Ali Koç 5 bölgeye transfer yapacaklarını açıkladı

Ali Koç 5 bölgeye transfer yapacaklarını açıkladı

Ali Koç 5 bölgeye transfer yapacaklarını açıkladı

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, "Devre arası transferi için stoper, sağ açık, santrfor, sol açık ve orta sahanın ortasını belirledik. Bu 5 bölgenin en az 3 ya da 4'ünün transferi için görüşmelerimiz devam ediyor." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" programında yaptığı açıklamalarda, devre arası transfer çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Transferler sonlanmadan isim vermek istemediğini vurgulayan Ali Koç, "Devre arası transferi için stoper, sağ açık, santrfor, sol açık ve orta sahanın ortasını belirledik. Bu 5 bölgenin en az 3 ya da 4'ünün transferi için görüşmelerimiz devam ediyor. Hocamızın da önceliği orta sahayı güçlendirmek." ifadelerini kullandı.

"Şener Özbayraklı'yı Beşiktaş'a vermeyeceğiz"

Ali Koç, ismi Beşiktaş'la anılan Fenerbahçeli futbolcu Şener Özbayraklı'yla ilgili şunları kaydetti:

"Sözleşmesi sezon sonu bitecek bütün oyuncularla konuşacağız. Şener Özbayraklı'yı Beşiktaş'a teklif ettiğimiz haberleri dolaşıyor. Şener Özbayraklı'yı Beşiktaş'a veya kimseye vermeyeceğiz. Onun da sözleşmesini uzatacağız. Aynı şekilde Skrtel'in de. Hocamız kiralık oyuncularımızdan Ayew'in mutlaka kalmasını istiyor. Opsiyonunu ödeyip bonservisini almamız söz konusu değil. Takımının Premier Lig'e çıkıp çıkmama durumu da durumunu belirleyecek."

Takımdan ayrılan ve gitmesi muhtemel futbolcularla ilgili Ali Koç, şöyle konuştu:

"Barış Alıcı, Fenerbahçe'ye yıllarca hizmet edecek. Barış'ın doğru kıvama gelebilmesi için oynayacağı bir yere gitmesi gerekiyordu. Ozan Tufan, özel bir vaka, özel bir yetenek. Zaman zaman kilo alıp verse de inanılmaz bir fizik gücü var. Ne yazık ki Fenerbahçe'ye katkı sağlayamadı. Sezon başı onu kadro dışı bırakmak zorunda kalmıştık. Son konuşmamızda ona inancımızı söyledik. 'Fenerbahçe'ye katkı sağlayacak konuma gel.' dedik. Yiğithan Güveli de bizim evladımız. O bizim her zaman evladımız olacak. Malatyaspor'a verdik ama satın alma opsiyonunu biz aldık. Aatıf Chahechouhe'yu da isteyen kulüpler var. Çaykur Rizespor'la anlaştık. Ancak ne yazık ki Aatıf, Rizespor'la anlaşamadı. En kısa sürede anlaşmasını bekliyoruz."

Sakatlığı bulunan Tolga Ciğerci'nin durumunu da anlatan Koç, "Tolga Ciğerci, bugüne kadar Fenerbahçe'den bir kuruş para almadı. Sahalara dönmeden de ödemeyeceğiz. ABD'ye, dünyanın en iyi ayak doktoruna yolladık Tolga'yı. Bu oyuncunun sıkıntılı döneminde yanında olduk. Sahaya döndürebilirsek çok örnek bir hikayeye imza atmış olacağız. Sahalara dönmesini de bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Volkan Demirel'in affı konusu

Ali Koç, Volkan Demirel'in affedilme süreciyle ilgili şunları söyledi:

"Volkan Demirel konusu biraz farklı. Volkan'ın nasıl kadroya döneceği konusunu adım adım tarif ettim. Kendisi ya anlamadı ya da mesajı almadı. Söz konusu Fenerbahçe'yse biz de inatlaşma olmaz. Volkan, takıma dönme isteğini Ersun hoca gelince iletti. Hocamız da ben de uygun gördüm ama dönmesi için neler yapması gerektiği belliydi. Biz kendisiyle yaptığımız görüşmede samimiyetini hissettik. Yapması gerektiğini biliyordu ve kendisine yakışanı yaptı. 'Yazılı açıklama yapayım.' dedi, pek samimi olmayacağını söyledik ama kararı ona bıraktık. Açıklamasını idman sahasında yapmak istedi ama o gün ağır hava şartları olduğu için kantine alındı. Volkan beklediğimiz sorumlulukları alacaktır. Harun da 15 gün oynayacak durumda değil. O oynayacaktır."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Başarısız olduk"

Ali Koç, futbolda şu ana kadar başarısız olduklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbolda iyi gitmediğiniz zaman diğer konuların hiçbir anlamı kalmıyor. Özetle başarısız olduk diyebiliriz. Biz buraya sürdürülebilir başarıyı hedefleyerek geldik. Bu hedefimizi yarım sezonluk futbol sezonu değiştirmeyecektir. Bu camia bizi buraya layık gördüğü sürece, biz doğru gördüğümüz yoldan devam edeceğiz. 7 ayda sermaye ve sponsorluklarla 115 milyon avroluk kaynak oluşturduk ama bunların hiçbirini transfere harcamadık. Sattığımız oyunculardan kaynak oluşturduk. FFP'yi yok sayıp bu paraları transfere harcamak Fenerbahçe'ye ihanet olur."

Sezon başı teknik direktörlük görevi için Phillip Cocu'yu tercih etmekte hatalı olduklarını anlatan Koç, "Hata yaptık. Dönüp baktığımızda bu tercihin yanlış olduğunu görüyoruz. Hollandalı hocaların hem Türkiye'deki hem de Avrupa'daki başarılarını daha iyi düşünmeliydik. Maalesef hocamız, ülke ve kulüp şartlarına uyamadı, zorlandı. Barcelona'nın başkanıyla sezon başında başka bir konuda görüşürken, Cocu konusunda beni tebrik etti. 'Hoca arayışındayken bizim listemize de girmişti Cocu.' dedi. İnanıyorum ki Cocu burada olmadı ama başka yerde başarılı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sportif direktör Damien Comolli'nin futbolun tek patronu olduğunu vurgulayan Ali Koç, "Ersun hocayı iyi ki getirmişiz. Saha içi kadar saha dışında da canlanmaya ihtiyacımız vardı. Ersun hoca bunu çok iyi yapıyor. Kısa sürede farklı bir hava geldi. Volkan Ballı tekrar döndü. Yönetim kurulu üyemiz Selahattin Baki'yi de futbola yönlendirdik. Bu ekibin gelmesiyle Comolli'nin işi hafifledi. Comolli'nin yetkilerinin alınması söz konusu değil. Futbolda tek patron Comolli'dir. Bugün de bu görev kendisinde. Fenerbahçe'de sportif direktör kimse, futbolun CEO'su da odur." şeklinde konuştu.

"Yargıtay süreci çok ama çok uzadı"

Ali Koç, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla ilgili devam eden dava süreciyle ilgili şunları belirtti:

"Bu davanın her aşamasını, her adımını takip ediyoruz. Diğer taraftan Yargıtay süreci de çok ama çok uzadı. Bu kadar uzamasına gerek var mıydı, bilemiyorum. Er ya da geç bu davada bizim hakkımız olan sonuç çıkacaktır. Zerre kadar şüphem yok. Çıkana kadar da takipçisi olacağız."

Ali Koç'tan FFP açıklaması

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, UEFA'yla yapılan Finansal Fair Play (FFP) anlaşması kapsamında bu sezon sonunda 30 milyon avro olan zarar limitinin geçen yıl itibarıyla 3 kat fazla geçildiğini belirterek, "Gözümüzü ne kadar karartacağız, bu UEFA'yla 31 Ocak'ta yapacağımız toplantıda netleşecek." dedi.

Ali Koç, FB TV'de "Camiaya Sesleniş" programında yaptığı açıklamalarda, FFP konusuna değindi.

FFP'nin iki ayağı olduğunu vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

"Birincisi aldığın kadar satabilme ayağı. Dört yıllık anlaşmanın sonunda 30 milyon avro zarar limitiniz var. Dördüncü yılımız mayısta bitecek. Geçen mayıs itibarıyla 90 milyon avro gerideyiz. Yani 3 misli gerideyiz. Bizim bu sezon 60 milyon avro kar etmemiz lazımdı. Önümüzdeki sezon biz cezalandırılacaksak o zaman sadece yerel lige bakmak zorundayız. Gözümüzü karartma konusunda ikinci unsur ise limiti aştığınız zaman oyuncu alsanız bile UEFA listesine yazamamanız. Burada da Avrupa'da oynatmayıp ligimizi domine etmek istiyorum yaklaşımı var. Bu, bizi nereye götürecek, gözümüzü ne kadar karartacağız, bu UEFA'yla 31 Ocak'ta yapacağımız toplantıda netleşecek."

Yaptıkları sermaye artışı sonucu Futbol AŞ'ye giren paranın UEFA tarafından değerlendirilmesi konusunda görüşmeler yaptıklarını da aktaran Koç, "Biz bu parayı gelir olarak kaydedebilir miyiz diye, UEFA'ya soruyoruz. İlk defa böyle bir şey oluyor. Buna nasıl muamele yapacaklarını bilmiyorlar henüz. İlk izlenimimiz dernek tarafından yapılan hibe girişi benden geldiği için saymayabilecekleri yönünde. Bu da sermaye artışının 3'te 2'lik kısmı. Diğer 3'te 1'lik kısmı sayabilirler. Biz de 'Derneğin yaptığını da sayın.' diyoruz. Bir kişi hibe yapsa da dernekteki 33 bin kişiyi temsil ediyor. Bunu sayacaklar mı, bakacağız." ifadelerini kullandı.

Mevcut mali yapıda Mart 2019'dan sonrasını göremediklerini dile getiren Koç, "Şu an 3 milyar liranın üzerinde bir borcumuz var. Her sene de çarkları döndürmek için kulübün 1 milyar liraya ihtiyacı var. Seferberlik haline getirmek için bir kampanya planladık. Size talepte bulunacak yüzüm olması için ben kendi elimden geldiğince katkı sağladım. Bir kampanya yapmaya karar verdik. Ayda 5 ila 10 lira vereceklerden tutun bir seferde 500 bin lira verecek insanlara uzanan bir kampanya. Fenerbahçe'nin ihtiyacı olan kaynakları için bir kampanya için düğmeye basmaya yakınız. Taraftarların yapacağı kampanyanın UEFA tarafından gelir olarak kabul edilebileceği konusuyla da karşı karşıyayız. El ele, omuz omuza Fenerbahçe'yi en azından FFP sıkıntısından çıkarma konusunda yardımı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Cumhurbaşkanımızın Türk sporundaki yeri önemli"

Ali Koç, geçen ay Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etmesiyle ilgili şunları belirtti:

"Cumhurbaşkanımıza bir ziyaretim oldu. Biraz gecikti, takvimler uymadı. Cumhurbaşkanımızın Türk sporundaki yeri önemli. AK Parti döneminde spora büyük yatırımlar yapıldı. Türk sporu ve Fenerbahçe üzerine sohbet ettik. Kendisi de çok iyi bir Fenerbahçeli. Bugün Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik, yarın başka bir parti lideri, bakanımız olur. Bizim gizlimiz saklımız yok."

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ziyaretinin sosyal medyada eleştirilmesine de tepki gösteren Ali Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"Benim iş hayatımdaki konumum sebebiyle siyasetle, bürokrasiyle görüşmemden daha normal bir şey olamaz. Tüzüğümüze baktığımızda benim kulübün manevi ve tüzel kişiliğini temsil etmek için devletle görüşmem görevlerim içinde. Bu görüşmeleri siyasete bağlamak akıl dışı. Ekrem İmamoğlu beni ziyaret etti. Beşiktaş ve Galatasaray'ı da ziyaret etti. Aday olan birinin bu 3 büyük takımla görüşmesinden normal ne olabilir? Diğer kulüpleri ziyaretine kimse bir şey demedi, burada art niyet var. Benim kampanyam boyunca da karalamalar oldu. Siyasete gireceğimi iddia ettiler. Benim siyasetle yakından uzaktan işim olmaz. Dolayısıyla her türlü partiden her türlü görüşten insanlarla biz konumumuzdan dolayı muhatap oluruz. Fenerbahçe'yi de başkan olduğum sürece siyasete sokmam."

TFF-TBB anlaşması

Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) kulüplerin idari ve mali yapılarını güçlendirmek için yaptığı anlaşmayı sonuna kadar desteklediğini ifade etti.

Detayların netleşmesiyle bu konuyla ilgili daha sağlıklı açıklamalar yapacaklarını anlatan Koç, "Biz Fenerbahçe olarak bunu sonuna kadar destekliyoruz. Devletimizin inisiyatif alması son derece olumlu bir adımdır. Sonuna kadar destekçisiyiz. Kalıcı bir çözüm oluşturulması için doğru dizayn edilmesi lazım. Bu sistemle borçlar yapılanacak, burada hibe söz konusu değil. Bu şartlar sağlandığı takdirde TFF, rekabet kısıtlaması getirecek. İnşallah meyve verecektir. Burada önemli olan gelirlerin giderlerden fazla olmasıdır. Bu borçlar ancak böyle ödenir. Giderler gelirlerden çok olunca borç artıyor ve faiz sarmalına giriyoruz." diye konuştu.

Ali Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptığı ziyaretin bu konuyla bağdaştırılmasını da eleştirerek, şunları kaydetti:

"Burada beni rahatsız eden bir konu var. Ben Cumhurbaşkanı'nı ziyaret ettim. Bu uygulama, Fenerbahçe'ye özel bir uygulama gibi algılandı. Keşke öyle bir şey olsa da Türkiye Bankalar Birliğini ayağa kaldırıp Türk futboluna çare olacak konuma getirsem. Fenerbahçe, son 10 yılda devlete 1 milyar lira vergi ödedi. Bu iddiaları ortaya atanlar, kim ne kadar vergi ödemiş, kimin vergileri affedilmiş baksın. Bilhassa vergi aflarına baksınlar. Fenerbahçe, stadını ve basketbol salonunu kendi imkanlarıyla kendisi yapmıştır. Devletimiz pek çok büyük, küçük kulübe stat hediye etmektedir. Hepimiz benzer finansal sorunlar yaşıyoruz. Unutulmamalıdır ki Fenerbahçe 2011'de 5 branşta da şampiyon oldu. Rakiplerinin sportif ve finansal açıdan fersah fersah önündeydi. FETÖ kumpası geldi ve en başarılı dönemimizde saldırıya uğradık. Kulübün çıkarları gasp edildi. FETÖ'nün bize saldırısına rağmen diğer kulüplerle benzer hatta belki de daha iyi durumdayız. Bize bu çamuru atan veya iddiada bulunanların 10 kere düşünmesini istiyorum."