Bilgisayara göre Dünya Kupası'nı kazanma ihtimali sıfır

  1. Spor
  2. Dünya Kupası
Bilgisayara göre Dünya Kupası'nı kazanma ihtimali sıfır

Almanya ve Belçika'dan araştırmacılar bilgisayar yardımıyla FIFA sıralaması, nüfus, lisanslı futbolcu sayısı, futbolcu istatistikleri gibi verileri kullanarak bir yapay zeka simülasyonu geliştirdi. Sonuçlar şaşırttı.Dünya Kupası bilim adamlarını da yakından ilgilendiriyor.
Almanya ve Belçika'dan araştırmacılar bilgisayar yardımıyla FIFA sıralaması, nüfus, lisanslı futbolcu sayısı, futbolcu istatistikleri gibi verileri kullanarak bir yapay zeka simülasyonu geliştirdi.
100 bin kez denenen simülasyon sonucunda Dünya Kupası'nı kazanan takım İspanya oldu.
Simülasyonlarda İspanya'nın ardından Almanya, Brezilya, Fransa, Belçika ve Arjantin geldi.

Dortmund Alman Teknik Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi ve Ghent Üniversitesinin ortak çalışması sonucunda İspanya'nın son 16 turuna kalma ihtimali yüzde 88.4 olarak hesaplandı.
İspanya'nın çeyrek finale kalma olasılığı yüzde 73.1, yarı finale kalma olasılığı yüzde 47.9 finale kalma olasılığı yüzde 28.9, şampiyon olma olasılığı ise ise yüzde 17.8 olarak hesaplandı.

İspanya'ya en yakın oranı Almanya tutturdu. Panzerlerin dünya şampiyonu olma olasılığı yüzde 17.1 olarak hesaplanırken Brezilya yüzde 12.3'te kaldı.
Fransa ve Belçika da yüzde 10'un üzerinde şampiyon olma olasılığıyla dikkat çekerken Arjantin, İngiltere, Portekiz gibi takımlar yüzde 10'un çok altında kaldı.

Simülasyona göre şampiyon olma olasılığı bulunmayan yani sıfır olan ülkeler ise Suudi Arabistan, Panama, İran, Güney Kore, Japonya.
10 / 10
Bilgisayara göre Dünya Kupası'nı kazanma ihtimali sıfır
İşte araştırmanın sonuçları
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS