Son Dakika

Bruh Ne Demek? Sosyal Medyada Bruh Ne İçin Kullanılır?

Bruh Ne Demek? Sosyal Medyada Bruh Ne İçin Kullanılır?

Bruh Ne Demek? Sosyal Medyada Bruh Ne İçin Kullanılır?

Facebook ve Instagram gibi sosyal mecralarda birçok kısaltma kullanılıyor. Özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan bu kısaltmaların birçoğu İngilizce kökenlidir. Örneğin DM, ''Direct Message'' kelimesinin kısaltmasıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

No DM ise mesaj atmayın, mesajlara bakmıyorum anlamına gelir. Bruh ne demek? Sosyal medya Bruh ne için kullanılır? Merak eden okurlar için detaylı bir şekilde açıkladık. 

Sosyal medyada en çok kullanılan kısaltmalar ve anlamları şu şekilde sıralanabilir: 1- POV (Bakış Açısı) 2- TT (En popüler konu başlıkları) 

 3- TBT (Nostaljik Fotoğraflar) 4- LOL (Sesli gülmek - Çok komik ) 

Bruh Ne Demek? 

Son zamanlarda sosyal medya paylaşımlarında sıklıkla karşımıza çıkan Bruh kısaltmasının anlamı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Yazışmalarda da sıklıkla kullanılan Bruh, Brother kelimesinin kısaltmasıdır. İngilizce bir sözcük olan Brother ise erkek kardeş anlamına gelir. 

Bu kelimenin sözlük anlamı her ne kadar kardeş ve ağabey manasına gelse de daha çok sıkı dostlar arasında kullanılıyor. Kanka kelimesinin kısaltması olan Knk'nin popülerliğini yitirmesinden sonra Bruh kısaltması gençler arasında hızla yayıldı. 

Bu kelime ile aynı anlama gelen bir diğer kısaltma ise Bro. ''Bıro'' şeklinde telaffuz edilen Bro da, Brother kelimesinin kısaltmasıdır. Ancak bu kısaltma sosyal medyadan çok günlük konuşmalarda daha yaygındır. 

Sosyal Medyada Bruh Ne İçin Kullanılır? 

Sosyal medyada, her yıl kullanılan bazı kısaltmalar eski popülerliğini yitirirken bazı yeni kısaltmalar ve kelimeler hızla yayılıyor. O kısaltmalardan biri olan Bruh da geçtiğimiz yıldan bu yana hızla popüler olan kısaltmalar arasında yer alıyor. 

Kelimenin kökeni Brother olsa da, bu sözcük İngilizce değil Farsça kökenlidir. Farsçada erkek kardeş anlamına gelen Birader kelimesi, 16. yüzyılda İngilizceye ''Brother'' şeklinde geçmiştir. Bu kelime bazı kaynaklarda ''Berader'' şeklinde de geçer. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Farsçadan İngilizceye geçen bir diğer kelimesi ise Peder ve Mother'dır. Peder baba manasına gelirken Mother anne demektir. Mother kelimesinin kısaltması ise hem günlük konuşmalarda hem de sosyal medyada ''Mom'' şeklinde kullanılır. 

Bruh kısaltması ise erkekler arasında yaygın olarak kullanılır. Knk kısaltmasının yerine kullanılan Bruh, hem erkek kardeş hem de yakın arkadaş anlamına gelir.