hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  97. Gazi Koşusu'nun şampiyonu Urfa Aslanı ile Mehmet Kaya oldu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türk yarışçılığının derbisi olarak bilinen ve Mustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen Gazi Koşusu, bu yıl 97. kez Veliefendi Hipodromu'nda koşuldu. Cumhuriyetimizin 100. yılında 97. Gazi Koşusu'nu Urfa Aslanı ile Mehmet Kaya kazandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  97. Gazi Koşusu’nu Mehmet Kaya’nın jokeyliğini yaptığı Urfa Aslanı adlı safkan 2:30:35 derecesiyle kazandı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 97 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirilen Gazi Koşusu, Veliefendi Hipodromu'nda 3 yaşlı 22 safkan İngiliz tayının katılımıyla 2400 metre çim pistte gerçekleştirildi. 

  Koşuyu; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, 1’inci Ordu Komutanı Ali Sivri, İstanbul Valisi Davut Gül, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım, 7 kez üst üste Gazi Koşusu kazanan ve cezası sebebiyle yer almayan jokey Ahmet Çelik ile bir çok yarışsever izledi.

  Türk atçılığının derbisi niteliğindeki Gazi Koşusu, büyük heyecana sahne oldu. Yarışı Selim Kaya’nın sahibi olduğu, Mehmet Kaya’nın jokeyliğini yaptığı 'Urfa Aslanı' isimli safkan, 2:30:35’lik derecesiyle kazandı. 97’nci Gazi Koşusu’nda 2’nciliği Qualizto, 3’üncülüğü Chaika elde ederken, yarışı Moonlight Fairy isimli safkan 4’üncü sırada tamamladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada jokey Mehmet Kaya, Urfa Aslanı ile kariyerinde ilk kez Gazi Koşusu'nu kazandı.

  Gazi Koşusu'nda dereceye girenlere verilecek ödüller şöyle;

  1. 5 milyon lira
  2. 2 milyon lira
  3. 1 milyon lira
  4. 500 bin lira
  5. 250 bin lira

  İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen G1 Anafartalar Koşusu’nu; Zafer Gezici’nin sahibi olduğu, Güven Gökçe’nin antrene ettiği Jefe De Jefes, jokeyi Tolga Yıldız ile kazandı.

  Gazi Koşusu'nun tarihi

  Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'daki at yarışlarını kendi himayesinde yaptıran Mustafa Kemal Atatürk, 1927'de emir vererek Gazi Koşusu'nun düzenlenmesini istedi.

  At yarışlarının modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Atatürk, fırsat buldukça yarışları hipodromda takip ediyordu.

  Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu "Neriman"ın 1927 yılında kazandığı ilk Gazi Koşusu'nu da Atatürk ile İsmet İnönü birlikte izledi.

  Gazi Koşusu ilk kez 10 Haziran 1927 tarihinde, 2 bin metre mesafede düzenlenirken, birincilik ikramiyesi de 2 bin lira olarak belirlendi.

  İlk Gazi Koşusu'nu Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu "Neriman" adlı safkan, jokeyi İhsan Atçı ile ilk sırada bitirdi.

  İlerleyen yıllarda bu önemli koşuyu Cumhurbaşkanları İsmet İnönü, "Olgo", Celal Bayar ise "Cap Gris Nez" isimli safkanlarıyla kazandı. İstanbul'da ilk kez 1968'de düzenlenen Gazi Koşusu'nda ise birinciliği Burhan Karamehmet'in "Asuvan" adlı safkanı elde etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk yarışçılığının en büyük klasiği Gazi Koşusu'nun armağanı olan Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykeli, 1970 yılından galiplere verilmeye başlandı. Ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık'ın eseri olan bu heykeli ilk kez "Sadettin" adlı safkanın sahibi Sadun Atığ aldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow