar patlamaya başladı. Bir anda her şey oldu. Üst katlar bayağı kötüydü. Giriş kattaydık, kendimizi dışarı zor attık. Kendi imkanlarımızla çıktık, herhangi bir şekilde kimsenin yardımı olmadı. Yarım saat, bir saattir yanıyor bu şekilde. Biz dışarı çıktıktan sonra geldi itfaiye. Herkes kendi imkanlarıyla çıktı aslında. Giriş katta camlar patlamaya başlayınca üst katların çok daha kötü olduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

8. katta yattığını belirten hasta ise, "Bugün yattım. Birden bağırdılar 'yangın çıkmış' diye. Biz de can havliyle kendimizi yangın merdivenine attık" diye konuştu. Hastane çevresinde bulunan görgü tanıkları, "Çekiçler yokmuş, alarmları çalamamışlar." iddiasında bulundu. Babasının 8. Katta yoğun bakımda olduğunu söyleyen Meryem isimli bir hasta yakını ise, çekiç koyulmadığı için yangın alarmını kıramadıklarını aktardı. Hasta yakınları olay esnasında alarmın da çalmadığını belirtti.

Başbakan Yıldırım: İhmal kusur varsa gereği yapılacak

Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Hastanesi'ndeki yangına ilişkin bir soruya Yıldırım,  "Şu an itibariyle durum 32 yoğun bakım hastası başka hastanelere nakledildi. Diğer hastaların nakli de yapılıyor. Olayda herhangi bir etkilenen söz konusu değil. Olay yerine 70 adet ambulans hemen yangın sonrası sevk edilmiş. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Yangının nedeni kontrol altına tamamen altına alındıktan sonra incelenecek. İhmal kusur varsa gereği yapılacak" diye yanıt verdi.