hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Milli antrenörün çalıştırdığı Libyalı boksör dünyada 20’nci sıraya yükseldi

  Milli antrenörün çalıştırdığı Libyalı boksör dünyada 20’nci sıraya yükseldi
  expand
  KAYNAK DHA

  Milli boks antrenörü Furkan Derbazlar’ın çalıştırdığı Libyalı boksör Malik Zinad, 11 Mart’ta Belçika’da düzenlenen Dünya Boks Şampiyonası’nda Fransız rakibini yenerek dünyanın en iyi boksörleri arasında 20’nci sıraya yükseldi. Boksörün başarısından dolayı tarif edemeyeceği duygular yaşadığını söyleyen Derbazlar, “WBC, WBA, WBF ve IBO kemerlerini ancak televizyondan görebiliyorken, şimdi kollarımda taşıyorum” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli antrenör Furkan Derbazlar, Libyalı profesyonel boksör Malik Zinad'ın antrenörlüğünü yapıyor. Zinad, 2021 yılında Belçika'nın Brüksel kentinde düzenlenen ve dünyanın en prestijli boks organizasyonlarından biri olan 'WBC Mediterranean’ unvan maçında Canelo Alvarez, Dmitry Bivol ve Callum Smith gibi boksçularla ringe çıkarak, WBC Akdeniz hafif ağır sıklet şampiyonu olmuştu. Milli antrenör Furkan Derbazlar da Türkiye boks tarihinde WBC kemeri alan antrenörlerden biri olmayı başarmıştı.

  AFRİKA’DA 1, DÜNYADA 20’NCİ OLDU

  Derbazlar’ın çalıştırdığı Zinad, 2022 yılından Brüksel’de düzenlenen WBC Şampiyonası’nda ise, İslam Teffahi ve Arjantinli Ezequiel Osvaldo Maderna ile yaptığı iki maçı da kazanarak, WBC’deki unvanını korudu. Ringdeki 20 maçında 16’sı nakavt olmak üzere 20 galibiyet alan Zinad, böylece ‘yenilgisiz boksör’ serisini devam ettirdi ve dünya hafif ağır sıklet klasmanında 43’üncü sıraya yükseldi.

  Malik Zinad, son olarak 11 Mart 2023’te Belçika’da düzenlenen World Boxing Association (WBA) Intercontinental Şampiyonası’nda ‘yenilgisiz boksör’ unvanı ile tanınan Fransız boksör Mickael Diallo ile WBA Intercontinental şampiyonluğu unvanı için karşı karşıya geldi. Zinad, 10 raunt sonunda hakem kararı ile kazanan taraf oldu. Bu galibiyet ile Zinad, profesyonel boksta Afrika Kıtası sıralamasında birinci sıraya; süperstar boksörlerin olduğu dünya sıralamasında ise 20’nci sıraya yükseldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “TELEVİZYONLARDA GÖREBİLDİĞİM KEMERLERİ ŞİMDİ KOLLARIMDA TAŞIYORUM”

  Furkan Derbazlar, “Türkiye boks tarihinde antrenör kimliği ile bu başarıyı yakalayan ilk ve tek kişiyim. Bu başarı bana tarif edemeyeceğim duygular hissettiriyor. Her dövüşçünün ya da dövüş sporlarıyla uğraşan sporcuların bu seviyelerde olma ve bu kemerleri kazanma hayali vardır. Şu anda çocukluk hayallerim gerçekleşiyor. WBC, WBA, WBF ve IBO kemerlerini ancak televizyondan görebiliyorken, şimdi kollarımda taşıyorum. Hiç pes etmeden, vazgeçmeden bu hayallerime ulaşmak için yaptığım çalışmaların meyvesini almak paha biçilemez. Bu başarılara herkesin ulaşabileceğini göstermek istiyorum. Öğrendiğim her şeyi boksa gönül verenlere aktarmak istiyorum. Türkiye boks tarihinde ilkleri başarmak gurur verici” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow