hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beşiktaş'ın Sergio Ramos'u neden almadığı açıklandı

  Beşiktaşın Sergio Ramosu neden almadığı açıklandı
  expand

  Beşiktaş'ta Ahmet Nur Çebi yönetiminde asbaşkanlık görevini üstlenen Serhan Çetinsaya, Sergio Ramos transferinin gerçekleşmemesi üzerine istifa kararı almıştı. Çetinsaya, bugün İstanbul'da bir otelde düzenlediği basın toplantısıyla süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sergio Ramos ile anlaştıklarını söyleyen Serhan Çetinsaya, "Sergio Ramos'a 18-19 gün Beşiktaş'ı anlattım. Etkileme noktasında neler yapabileceğimizin listesini çıkardık. Para ikinci plandaydı. 27 milyon euro net teklifi vardı adamın, o teklifi değerlendirmedi bile... Sergio Ramos için 6 kulüp yarıştı. Galatasaray da bu yarışın içindeydi. İkna etme noktasında ilk başladığımızda, Şampiyonlar Ligi'nde oynamayan bir takımda olması söz konusu dahi değildi. İlhan Mansız'ın desteğiyle, Guti'ye ulaşmamız, onun da Guti'yi ikna etmesiyle ciddi bir ön adım attı. Gökhan Töre de dahil oldu sürece. Gökhan Töre'nin şahsi antrenörüyle, Sergio Ramos'un şahsi antrenörü aynı kişi. Beşiktaş'a gelmeye yeşil ışık yakmasıyla para konuşmaya başladık. Ramos'un önceliği para değildi. Öncesinde para konuşmadık." açıklamasını yaptı.

  Sergio Ramos'un Sevilla'ya transferiyle ilgili konuşan Çetinsaya "Sevilla'ya gitti adam, 1-1.5 milyon euro maaşa anlaştı deniyor ama söz konusu değil bu rakam. Bizim önerdiğimiz rakamın altına imza attı. Niye? Adam atasın, dedesine söz vermiş. Doğduğu topraklara vefasını göstermek için geri dönmüş." ifadelerini kullandı.

  BEŞİKTAŞ İLE RAMOS'UN ANLAŞMA DETAYLARI

  Sergio Ramos ile anlaşmalarının detaylarını aktaran Serhan Çetinsaya "Sergio Ramos ile anlaşmamız, kapalı 2 yıl kontrat istemesine rağmen 1+1 yıllık sözleşmeydi. Birinci yılın sonunda Beşiktaş'ın 15 Haziran 2024'e kadar bildirmesi kaydıyla tek taraflı fesih hakkı vardı. Bu işin fesih tarafı. Birinci yılın sözleşme maddeleri, ikinci yıla nispeten mali açıdan bir tık daha fazlaydı. Buradaki anlaşmanın bize yansıyacak tarafı şu şekilde; 4 artı 1 artı 6 artı 3 artı 500. Bunları anlatayım. 4 milyon euro şahsın kendisine, 1 milyon euro serbest olduğu için oradaki imza parası, 6 milyon euro'yu Beşiktaş Kulübü olarak değil... 6 milyon euro'luk ulusal ve uluslararası reklam filmi çekilmesini taahhüt ediyorduk. Bu noktada çekincelerimiz oldu. 6 milyon euro'luk sponsor bulamazsak bu parayı kimin ödeyeceği düşünülerek başkanımızın kararıyla transferden çekildik." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Süreçle ilgili sözlerine devam eden Serhan Çetinsaya, "Camianın babasının geleceği düşünme zorunluluğu vardır, doğrudur. Yüzde 100 hak veriyorum. Bu sponsorlar noktasında sadece 6 gün çalışabildik. 3 firmadan ön onay aldık. Haziran 2024'e kadar vaktimiz olduğunu, Ramos'un uluslarası olduğunu, Ramos'un takipçi sayılarını falan düşünürsek... Pazarlama ekibimizle çalışıp yönetime sunum yaptık. Ramos'un sosyal medyadaki tek bir gönderisinin değeri 242 bin euro. 3 tane Türkiye'de hizmet eden uluslararası ajansın bize ilettiği ortalama rakam. 6 milyon euro'luk reklam rakamının kolaylıkla bulunulabileceğini düşünüyorduk. Sürece ağabeyi Rene ile başladık. Ara bulucu menajer ile devam ettik, Nima Modyr-Torshizi. Kopenhag'ta yaşıyor. Gökhan Töre harici bildiğim kadarıyla Emre Mor'un da temsilcisi. Rene kestirip atıyordu, bunaltıyordu. Bir yere kadar Nima Modyr-Torshizi ile devam ettik. 21 ya da 22 Ağustos, pazartesi akşamıydı. Biz transferde olumlu haberi aldık. 'Beşiktaş'a hayırlı olsun' cevabını aldık. Menajerlik şirketine ödenecek paranın vadelerini bile konuştuk. Ara bulucu menajerlik sözleşmesi, bağlı olduğu ağabeyinin şirketi, imaj hakları sözleşmesi, sporcunun sporculuk sözleşmesi. 4 sözleşmeyi de avukatlarımız aracılığıyla hazırlayıp kendilerine yolladık. Madrid'in 90 km güneyinde yaşadığı evi var, oraya davet edildik. Geri kalan prosedürler ve şahsı Türkiye'ye getirmekti." açıklamasını yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sözlerine devam eden Serhan Çetinsaya "37 yaşında biri ama yaptığı idman temposunu izleyin. Süper Lig'in ilk 3'ünde olurdu kondisyon olarak. 4 sayfayı bulan bir win-win bonusları da vardı. Uzunca bir süre 25 gol üzeri atarsa kaç para vereceğimizi tartıştık. 25 gol atacağına inandığı için oradaki parayı yüksek istedi. Başkanımızın söylediği, 50 milyon euro'ya yaklaşan maliyet doğru. Bizim değil ama sponsorların kasasından çıkacak ve bizim bulmakla zorunlu olduğumuz bedel, kişinin 2 yıl boyunca 40'ar maça çıkması, sakat olmaz, 20'şer gol atar, Konferans'ta final oynarsak, vergiler ve her şey dahil 48.4 milyon euro maliyeti olacaktı. Bu maliyetin belirli bir kısmı Beşiktaş'ın üzerinde kalmayacaktı. Belirli bir kısmın varyasyonları vardı." diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "BEŞİKTAŞ'A MALİYETİ 3 MİLYON EURO"

  Sergio Ramos ile ilgili son olarak Serhan Çetinsaya "Sergio Ramos'u 1 yıl oynatırsak ve ikinci yıl öncesi feshedersek 8 milyon euro maliyeti olacaktı. Küçük pazarlama teknikleri ile 5.67 milyon euro Ramos üzerinden para kazanacaktı. Beşiktaş'a maliyeti 3 milyon euro olacaktı. Çok yüksek bonuslar hariç. Kişi 25 gol attığında 3 milyon 600 bin euro olacaktı. Stoperiniz 25 gol atıyorsa Konferans'ta final oynarsınız. Gibi gibi... Elimden geldiğince en şeffaf şekilde anlatmak istedim size." dedi.

  Beşiktaşın Sergio Ramosu neden almadığı açıklandı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "GALATASARAY HAKKINI HELAL ETSİN"

  Galatasaray ile ilgili paylaşımı hakında açıklama yapan Serhan Çetinsaya "Malumunuz Galatasaray maçı sonrası bir paylaşım yaptım. Ne olursa olsun, yönetici kimliğini bir tarafa bırakalım, taraftar heyecanıyla yaptım. Bu paylaşım Beşiktaş efendiliğine yakışmadı. Hakkınızı helal edin. Beşiktaş efendisinin, yöneticisinin yapmayacağı bir hareketti. Heyecanıma yenik düştüm. Galatasaray büyük bir camiadır, helalliğimi almak isterim." dedi.

  RASHICA TRANSFERİNDEKİ RAMOS DETAYI

  Milot Rashica transferinin açıklandığı sırada Sergio Ramos mesajı verdiklerini söyleyen Serhan Çetinsaya "Buket konusu doğru. Milot Rashica'nın transferinde önünde boş bir sandalye vardı ve beyaz bir buket vardı. Ramos gelseydi boş sandalyeyi dolduracaktı ve videonun kronolojisi öyle olacaktı. Nasip kısmet. Bundan sonra inşallah beyaz buketli değil kırmızı buketli transferler yaparız." dedi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow