Dünya bu pankartı konuşuyor!

Dünya bu pankartı konuşuyor!

Dünya bu pankartı konuşuyor!

Stada küfürlü pankart sokamayan Karşıyaka taraftarlarının Göztepe derbisi için buldukları yaratıcı yöntem günün konusu oldu. İngiliz futbolseverler Karşıyakalı taraftarların bu yöntemine şaşırıp kalırken, ‘Orjinalliğe tam not’ yorumu yapıldı. Bu arada İzmir Emniyet Müdürlüğü pankartla ilgili soruşturma başlattı.

Milliyet'in haberine göre pazar günü Karşıyaka ile Göztepe arasında oynanan İzmir derbisinde Karşıyakalı taraftarların açtığı pankart yaratıcılıkta gelinen son noktayı göstermiş oldu. Karşıyakalı taraftarlar içeriye soktukları kare şeklinde büyük pankartta 3G teknolojisine sahip telefonların okuyabildiği QR Code adı verilen bir kod yer alıyordu. Bilindiği gibi gazetelerde yer alan reklamların köşelerine konulan bu gibi kodlar, 3G teknolojisine sahip telefonlara okutulduğunda telefona daha detaylı bilgilerin yer aldığı bir adres gönderiliyor.Sürpriz oldu

Merak edip karşılaşmada bu QR kodu telefonlarına okutan Göztepe taraftarları ise nahoş bir sürprizle karşılaştı. Zira kod okutulduğunda telefonlara Türkçe ve diğer dillerde de yazılmış bir şekilde “O.... Göztepe” küfürleriyle dolu bir sayfa çıktı.
Göztepe taraftarlarına edilen bu hakaret bir yana Karşıyaka taraftarlarının statlarda uygulanan pankart sansürün bu şekilde delmesi taraflı tarafsız herkesin ilgisini çekti. Habere yer veren ünlü İngiliz blogu offthepost’ta “Liverpool ve Manchester United taraftarları bunu notlarınız arasına alın. Orjinalliğe tam not” yorumu yapıldı.

Polis "barkod pankart" için soruşturma başlattı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bank Asya 1. Lig'de, Karşıyaka ile Göztepe arasında pazar günü oynanan derbi karşılaşmasında, Karşıyakalı taraftarların bulunduğu tribünde açılan barkodlu pankartın küfür içerdiği iddiası üzerine inceleme başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karşıyaka tribünlerinde açılan barkodlu pankartın, dijital ortamda çözüldüğünde rakip takıma ve taraftarlarına yönelik küfürler içerdiği yönündeki bilgi üzerine, polis elinde bulunan görüntülerden söz konusu pankartı ve açanları tespit etti.

Görüntülerdeki kişilerin kimlik bilgilerinin belirlenmesine çalışılırken yetkililer, incelemede pankartın küfür içerdiğinin ortaya çıkması halinde, sorumlular hakkında 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un, "Spor Ahlakına Aykırı Pankart Açma" suçundan işlem yapılacağını belirtti.

Diğer yandan, statta meydana gelen olaylarla ilgili 82 kişi hakkında işlem yapan polis, koltuk kıran, küfürlü tezahürat yapan, olaylara karışan ve meşale yakanların tamamını tespit etmek için, polis kamerası görüntülerini tek tek incelemeyi sürdürüyor. Görüntülerden, 6222 sayılı yasaya aykırı davrandıkları belirlenen kişilerin kimlikleri tespit edilmeye çalışılıyor.


Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber