Ali Koç: Pes etmek yok

Ali Koç: Pes etmek yok

Ali Koç: Pes etmek yok

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, FB TV'de yayınlanan Camiaya Sesleniş programına katıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

FB TV'de yayınlanan #CamiayaSesleniş programda Fenerbahçe'nin futbol takımının yeniden yapılanması sürecinden, olimpik spordaki gelişmelere kadar birçok konuya değinen Koç, mali disipline dair de konuştu. 

Ali Koç önce soruları yanıtladı.

Sözcü'den Sercan Hamzaoğlu'nun sponsorlukla ilgili sorusuna Ali Koç şu yanıtı verdi:

Sponsorluk konusunda pek çok anlaşma var. Daha az sponsorla daha uzun süreli anlaşmalar yapmak istiyoruz. Bu anlaşmalar bizim için çok önemli. Sponsorluk ve reklam konusunda Avrupa'da ilk 20'ye girmeyi hedefliyoruz. Futbolda gelir getiren kalıcı sponsorumuz yok. Formanın önü için uluslararası bir markayla müzakerelerin sonuna geldik. Yan anlaşacağız ya da el sıkışıp teşekkür edeceğiz. Futbolda 10-12 milyon euro'luk sponsorlarımız da bekliyor. Bu konuda acele etmiyoruz. Forma önünden sonra şort ve kol gelecek. Çorap konusuna girmeyi düşünmüyoruz. Son 4-5 senenin çok üzerinde bir değerli sponsor alacağız.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Basketbolda ise Avrupa'nın en iyi 3 takımından birinden bahsediyoruz. Bu takımın forması Euroleague boyunca 16 ayrı şehre gidecek ayrıca Türkiye ligi de var. Düşüncemiz basketbol takımının sponsorunun uluslararası piyasalara seslenen bir marka olması lazım. Doğuş grubuna teşekkür ediyorum ama onun ayrılışının bize büyük bir darbe vurduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Star gazetesinden Aygün Özipek ise, Ali Koç yönetiminin geldiğinden beri bir linç kampanyasının hedefi olduğunu belirterek neden bunun yapıldığını sordu. Ali Koç şu yanıtı verdi:

Geldiğimizden beri değil, son dönemlerde diyelim. İlk 4 hafta istediğimiz sonuçları alamayınca, Benfica'ya da eleyince zayıf bir halde kaldık ve bize zayıf haldeyken saldırmak daha kolay oldu (Ali Koç ilgili haberlerin ekrana yansıtılmasını istedi). Bünye zayıfladığı zaman nasıl uçuklar çıkıyorsa bu saldırıları da buna benzetiyorum.

Biz herkese eşit mesafede olmak istiyoruz. Hatalarımız var, düzelecek çok yönümüz var. Bu konuda da yeniden yapılandırma içindeyiz. Biz hiçbir grupla vıcık vıcık ilişkilere girmeyeceğimizi, haber yaptırmak için şirinlik yapmaktan uzak duracağımızı, buna mukabil hiçbir medya grubuna, herhangi bir Fenerbahçe muhabirini şikayet etmeyeceğimiz konusunda söz veriyorum. Bizim size, sizin de bize ihtiyacımız var. Testiyi kıranlara tesislere girme yasağı gibi cezalar vermeyi yapmayacağız ama oyuncularla röportaj gibi konularda testiyi taşıyanlara daha fazla yardımcı olmaya çalışacağız. Bizi hedef alıp külliyen yalan haber yapacaksanız iyi niyetinizi sorgulamamız son derece normal. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ayrıca en küçük tökezlememizde medya mensuplarıyla temasa geçen eski yöneticilerimizin (sayısı 4'ü 5'i geçmeyen) Fenerbahçe'yle ne kadar bağdaştığını sorgulamak istiyorum. 

Fenerbahçe taraftarını üzdüğümüz için çok üzülüyorum. Elimde sihirli değnek olmadığnı söylemiştim. Bu yolun sonu her şekilde güzel olacak. Bugün değilse yarın güzel olacak. Fenerbahçe sürdürülebilir başarılar yakalayacak. Beceremezsek de kongre üyeleri seçimde başkasını seçer. 3-4 mağlubiyetten dolayı inandığım yoldan kolay kolay pes etmeyeceğimi bilmenizi isterim. 

Haber Global'den Yağız Sabuncuoğlu, Comolli'nin 100 kişilik transfer listesi olduğunu hatırlatarak transferlerin bu listeden yapılıp yapılmadığını ve transfer listesinde takviye yapamadığınız mevki olup olmadığını sordu?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

100 oyuncu konusu ciddi anlamda suistimal edildi. Biz bu kulübün geleceği için oyuncu bakıyoruz. Görüştüğümüz ama anlaşamadığımız oyuncular da oldu. Unutmayın ki imkanlarımız bayramdan sonra yaptığımız iki satışla arttı. Fernandao satışıyla sadece Ayew ve Slimani'yi kiralayabildik. Bu liste devam eden bir listedir. Tolga Ciğerci ve Jailson listede yoktu. Yapılan ve yapılmayan bütün transferlerin sorumlusu Cocu, Comolli, Ali Koç ve Semih Özsoy'dur. 

Tolga Ciğerci bize son dakika bir fırsat olarak geldi. Değerlendirmemiz ayrılış nedeninin yüksek maliyeti ve kişisel sorunlar olduğu yönünde. Sakatlığı kronik bir sakatlık. Biz kendisine oynadığı sürece ücret ödeyeceğiz. Bize 12-15 maç hizmet ederse kadro derinliği açısında iyi olur. Kendini ispatlamak istiyor. Karakteristik özelliklerini beğendiğim bir futbolcu olarak değerlendirebilirim. İnşallah bizim ona onun da bize faydası olur.

Jailson, Josef'in satılmasıyla oluşan boşluğu doldurmamız gerekiyordu. Josef'e de çok çok teşekkür etmek istiyorum. Satmak zorunda kaldık. Jailson listemizde olmayan bir isimdi. 4-5 gün kendisini inceledik, araştırdık. 22 yaşında bir oyuncu, bizim transfer politikamıza hedeflerimize uyan bir oyuncu. Makul bir fiyata alındı, ücreti de makul. Son dakikaya kalmasa 4 milyon'a değil 2,5'a da bitirebilirdik. Sakatlanmadığı taktirde Fenerbahçe üzerinden Avrupa'da çok iyi bir takıma gideceğini düşünüyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aziz Behic ve Emre Akbaba olmadı. 10 numara için bir oyuncuya baktık Avrupa'dan, olmadı. Onun dışında isteyip de alamadığımız pozisyon olmadı ama oyuncular oldu.

Vatan gazetesinden Ali Can ise Ali Koç'a Samandıra'ya gidip gitmeyeceğini sordu ve Kayseri maçında neden soyunma odasına indiğini de öğrenmek istedi. Cocu ve Damien Comolli'yle ne sıklıkla görüştüğünü de sordu. Ali Koç  bu sorulara şu yanıtı verdi.

Başkanlık tarzım işin ehline işi vermek. Cocu olsun, Comolli olsun iyi bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Benim görevim futbolcuların çalışabileceği en iyi iklimi sağlamak. Taraftar desteğini sağlamak, huzurlu bir ortam oluşturmak, ödemelerini zamanında yapmak. Oyuncularına borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz. Elimizden geleni yapıyoruz. Bursaspor maçından önce Samandıra'ya gidip futbolcularımaz onlara ne kadar inandığımızı söyledim. Futbolda başarı olmadığını, bu gidişatı değiştirmemiz gerektiğini kendilerine söyledim. Top sizde dedim. İlk dört hafta hayal kırıklığının sorumlus benim, ben ve arkadaşlarım.

Kayserispor maçında futbolcularla dertleşmek bir nebze üzüntümü bir nebze kızgınlığımı bir nebze de sonuna kadar arkalarında olduğumu söylemek için soyunma odasına indim. İlk başta destek vereceğiz, gerekirse de en radikal tedbiri de alacak konumdayız. Almadığımız taktirde sorumlu biz oluruz. Ben soyunma odasına inmeyeceğim demedim.

Comolli'yle 8-9 ay çalıştım. Kimyamız tuttu, uluslararası ağından, teknolojiye bakış açısından, CV'sinden etkilendim. Nisan ayına kadar bu görevi teklif etmek aklımda yoktu. Comolli iki ayrı kulüpten teklif almayı bekliyordu, birinden gelen teklifi istediği şartlarda olmadığı için kabul etmedi, sonra bizim teklifimizi kabul edildi. Comolli'nin seçim sürecindeki parasını ben ödedim. Sonra Damien'le bir yolculuğa çıktık, yabancı teknik direktör seçimimizde Cocu'yu seçtik. Neden seçtik? Benim arzum kariyerinde belli bir başarı olan ama çok daha yüksekleri hedefleyen ve geçmişte başarılı bir futbol kariyeri olan, gençliğe ve altyapıya önem veren, makul bütçelerle takım kurmayı öğrenmiş ve kariyerinde yeni bir heyecan arayan birini arıyordum. Cocu bu kriterlere uyan hocaların başında geliyordu. Dolayısıyla tercihimi ondan yana yaptım. 

Büyük hedeflerimiz var, basamak basamak çıkacağımızı ve büyük engellerle karşılaşacağımızı bilerek yola çıktık. Kolay kolay vazgeçmem. Comolli ve Cocu denge içinde çalışıyor, herkes yerini biliyor. İnşallah başarı olacak.

Sabah gazetesinden Volkan Demir, Ali Koç'a transferlerle ilgili açıklamaları kamuoyuna bildirme konusunda değişikliğe gidip gitmeyeceğini sordu.  

KAP'a bildirim yapmak zorundayız. Ancak biz hiçbir transfer yüzde 100 bitmeden açıklama yapmayı tercih etmiyoruz. Bununla beraber Damien Comolli bana bazı sözleşmelerdeki gizlilik maddesini hatırlattı. Cocu'nun tazminatının 7,5 milyon euro olduğu külliyen yalan. Maaşının ne olduğunu söyleyemeyeceğim için tazminatını söyleyemiyorum. Sadece ve sadece tazminatı 12 aylık maaşıdır. PSV'den aldığı maaşın 5 misli falan da değildir: Bu konuda daha kapalı kutuyuz, olmadan etmeden yaptık demek istemiyoruz. 

Ramirez'i neden yalanladık. Öyle bir boyuta geldi ki taraftarlar da etkilenmeye başladı. İş oldu bittiye geldiği için taraftarlara hatırlatmak zorunda kaldık. Sissokho'yu da yalanladık. O beni çok üzdü, müthiş üzdü. Duayen diye bildiğimiz isimlerin bile bu furyaya kapılıp, bu iş oldu demeleri, bizim olmadı deyince de beceremediler dedikleri konuma geldi. Transferi yapıldı diye açıklandı. Bu taraftarda önce coşku sonra hayal kırıklığı yarattı. Halbuki ne oyuncuyla ne kulübüyle ne de menajeriyle hiçbir şekilde temas etmediğimizi söyledik. Ertesi gün özür diledi ama bence geç kaldı. O haber 20 saat sitelerinde kaldı, haberi kaldırmakta da geç kaldılar. Açıklamamızı önce vermediler sonra verdiler. Onlara teşekkür ediyorum çünkü hatalarından döndüler.

Fenerbahçe'yle ilgili 176 futbolcunun Fenerbahçe'ye geleceği, 17 futbolcunun ise Fenerbahçe'den gideceği basında iddia edildi. 11 oyuncu geldi, 9 oyuncu gitti. 

Bein Sports'tan Alper Yemeniciler, altyapı konusunu sordu. Ali Koç bu soruyu şöyle yanıtladı.

Altyapı tercih değil, mecburiyet. Altyapıda sandığımızdan beklediğimizden daha iyi bir oyuncu profili çıktı. 6-7 oyuncuyla profesyonel sözleşme imzaladık. Ardından da Ömer Faruk'la imzaladık. Fenerbahçe özkaynağından futbolcu yetiştirmeli. Önceliğimiz altyapı olacak. Tesise ihtiyacımız var. Gebze'deki siyah çoraplar tesisinden bahsedilmişti. Ancak oradan inşaat izni alamayacağımız gördük. Oyuncuları sadece futbol sahasında değil iyi insan olmaları için yetiştirmek istiyoruz. Önemli akademisyenlerimiz var. Hem ailelerini hem de çocukları geliştirmek istiyoruz. Altyapıdaki antrenörlerimizin çoğunu değiştirdik ve oradan da sonuç almaya başladık ama daha gidecek çok yolumuz var. Futbolcu sağlığı ve beslenme için de program başlatıyoruz.  FB TV mümkün olduğu kadar altyapıyı daha fazla gösterecek.  Fark yaratmaya başladık ama esas farkı tesisleri yaptıktan sonra göstereceğiz. Türkiye'nin geleceği açısından bu olmazsa olmaz. Bizi eleyen Benfica'da ilk 11'de yıllık 90 bin euro ücret alan iki futbolcu vardı. Ortalama bir oyuncunun aldığı ücret Benfica'da 400 bin euro. Her yıl oyuncu satışından 50 ile 100 milyon arası gelir elde ediyorlar. En çok maaş verdikleri oyuncular 2 milyon euro alıyor. Bu paranın üstünde kimseye para vermiyorlar. Bunu yapabilmek için altyapıdan devamlı oyuncu yetişirmemiz lazım.

Hürriyet'ten Ahmet Ercanlar, Ali Koç'a şu soruları sordu: Camiada birleştirici rol oynamayı düşünüyor musunuz? Gözlemci sistemi ne zaman kurulacak? Dernekler konusunda yeni bir yapılanma düşünüyor musunuz?

Fenerbahçe Dernekler yapısı ilerlemiş ve gelişmiş bir yapı. Bunun için Aziz Yıldırım ve Mithat Yenigün'e teşekkür ediyorum. Bu yapı çok daha fazla gelişebilir. Yarattığımız ekonomiyle bu işin gitmesi mümkün değil.  Sadece yazın ki kur artışından borç 400 milyon TL arttı. Fenerbahçe'nin inanılmaz bir kaynak yaratma kampanyası başlatması gerekiyor. Bu sıkıntıdan çıkmak için en kısa zamanda camia olarak hepimiz elimizi taşın altına koymak zorundayız. Sermaye artırımı sonuçlanmak üzere. Küçük ortaklarla birlikte 353 milyon TL koyacağız. Krediyle 50 milyon dolar ve sponsorluktan gelecek 20 milyon dolar bizi ancak Mart-Nisan ayına kadar götürebilir. Sonra yine borçlanmak zorunda kalınacak. Bu sürdürülebilir bir sistem değil. Bu yüzden bir seferberliğe gideceğiz ve derneklere büyük rol düşüyor. Şubelerin kazandığı üye sayısı 2 bin 649. Bu üyeler Fatih, İzmir, Kadıköy, Ankara'dan ağırlık olarak. Diğer illerden çok az üye var, 16 şehirden hiç üye kaydı yok. Hedef 1 milyon üye kapsamında bir değişikliğe gidip derneklerimizi daha aktif biçimde bu kampanyanın birer elçileri haline getirmek istiyoruz. Onlar kulübün üye kazanmasında elçi olabilirler. Her yıl 10 bin yeni üye kazanmak istiyoruz. Hiç masrafımız olmasın, dernekler üye kazandırsın ve prim alsın. Derneklerimize bunun için çok büyük sorumluluk düşüyor. Sadece maçlara gelip takımı desteklemekten öte onları üye kazandırmak için konumlandırmak istiyorum.

Gözlemci sistemi geri dönüşü en hızlı yatırım. Devre arası ve önümüzdeki sezonun transferlerini konuşmaya başladık bile. Bu çerçevede gözlemci sistemini biraz daha genişletmek istiyorum. 

Büyük camialarda farklı segmentler olabilir, bu normal ama Fenerbahçe'de ileriye gitmiş. Birleştiri olmanın en etkili yolu başarı sağlamak. Hep birleştirici olmayı arzuladım. Ancak bazı insanlara kendinizi kabul ettiremezsiniz. Onların dışında Fenerbahçe'nin başarısını isteyen herkesi bir şemsiye altında toplayabileceğime yürekten inanıyorum.

Milliyet'ten Senad Ok ise Ali Koç'a Damien Comolli'nin transferde zamanlama konusunda geç kalıp kalmadığını ve Berke'nin önünde 3 aday olduğunu, Barış'ın önünde de Ayew'in olduğunu ve bu gençlerin neden bu yıl kullanılmadığını sordu. 

Burada bir hata varsa bundan ben de sorumluyum Comolli de sorumlu, Cocu da sorumlu. Burası sportif direktörün her şeyi kafasına göre yapabileceği bir yer değil. İşi kişiselleştirmemek lazım. Gelelim alınan riske. Fernandao'yu sattık, eski yönetciler satılmasaydı turu geçebilirdik diye konuştu. Soldado konusunda şanssız olmasaydık ve yine de elenseydik bu sorular gelmeyecekti. Slimani'yi çok istedik. Ancak onun gibi bir oyuncuyu kiralama yönteminden başka bir şekilde almanız mümkün değil. Satın alma opsiyonu bile yok. Hem Damien hem Phillip inanılmaz istediler. Ancak Leicester City onu önce satmak istedi, almamız mümkün değildi. Satamayınca kiralama modeline geldiğinde zaten iş işten geçmişti. Bu riski aldık ve muvaffak olamadık. Olsa belki yine muvaffak olamayabilirdik. Şampiyonlar Ligi'ne gitsek de gitmesek gelirlerimizi artırmamız lazım. İlk amacımız kendi bahçemizi toparlamak sonra da Avrupa'da kalıcı bir Fenerbahçe konumuna gelmek istiyoruz. Ancak bu bugünden yarına olacak bir şey değil. Damien'i yargılarken 25 milyon euro'luk satış yapmak kolay değil. 4 milyondan başlayan teklifi 12 milyonla sonuçlandırmak kolay değil. Mesela Benzia'nın gelebileceği aklımın ucundan geçmiyordu. Lille'in kendi sıkıntıları nedeniyle bu oyuncuyu mecburen elinden çıkarması gerekti. Bir sene sonra yine bu tip şeyler yaşıyorsak o zaman yargılamakta sonuna kadar haklısın. Kim istemez bugün Şampiyonlar Ligi'nde olmayı. Ancak bu transferler bunu bize garantilemiyordu.

Ferdi, Hollanda futbolunun geleceği olarak görülen futbolculardan biri. Bizim gelecek için aldığımız bir oyuncu. Cocu onu çok istedi. Kupa maçlarında oynayacak kendini geliştirecek. Barış ve Berke daha çok Damien ve benim üzerinde durduğumuz oyuncular. Biz almasaydık belki de Avrupa'ya gidecektiler. Berke çok çok iyi bir Fenerbahçeli. Berke yıllar boyunca hem Fenerbahçe'ye hem de Milli Takım'a hizmet edecek. Fenerbahçe onu çok çok uzun süre elinde tutamayacaktır. Berke'nin önünde Volkan ile Harun var, Volkan'ın da sözleşmesi seneye bitiyor. Dolayısıyla sadece Berke ve Harun var. Berke'nin Fenerbahçe kalesine geçmesini kimse durduramayacak. Ancak bu, bu sene olmayacak. Barış da çok iyi bir oyuncu, bir anda Fenerbahçe'yi taşımasını beklemeyin. Dönüşümlü olarak oynayacaktır. 

Sözcü gazetesinden İrfan Yirmibeş, Şampiyonlar Ligi'ne katılmama riski devam ediyor mu diye sordu. Ali Koç bu soruya da şu yanıtı verdi.

Finansal Fair Play tehlikemiz artarak devam etmektedir. Bir iki ay içinde kulübün konsolide rakamları çıkacak. Mayıs sonu itibariyle baktığımızda borcumuz artmış görünüyor. Zarar etme sınırımızı aştık.

Borçları TL'ye çevirme konusuna gelince futbolcuların ödemelerini döviz kurundan TL'ye kimse çeviremiyor. Şu an TL borçlanmak çok zor hem de faizler artmış durumda. Bunun kararını verecek kişi Burhan Bey'dir. Hem borçları daha uzun vadeye yayma hem de azaltmak için uğraşıyor.

Faktöring borçlarında 10 şirketle anlaşıldı. İki şirketle henüz anlaşm asağlanmadı. Bunlardan biriyle barışçıl çözüm yolları tıkanmak üzere. Tefeci zihniyetinde rakamlarla borca batık bir şirkete bana göre legal olmayan yöntemlerle verilmiş bir borcun iyi niyetli çözümü için uğraşırken bu şekilde Fenerbahçe'yi karşılarına almaları dikkat çekici. Burada tatsız gelişmeler yakında olacak.

UEFA'yla finansal fair play için görüştük. UEFA şu ana kadar görüştüğü kulüplerle hep çözüme ulaşmış. Ancak Türk takımları tamamen ters istikamette. Bir nebze Beşiktaş'ı dışarıda tutuyorum. UEFA bunu anlayamıyor. Çok vahim durum gidişat iyi değil. Ya çok ciddi cezalar yiyeceğiz ya da sürekli UEFA kıskacında olacağız. Bu yüzden ülke olarak kendimize finansal fair play uygulamamız lazım. Federasyonumuz bize kendi finansal fair play'i uygulaması gerekebilir. Biz bu yola girmeye çalışıyoruz ama bunu kendi başımıza yapamayız. Bence tam ders alınmış değil. Orta ve uzun vadede bile bu zihniyetle gidemeyiz. Şu anki durumdan hepimiz sorumluyuz. Türk futbolu bugün bir çıkmazın içinde. Günü kurtarma yaklaşımıyla devam edersek intihar ediyoruz. 

En yaşlı oyunculara, en fazla paraların verildiği bir ligiz. Yabancı kuralı 8 kez değişmiş. Niye değişti, neden değişti? Ne fayda sağladı? Bazen 1 sezonda 2 kez değişmiş. 6, 6+1, 6+2, 6+0+4, 5+0+3 derken 14'e gelmiş.

Mevcut federasyon başkanımız elinden geleni yapıyor onu da söyleyeyim ama federasyonda artık liyakat bazında insanların atanması gerekiyor.

Transfer döneminde 12.4 milyon Euro kar ettik. Geçen sezon 63.4 milyon maaş ödenirken, şu anda 49.9 milyon maaş ödüyoruz. Dirar, Kameni ve Ozan'ın garanti ücretleri de 5.8 milyon Euro. Onları eklemedim bu maaş toplamına.

Türkiye gazetesinden Mehmet Emin Uluç, Ali Koç'a boşta kalan oyuncular için ek transfer süresi için ne düşündüğünü ve Cocu'nun kendisi için kredisinin ne olduğunu sordu.

Bu Avrupa'da sık kullanılan bir yöntem. Ancak oyun oynanırken kuralların değişmesine karşıyım. O yüzden de sıcak bakmadığımı söyleyebilirim. Önümüzdeki sezon uygulanırsa çok daha sağlıklı olur.

İngiliz basınındaki Carvajal haberinin kaynağı herhalde Türkiye'den çıkmıştır diye düşünüyorum. Cocu için çok büyük bir facia olmadığı sürece devre arasına kadar hiçbir şey yapmam. Konya'da da sıkıntı olabilir Beşiktaş maçında da sıkıntı olabilir. Ne olursa olsun bu kadronun ve sistemin felsefenin yerine oturacağına inancım sonsuzdur. Pek çok şey yaparken o top çizgiden geçmedi diye burdan dönüşüm olmayacaktır. En kötü şartlarda seçilmem ama bu Cocu'nun 3 maçlık 5 maçlık kötü performansına bağlı olmaz.

Lig Radyo'dan Cüneyt Kaşeler, Ali Koç'a Fenerbahçe evlerini ve faktöringdeki durumla borçları sordu. Koç, bu soruya şu yanıtı verdi.

Fenerbahçe evlerinin bütün ülkeye yayılması mümkün değil. Projenin baştan aşağıya yeniden yapılandırılması gerekiyor. Birçok şey için tüzük çalışmalarımız var. Bir milyon üye projesini de yeniden yapılandıracağız. Şahsi tercihim kongre üye sayısını artırmak. 

Borç konusunda ise denetimler bitmek üzere. Buradan ilginç sonuçlar çıkıyor. Paylaşabileceğimi paylaşalım. 3 Temmuz Fenerbahçe'ye çok büyük zarar verdi. Sağlıklı bir kulüpken 3 Temmuz'da hak etmediği bir saldırıya uğradı. Bileğimiz kırıldı ama ayakta durduk. Ondan sonra kendi kalemize gol atmaya başladık. Yanlış uygulamayar, yanlış yatırımlar, kişisel hatalar. Türkiye'nin en iyi sağ bekini elimizle gittik verdik. Van Persie'yi sakat olduğu biline biline alındı. Sağlık ekibi bu oyuncu sakat dedi. Ancak transferin olduğu kamuya yansıltıldığı için bile bile alındı. Yanlış bir şey söylüyorsam çıkarım özrümü dilerim. Yanlış uygulamalar yatırımlar yapıldı. Elimizle verdiğimiz sol bekimiz ve sağ bekimiz bugün olsaydı ne olurdu. Suistimal olup olmadığını yakında göreceğiz. Suistimalden çok kişisel hatalar öne çıkıyor. Burada her şeyden önemlisi Fenerbahçe spor kulübüdür.

Kenan Evren Lisesi'yle ilgili lehimize bir karar çıktı. Bize haksızlık yapılmıştı. Yükümlülüklerimiz yerine getirilmişti. O arazi Fenerbahçe kulübünün hakkıdır. Bugüne kadar verilmemiş olması çok büyük yanlıştır. Umarım kısa zamanda bu yanlıştan dönülür.

Habertürk'ten Ahmet Selim Kul, Ali Koç'a kulüpler arasındaki fair play atmosferinden memnun olup olmadığını, Fabian transferini sordu.

Şu an önceliğimiz takımın başarılı olması. Çok da fazla ekstra bir şey yapmıyorum. Her zaman dedim sayılmak istiyorsan saymak zorundasın, sevilmek istiyorsan seveceksin. Sayılmak için haklı olduğumuz yerden geri adım atacak halimiz de yok ama bu iş kavgayla gürültüyle gidemez. Hepimiz dertlerimizi sorunlarımızı tartışıp çözmek işimiz. Sırf sempatik görünmek için bunları yapmayız. Bugün sponsorlar spordan kaçıyor. Seyirciyi, aileleri ürküttük. Elini uzatan herkese biz elimizi uzatırız. Bursaspor maçına gelince Ali Ay'la konuştuk. Sonra ne olduysa internet sitesinden ben hedef gösterildim. Sonra o yazı kayboldu yerine çirkin bir fotoğraf konuldu. Orada Ali Ay'ın bilgisi olduğunu zannetmiyorum, kraldan çok kralcı birinin yapmış olduğunu düşünüyorum, en azından umuyorum. 

Fabian'da da Damian kötü gösterildi. Orada kötü gösterilecek biri varsa o da benim. Fabian iyi bir futbolcu, özel hayatı biraz renkli. Avrupa'da iyi başladı ama istediği performansı sağlayamayıp sakatlanıyor. Belinden problemi var. Dünya Kupası'nda tek maç oynuyor ve yeni sezonda Frankfurt-Bayern maçında oynuyor. İşin ekonomik tarafı cazipti. Acaba bu riski alınır mı diye düşündük, daha çok özel hayat tarafından baktık. Fakat sağlık tarafı önemliydi. Sağlık kontrolünü birden fazla yere yaptıracaktık. Arkadaşı getirdik, kontrolden geçirdik, ne yazık ki sonuçta transfer olmadı. Öyle bir sakatlık ki bir sene oynar hiçbir şey olmaz, Fenerbahçe'ye gelir 3 maç oynar sezonu kapatır. Bu pozisyonda risk alamazdık. Biz oyuncunun kariyerini kötüye düşürmemek için bu konuyu kapatmak istedik. Ancak oyuncu konuyu kapatmadı. 

Cocu'nun açıklamasını 'Daha 4. hafta için şampiyonluktan konuşmak için erken' şeklinde algılıyorum. 

Anadolu Ajansı'ndan Erkan Tiryaki, Harun Tekin transferini, Ayew ve Benzia'nı satın alma opsiyonlarını ve Ozan Tufan'ı sordu. Ali Koç bu soruyu şöyle yanıtladı.

Başka kaleye ihtiyaç olmadığını düşünmüştüm. Ancak başlangıcı iyi yapmayınca orada rekabet sağlayacak bir kaleciye ihtiyacımız olduğunu düşündük. Bunu mecburen Türk yapmak zorundaydık. İki adaydan biri Harun'du. Kulübü de onu satmakta sorun görmediği için Harun'u aldık. 

Ayew'in 12 milyon euro satın alma opsiyonu var, herhalde kullanmayacağız. Benzia'nın 7.4 milyon euro. Çok iyi bir sezon geçirirse düşünebiliriz.

Ozan Tufan sadece 24 yaşındayken bu konumda olmasına ne Ozan ne de biz seviniyor. Damien ile benim beklentim çok yüksekti. Potansiyelini bildiğimiz için beklentimiz yüksekti. Kampa da hazır geldi. 8 kilo vermişti. Tatilinin büyük bölümünü çalışarak geçirmişti. Hazır olduğunu düşündük ama beklediğimiz gibi olmadı. Uyum, performans ve istatistiksel verileri ve hocayla arasındaki kimya, Damien'in gözlemleri ne yazık ki olumsuz noktadaydı. Transfer için bazı takımların ilgisini çekti ancak yüksek ücreti nedeniyle takımlar o topa giremedi. Beşiktaş'tan bize gelen bir şey olmadı. Beşiktaş'tan bize pek çok oyuncuyu ilgilendiren bir takas teklifi vardı ama kabul etmedik. Sonuçta Ozan transfer de olmadı, kadroya da giremedi. U21'le çalışıyor. Bursa'dan aldığımız Ozan her yerde oynayabilir ancak aynaya bakıp bir silkelenmesi gerekiyor. Kaliteli, güçlü, kumaşı iyi. Niye olmuyor deyince net bir cevap veremiyorsun. Çok yazık. Ozan Tufan'ın kazanmak zorundayız. Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'da transfer dönemi sürüyor. Oradaki takımlarda hayli hayli oynar. Karar vermesi gerekiyor.

Emre Akbaba konusu. Temmuz'un 2'sinde veya 3'ünde Alanyaspor Başkanı'nı aradığım zaman bana herhangi bir rakam telaffuz etmedi. Başakşehir'in teklifini ve oyuncunun istediği rakamı söyledi. Biz bu rakamı veremeyiz dedim. Kendi teklifimizi sunduk, olursa bize haber verin dedik. Transferin son haftasına doğru menajeri Damien'le konuşmuş. Alanyaspor'da Galatasaray'la anlaşma sağlanmadığını söyleyince konuştuk. Ancak sonuçta oyuncunun kalbinin nerede olduğu önemli. Her şey para demek değil. Karakterli davrandı, Galatasaray'da oynamak istiyorum dedi, ben buna saygı duyuyorum. 

Cocu da isterse +1 isim yardımcı olabilir. Kafamda birkaç isim var ancak Cocu'ya olan inancımdan hiçbir şey eksilmemiştir.

Aziz Yıldırım'a başkanım diyorum. Eski Başkan lafını sevmiyorum. Beni çok üzdü ama Fenerbahçe'ye faydası olacaksa yan yana gelirim. Hayatta affedilmeyecek hiçbir şey yoktur.

Barcelona'yla birkaç oyuncu için girişimlerimiz oldu. Ancak onlar satış yapmak istiyorlardı. Paraya ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bize başka bir oyuncuyu kiralamayı önerdiler, ancak oyuncu bizim ilgimizi çekmedi.

Aykut Kocaman'la ilgili verdiğimiz karar zor bir karardı. Yeni teknik direktörün getirdiği risklerin farkındaydık. Ancak Aykut Kocaman'la bugün birlikte olsaydık 3. maçta inanılmaz tepki olacaktı. Gençler konusunda Aykut hocanın tereddüdü olacağını düşündüm. Aykut Kocaman, Fenerbahçe için hocadan çok daha fazlası. Onunla Avrupa'da yarı final oynadık, seneler sonra onunla Türkiye Kupası'nı kazandık. İnanıyorum ki ilerleyen yıllarda da Türk futboluna çok katkısı olacaktır.

Nabil Dirar, Ozan Tufan ve Kameni 28 kişilik kadroda yoklar. Dolayısıyla devre arasına kadar oynayamazlar ama maaşlarını ödemek zorundayız. Kameni'ye Fransa'dan teklif vardı ama olmadı. Dirar'a olabilir, Ozan'a bakıyoruz.

Diego Costa ile ilgili bir belge paylaşılmış. Sanki biz sızdırmışız gibi konuşuluyor. Bizim fıtratımızda böyle bir şey yok. Biz belge sızdırıp haber yaptırsak, haber yaptıracağımız son kişi olur o basın mensubu.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber