Aziz Yıldırım CNN TÜRK'te Cem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı

Aziz Yıldırım CNN TÜRK'te Cem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı

Aziz Yıldırım CNN TÜRK'te Cem Yılmaz'ın sorularını yanıtladı

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, CNN TÜRK Spor Müdürü Cem Yılmaz’ın sunduğu Spor Özel’de merak edilen soruları yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK Spor Müdürü Cem Yılmaz'ın sunduğu "Spor Özel" programında çok önemli açıklamalarda bulunan sarı-lacivertli kulübün başkanı Aziz Yıldırım, Türkiye'de son günlerde yaşanan terör olaylarına değinerek sözlerine başladı. Yıldırım, "Ülkemizde son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle şehit olanları rahmetle anıyoruz. Ülkenin kan gölü olmasının önüne geçmek gerekir. Bütün sorumlu insanlara çağrı yapıyoruz. Barış ve kardeşlik içerisinde bu ülkede hepimizin yaşamasını temenni ediyorum" dedi.

Aziz Yıldırım'ın açıklamalarından ,satır başları şu şekilde:

"Fenerbahçe bu parayı nereden buldu?"

"Fenerbahçe bu parayı nereden buldu, herkes bunu soruyor. 2004'te gençler ve Hooijdonk gibi tecrübeli oyuncuları alarak bir dönem başlattık. Bu sene de aynı şeyi yaptık. 3 Temmuz sürecinden bu yana camiada ve sporcularda yorgunluk oldu. Yeni bir kan değişikliği gerekiyordu. Futbol dışındaki diğer branşlarda da bu gelişmeyi yaptık. Sayın Aykut Kocaman ile başlayan dönemde de sportif direktörlük sürecini başlatmıştık. Giuliano Terraneo daha önce de Fenerbahçe'ye hizmet etti. Zico'yu bize getirdi. Artık bizimle çalışması için teklifte bulunduk. Teknik direktör Vitor Pereira'yı da tamamen Giuliano Terraneo getirdi. Benim hiçbir müdahalem olmadı, konuşmamız olmadı. Oyuncularda da teknik direktörle birlikte karar verdiler. Ben inmeyeceğim soyunma odasına. Giuliano inecek. Patron olduğunuz yerde hesabı siz veriyorsanız, müdahale de yapacaksınız, ineceksiniz de. Bir şey söylenmesi gerekiyorsa soyunma odasına ineceksiniz. Bunlar basit şeyler."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aziz Yıldırım CNN TÜRKte Cem Yılmazın sorularını yanıtladı

"Hoca, Türkiye ligini yeni tanıyor"

"Yeni bir takım kuruluyor, yeni bir düzene geçiyoruz. Bunun için zamana ihtiyaç var. Hoca, Türkiye ligini yeni tanıyor. Hiç ummadığınız takımlar gelip, apayrı bir performans gösterir. Bu yüzden her takımı ciddiye almak gerekir. Türkiye Ligi zor bir lig. UEFA Avrupa Ligi'nde bile herkes kazanmak için oynamıyor.

"Bir transfer daha yapacağız"

Bir transfer daha yapacağız. Sağ kanada bir oyuncu alacağız. Feghouli için Valencia ile görüşmelerimiz var. Birinci tercihimiz o. Ancak olmayabilir de. Belki de devre arasında transfer ederiz.

"Hedefimiz UEFA Avrupa Ligi'nde final oynamak"

"Önemli olan takıma genç ve kaliteli oyuncuları kazandırmak, gelecek için yatırım yapmak. Hedefimiz UEFA Avrupa Ligi'nde final oynamak."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Fenerbahçe'nin Robben ve Ibrahimovic'i alacak bütçesi var"

"Fenerbahçe enteresan bir camiadır. Türkiye'nin en büyük Sivil toplum örgütüdür. 3 Temmuz 'da eğer camianın başına bu gelmeseydi, bu olayın bilince gelmeseydi belki de sivil bir darbe yapılmıştı. 4 yıllık süreç içerisinde gideceğimiz üst noktalara gidemedik. Her konuda Fenerbahçe aşağıya çekilmeye çalışıldı. Biz bu dönem içerisinde bir milyon üye projesini başlattık, gayet de iyi gidiyor. Şimdi de taraftarımızın Fenerbahçe Yandex'i kullanmalarını rica ediyoruz. Fenerbahçe'nin Yandex ile yaptığı bu anlaşmayla Robben ve Ibrahimovic'i alacak bütçesi vardır. Yarın ise Messi ve Ronaldo'nun alınabilmesi için bir çalışmadır. 25 milyon Fenerbahçelinin yalnızca bir milyonunun Fenerbahçe Yandex'i kullanması, 36 milyon dolar, daha fazla kişinin kullanması ile 100 milyon dolara ulaşılabilir. Türkiye'de yapılan en büyük projelerden biridir. Eğer Nisan ayına kadar bu beklentimiz yerine getirilirse, Fenerbahçe taraftarı Messi ve Ronaldo'yu alabilir. Biz değil, taraftar alır bu oyuncuları."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Ibrahimovic'in menajeri, 'Eğer Türkiye'ye gelirsek Fenerbahçe'ye geleceğiz' dedi"

"Ibrahimovic ile ilgili bir kulübümüz bundan 1.5 ay önce menajeri aradılar. Ondan sonra biz de Ibrahimovic için konuştuk. İşte bu gelecek olan katkılara güvendim. Ibrahimovic 14 milyona yakın para alıyor. Kulübü ile görüşüyor, Milan'la da görüşüyor. Ibrahimovic'in menajeri, 'Eğer Türkiye'ye gelirsek Fenerbahçe'ye geleceğiz' dedi."

"Bayern Münih, Robben'i bu sene takımda tutmak istedi. İstemeseydi getirecektik"

"Robben ile ilgili de konuştuk. Bayern Münih, Robben'i bu sene takımda tutmak istedi. İstemeseydi getirecektik. Bu tür oyuncuları Fenerbahçe alabilir. Bu projeyle 1 milyon üyenin üzerine çıkarsak, Fenerbahçe bu oyuncuları alabilir. Taraftarın istediği oyuncuyu alacağız. Yandex grubuna çok teşekkür ediyorum. 3 yıllık münhasır bir anlaşmadır. Bizimle anlaşma olmadan, başka kulüple anlaşma yapamazlar. Eylül ortasından itibaren Fenerbahçe Yandex uygulaması telefonlarda da olacak. 3 milyonu buluruz diye düşünüyorum. 3 milyonu bulursak, o zaman Yandex düşünsün bize verecek parayı bulmayı."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Sow için 15 milyon euroya kadar teklif verdiler"

"Sow için 15 milyon euroya kadar teklif verdiler. 17 milyon euroda serbest kalır maddesi var. Biz Sow'un burada kalmasını istiyoruz. 17 milyon euroyu Fenerbahçe'nin hesabına yatırırlarsa yapacağımız bir şey yok. Biz kendisinin kalmasını istiyoruz. Ozan'ın anlaşmasında da 25 milyon euro serbest kalma maddesi var."

Aziz Yıldırım CNN TÜRKte Cem Yılmazın sorularını yanıtladı

"Maç başı ücretleri kaldırıyoruz"

"Maç başı ücretleri de kaldırıyoruz. Yeni gelen arkadaşların 6-7'sinde bunu yaptık. Bundan sonra da böyle yapacağız. Sadece başarıya göre prim alınmalı. Bütün kulüplere de böyle yapması için çağrıda bulunuyoruz. Yoksa batacaklar."

"38 bin futbolda, 4 bin de basketbolda kombinemiz var"

"38 bin futbolda, 4 bin de basketbolda kombinemiz var. 40 bini geçmeyeceğiz. Konuk takımı çıkarınca, 7 bin 500 bileti de maç başı satmayı düşünüyoruz.

"Türkiye'deki bu kafayla futbolcu ancak şansla çıkar"

Türkiye'deki bu kafayla futbolcu ancak şansla çıkar. Pereira ve Terraneo ile oturup konuştuk. Siz nasıl yapıyorsunuz bu işleri diye. 1-2 tane sahayla olmuyor. Çocukların okul ve eğitim sorunlarını çözmeden olmaz. 5 milyon harcıyoruz her sene ama olmuyor. Hocalarımız da var ama eğitmenlerimiz yetersiz. TFF bir sistem getirmeli ve ülkenin her yerinde aynı sistemi gerçekleştirmeliyiz. Gebze tarafında bir arazimiz var. Ben Metris'ten çıktıktan sonra Aykut hoca ve Rıdvan Dilmen, 'Devlet bize Pendik tarafında arazi verecek' dedi. Gittik görüştük, ama alamadık. Biz bir akademi kurmalıyız. Eğitimden tutun, spora kadar. Bu 100 dönümlük arazide çim saha, halı saha, her türlü eğitim verilecek alanımızın olması lazım."

"Avrupa'daki oyuncular eğitimli geliyor, bizimkiler eğitimsiz"

"15 sene önce yabancı sınırı kalksın dedim, 15 sene sonra geldi. 17, 18, 19, 20 yaşındaki çocuklar iyi oynuyor ama 20'den sonra oynayamıyor. Çünkü altyapı eğitimimiz yok. Avrupa'daki oyuncular eğitimli geliyor, bizimkiler eğitimsiz."

"Basketbolda hedef Berlin'e gitmek"

"Basketbolda önemli transferler yaptık. Obradovic'le oturup yemek yiyoruz. Maçlara gidiyoruz sürekli. Basketbolda hedef Berlin'e gitmek, Final Four'da devam etmek. İnşallah Berlin'i de Türk akınına uğratırız. Bütün salon Türk olur belki."

"18 Eylül'de çıkacak karar çok önemli"

“Bizim UEFA'dan 2.3 milyon Euro alacağımız var. 2012-13 sezonunda Salzburg'u eleyip Arsenal'e elendiğimiz eşleşmeden bu para. Bunu dava bitmedi diye ödemiyorlar. Mahkemede lehimize karar çıkarsa, UEFA bize bu parayı faiziyle vereceğini söyledi. Mahkemede lehimize kararı çıkarsa, iş çok farklı yerlere gidecek. 18 Eylül'de çıkacak karar çok önemli. 3 Temmuz'da aleyhimize konuşanlar ve haber yapanlarla hesaplaşacağız."

"1 sene Metris'te boşuna yattık"

“Mahkemenin sonucuna göre başkanlığı bırakacağım. Sonrasında Ali Koç 'olurum' dedi, ama bilmiyorum. Kongreye gelir, seçilir. Ama hesaplaşmalar bitmeyecek. 1 sene Metris'te boşuna yattık. Ailelerimiz, hepimiz lekelendik. Bir ülkeye gittim, üst kademe bir kişilikle görüştüm. Kapıda karşıladı ve sarıldı. 'Biz seni iyi tanıyoruz' dedi. Bana, "Yandex'e girdik ve hayat hikayeni okuduk" dedi. Benim 2011'den önce ve sonra olmak üzere 2 hikayem var. Onlar bana 'Biz 2011'den sonra seninleyiz' dediler."

Aziz Yıldırım CNN TÜRKte Cem Yılmazın sorularını yanıtladı

"Van Persie'ye sallıyorsanız yuh size"

“Shakhtar'a kaybettik, Yunanistan'da kazandık. Dün şans eseri berabere kaldık, hemen hocaya sallıyorlar. Van Persie'ye sallıyorsanız yuh size. Bir durun yahu. Bu takımın zamana ihtiyacı var. Hayatınız boyunca kaç kez Nani ve Van Persie'yi izlediniz. Biraz bekleyin. Herkes farklı yerlere gidince bir süre sonra kendisini bulur. Sneijder de eleştirildi ama güzel oynuyor bak. Pereira böyle devam ederse Aziz Yıldırım soyunma odasına girer diyorlar. Van Persie'yi 90 dakika oynat diyorlar. 90 dakika oynatırsak bir daha oynatamayız. Yavaş yavaş yükleme yapıyor. Sakatlanırsa kaybederiz oyuncuyu. Bu konuşanların hangisi futbol oynamış. Çay ocağından çıkan adamlar lüks villalarda oturmuş vergi ödemiyorlar, gelmiş futbolculara sallıyorlar. Bunlarla ilgili konuşacağım."

"Cüneyt Çakır Avrupa'daki gibi yönetse saygı duyarım ama içerde farklı yönetiyor"

"İçeride 17 maçımız var. 17'sini de kazanırsak 51 puan. Türkiye'de şampiyonluk ortalaması 76 puan. Dışardaki 17 maçın hepsini beraberlikle geçsek 68 puan olur. 5 kez galip gelsek 78 puan ediyor. Önemli olan yenilmemek. Biz geçen sezon Gençlerbirliği maçında şampiyonluğu kaybettik. Öndeyken yenildik ve sonrasında bitti her şey. Başakşehir maçını da alsak evimizde averajla şampiyon olacaktık. Alper Rize'de yanlış bir pas verdi devamında gol oldu. Cüneyt Çakır da bazı kararlarında yanlıştı. Avrupa'daki gibi yönetse saygı duyarım ama içerde farklı yönetiyor."

"Ben her branşta soyunma odasına giriyorum"

"Ben her branşta soyunma odasına giriyorum. Atletizm ve boktaki sporcularımız şampiyonluklar alıyor, onların da soyunma odasına giriyorum. Bakın Pekin'de sporcumuz finale çıktı. Ali Kaya'yı herkes biliyor. Bunlara destek olmak kötü mü? Türkiye'de amatör sporların ayağa kalkması lazım."

"Fenerbahçe Yandex'i kullanırsanız, daha büyük yıldızları taraftarımız Fenerbahçe'ye kazandırabilir"

“Fenerbahçe taraftarına mesajım, Fenerbahçe büyük adımlar atıyor. Avrupa'nın büyük kulüplerinden olmak için adımlar atıyoruz. Bugüne kadar yapılan transferler kulüp kaynaklarından yapılmıştır. Bu sene hiçbir oyuncu şahıs katkısıyla alınmamıştır. Tamamen kaynaklarımızdan yapılmıştır. Fenerbahçe Robben'i de Ibrahimovic'i de alacak kaynağa sahiptir. Fenerbahçe Yandex'i kullanırsanız, daha büyük yıldızları taraftarımız Fenerbahçe'ye kazandırabilir. Onlara şimdiden teşekkür ediyorum."

Aziz Yıldırım CNN TÜRKte Cem Yılmazın sorularını yanıtladı

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber