hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünya Kupası'nda görev yapan ilk kadın hakem Stephanie Frappart oldu

  Dünya Kupasında görev yapan ilk kadın hakem Stephanie Frappart oldu
  expand

  FIFA, 2022 Dünya Kupası E Grubu'nda oynanan olan Kosta Rika - Almanya karşılaşmasını Fransız hakem Stephanie Frappart'ın yönetti. Frappart, Dünya Kupası'nda maç yöneten ilk kadın hakem oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kosta Rika-Almanya maçını yöneten Stephanie Frappart, Dünya Kupası tarihinin ilk kadın hakemi oldu.

  Stephanie Frappart 14 Aralık 1983 yılında Fransa'da doğdu. 2009'dan beri FIFA Uluslararası Hakemler listesinde yer alan Frappart 14 Ağustos 2019'da Liverpool ve Chelsea arasındaki 2019 UEFA Süper Kupası'nın hakemi olarak görevlendirdiğinde büyük bir Avrupa kupası final maçına hakemlik yapan ilk kadın oldu.

  Frappart 2011'de Fransız (erkek) futbolunun üçüncü ligi olan Championnat Ulusal'da hakemlik yapmaya başladı. 2014'te Fransa'daki profesyonel (erkek) futbolu ikinci ligi olan Ligue 2'de hakemlik yapan ilk kadın oldu. Kanada'daki 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda görev aldı.

  Frappart, 3 Aralık 2018'de Fransa'daki 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nda görev yapmak üzere atandı. Kupanın son 16 turunun sona ermesinin ardından turnuvanın geri kalanında devam edecek 11 hakemden biri olarak seçildi. Temmuz 2019'da Amerika Birleşik Devletleri ile Hollanda arasında oynanan turnuvanın finalini de yönetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nisan 2019'da Ligue 1'de görev alacak ilk kadın hakem olarak açıklandı. İlk olarak 28 Nisan 2019'da SC Amiens ile RC Strasbourg arasındaki karşılaşma için görevlendirildi.

  2 Aralık 2020'de Juventus ile Dinamo Kiev arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçının hakemliğini yaparak Şampiyonlar Ligi'nde düdük çalan ilk kadın hakem oldu. Mart 2021'de Frappart, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi maçı, Atletico Madrid ile Chelsea arasındaki rövanş maçını yönetti. Yine aynı ay, Hollanda ve Letonya arasındaki resmi maçla FIFA Dünya Kupası elemelerinde görev yapan ilk kadın hakem oldu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow