Dünyanın en ünlü taraftarı

Ünlü Fransız futbol taraftarı Clément d'Antibes, Rusya’da en çok neden etkilendiğini, horozlarının ona nasıl yardımcı olduğunu ve Rusya’da yaşadığı maceraları anlattı.
Daha çok Clément d'Antibes olarak bilinen 70 yaşındaki Clément Tomaszewski için Rusya, ilk kez bir FIFA Dünya Kupası maçını tribünlerden izlediği 16 Haziran 1982 tarihinden bu yana ziyaret ettiği 41. ülke oldu.
36 yıl önce Fransa-İngiltere maçını izlemek için İspanya’nın Bilbao kentine giden Clément, o günden bu yana Fransa millileri nereye giderse gitsin onlara eşlik ediyor.
Sputnik’e konuşan Clément, “Benim görüşüme göre Fransa milli takımı ilk üç maçı kötü oynadı. Ama Arjantin’e karşı oynadığı maçta nihayet uyandı” dedi.


Clément maçlara yalnız gelmiyor. Bu taraftar, Fransa millilerine uğur getiren horozlarla biliniyor.
Balthazar, Clément’ın en büyük dostu ama tek horozu değil. Ünlü Fransız taraftar, Rusya’nın Yekaterinburg kentinde bir Rus tanıdıktan hediye aldığı horoza Baltarussia adını verdi.

Clément, “Balthazar’ın tüm dünyada kardeşleri var. Futbolun en güzel yanı sınırlarının olmaması. Horozun Fransa’dan mı Rusya’dan mı olduğu önemli değil, onlar için aynı şey, onlar akraba ve bu çok güzel” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya gelen Fransız taraftar grubunun kalabalık olmamasını değerlendiren Clément, şu yorumda bulundu: “Fransızların Dünya Kupalarında yokluğu eski bir sorun. 1982’den bu yana 8 Dünya Kupası’na katıldım ve her defasında Fransızlar çok az sayıdaydı. Çünkü Fransa’nın içinde Dünya Kupası kültü yok. Arjantin’e karşı oynadığımız Kazan Arena, Arjantinli taraftarlarla doluydu, Fransızlar ise sayılıydı”.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS