Türkiye Curling Federasyonu: Yerli curling taşı üreteceğiz

Türkiye Curling Federasyonu: Yerli curling taşı üreteceğiz

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, kış sporlarında başarının curlingle geleceğine inandıklarını söyledi. Tesisleşme faaliyetlerinin arttığını, kulüp sayısının da 90'a yaklaştığını söyleyen Şebin "Yerli curling taşı üretimi noktasında çalışmalarımız var" dedi.

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Sports TV ekranlarında katıldığı programda önemli açıklamalarda bulundu. Curling'in pahalı bir spor olduğunu ancak bunun ülkemizde devlet desteğiyle ulaşılabilir hale geldiğini ifade eden Şebin, yerli curling taşı için çalışmaların hızlandırıldığını açıkladı. Şebin, 'Curling taşı yaklaşık 16 bin dolar değerinde. Dünyada bunu karşılayan tek yer İskoçya. Ancak biz yerli üretim için harekete geçtik. Granit madenlerine yönelik araştırmalarımızı hızlandırdık. Adını 'mermer'den alan Marmara Adası bu işle ilgili ilk aklımıza gelen yer oldu. Ancak burada çıkarılan granit curling taşına uygun değil. Tubitak raporları sonucu bu ortaya çıkınca arayışımızı başka bölgelere yönlendirdik. Bu noktada Giresun'dan gelen haberlerle yerli üretim için yönümüzü çevirdik. Arkadaşlarımız Giresun'a gitti, tahliller yapıldı. Burada çıkarılan taşın %99 oranında curling taşıyla benzerliğini ortaya çıkardık. Gebze'deki mermer fabrikalarının da desteğiyle üretime başlıyoruz. Federasyonumuz bunu tüm spor kulüplerine ve spor komplekslerine dağıtacak' dedi. 


Başkasına ait kimlikle 12 ton ayçiçek yağı çaldı


'Turkish Open müsabakaları düzenlenecek'


Öte yandan Şebin, ligler dışında takımların uluslararası müsabaka tecrübesini artırabilmek amacıyla 'Turkish Open' ya da başka bir isimle tüm ülkelere açık davetiye göndererek en üst düzeyde geleneksel bir turnuva yapmak istediklerini, bu organizasyonun önümüzdeki yıl muhakkak gerçekleştirileceğini dile getirdi.


Dünya Curling Federasyonu yetkilileriyle geçen yıl Güney Kore'de gerçekleştirdikleri toplantıda 2 yılda bir yapılan uluslararası kongrenin ev sahipliğine talip olduklarını anımsatan Şebin, uluslararası ilişkilere yönelik çalışmaları şöyle aktardı: "Talebimize geçtiğimiz günlerde cevap geldi, hazırlıklarımızla ilgili dosya, sunum istediler. 7-8 Nisan'da ABD'de yapılacak toplantıda nihai karar verilecek. Talip olduk, favoriyiz. Kabul edilmesi halinde Dünya Curling Federasyonu Yönetim Kurulu ve delegelerinin katıldığı, 7 gün süren bir kongre yapılacak. Burada önemli kararlar alınıyor. Amacımız hem Türkiye'nin curlingle olan bağını göstermek hem de ikili ilişkilerle Türkiye'nin de bu işin içinde en iyi noktada olduğunu anlatabilmek."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS