Son dakika: Trump'tan "b.k çukuru ülkeler" sözlerine açıklama

Son dakika: Trump'tan "b.k çukuru ülkeler" sözlerine açıklama

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği ve göçmenleri konu alan toplantıda, bazı Latin Amerika ve Afrika ülkelerinden gelen mültecileri eleştirerek, ülkeleri için 'bok çukuru' benzetmesi yapmıştı. Trump, uluslararası basında geniş yankı bulan sözlerinin ardından açıklama yayınladı.

ABD Başkanı Donald Trump dün Beyaz Saray'da gerçekleştirilen bir toplantıda özellikle Orta Amerika ülkelerini kastederek "Bu bok çukuru ülkelerden niye insan kabul ediyoruz?" demişti.

Trump tepki çeken sözleriyle ilgili Twitter hesabından açıklama yayınladı. Trump, tam olarak "Bok çukuru ülkeler" sözünü söylemediğini belirtirken, argo bir tabir kullandığını ifade etti. ABD Başkanı ayrıca "Ancak normalde bu dili kullanmıyorum" dedi. 

​''Toplantıda tarafımdan kullanılan dil, sert bir dildi, ama bu dil değildi'' mesajını paylaşan Trump, habere göre toplantıda "Neden daha fazla Haitili'ye ihtiyacımız olsun. Onları ülkeden atın… Norveç gibi ülkelerden gelen göçmenlere kollarımızı açacağız'' gibi laflar da sarf etmişti.

Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada, Haitilerle ilgili asla böyle bir kelime kullanmadığını ancak Haitini'nin açıkça yoksul ve sorunlu bir ülke olduğunu söyledi. 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS