hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dursun Özbek, TFF’nin kararını duyurdu

  Dursun Özbek, TFF’nin kararını duyurdu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Dursun Özbek, TFF’nin seçim için belirlenen 18 Temmuz tarihini değiştirmeyeceğini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dursun Özbek yönetimindeki Kulüpler Birliği Heyeti ile TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi arasındaki toplantı sona erdi.

  Seçim tarihinin erkene alınması talebiyle yapılan görüşmenin ardından ise Dursun Özbek, basın mensuplarına konuştu.

  “İMZA TOPLAMA İŞİ AMACINA ULAŞMIŞTI”

  Kulüpler Birliği Vakfı’ndan yapılan açıklamanın 3 kulübün onayı alınarak yapıldığını ifade eden Dursun Özbek, “Kulüpler Birliği Vakfı olarak yaptığımız toplantılarda önce erken seçim yapılmasını ve federasyonun değişmesini istemiştik. Dolayısıyla bu talebimizle, bir imza toplamak suretiyle bunu meydana getirelim diye bir düşüncemiz oldu. Kulüpler Birliği’ndeki bütün üyeler imza toplanmanın uygun olacağını ve federasyonu erken seçime götürmek için bunu deklare ettik. Ardından federasyon bunu dikkate aldı ve 18 Temmuz’da erken seçim yapılacağını deklare etti. Dolayısıyla imza toplama işi de amacına ulaşmış oldu. Kulüpler Birliği Toplantısı’nda şunu ifade ettim, ‘imza toplayarak bu işi çözmektense, istişare ve görüşme ile insanları ikna etme suretiyle’ yapalım. Zaten yönetimin değişmesiyle ilgili bir irade ortaya koyduk. Bu şekilde görüşerek bunu çözebilirsek Türk futbolu açısından çok daha şık olur. Çünkü imza toplama işinde Kulüpler Birliği Vakfı bölünüyor. İmza toplamaya gerek olmadığını, istişareyle bunun yapılabileceğini bir tarafta imza toplayarak bu işi çözmek istediklerini ifade ediyorlar. Özellikle bu bölünmenin hem kulüpler birliği için olmayacağını hem de Türk futbolu için iyi olmayacağını ifade ettim. Bu manada da en son yaptığımız toplantıda müzakere edilmesi yönünde bir karar alındı. Bana da dendi ki ‘başkan bir heyet kuralım ve bu heyete sen başkanlık et, bunu müzakere etmek için federasyondan randevu isteyelim’ dendi. Federasyon bu randevuyu bugün için bize verdi” diyerek bugünkü görüşmeye kadarki süreç hakkında bilgi verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “TFF, 18 TEMMUZ TARİHİNİN DEĞİŞMEYECEĞİNİ İFADE ETTİ”

  Özbek, Kulüpler Birliği’nin açıklamasının ise sürece zarar verdiğini söyleyerek şunları aktardı:

  “Fakat istenmeyen bir olay tezahür etti. Cuma akşamı saat 10 gibi Kulüpler Birliği Vakfı 3 kulüp olarak görüş istendi. Vakfın yazdığı yazıda görüşlerinizi bildirin diye bir metin kondu geç bir saatte. 3 kulüp onay vermiş. Diğer kulüplerin ve Galatasaray’ın okumasına fırsat olmadan bu kamuoyu duyurusu yayına kondu. Neticede bende genel sekreteri aradım. Dedim ki ‘bir görüş bildirilmedi sadece 3 kulüp görüş bildirmiş. Bütün görüşleri telefonla arayabilirsiniz, böyle bir şey var dersiniz’ diye konuştum. O neticede ok yaydan çıkmış oldu. Kamuoyu açıklaması futbol camiasına düştü. Neticede biz bugün heyet olarak bazı arkadaşlar gelmedi ama Yüksel Bey, ben ve Fatih Bey bu toplantıya geldik. Amaca ulaşmak için yapılan bir hareketi, konulan bu bildiriyle bence amaçsız hale ve sabote edilir hale geldi. Çünkü çok net ifade ettiler içeride. Biz uzlaşma konusunda aynı şekilde düşünelim, konuşalım ve nasıl uzlaşacaksak uzlaşalım derken, siz kulüpler birliği olarak zehir zemberek bir bildiri koyuyorsunuz’ dendi. Kısa bir görüşme oldu. Dolayısıyla konulan bu bildirinin amaca uygun olmadığını neticede bugün de gördük. Camiaları ve kulüpleri birleştirmek yönünde yapılan bir hareket bu suretle amaçsız kalmış oldu. 18 Temmuz’da seçim yapılmak üzere federasyon bu tarihi değiştirmek niyetinde olmadıklarını söyledi” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dursun Özbek, TFF’nin kararını duyurdu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “İMZA TOPLANSA DA TOPLANMASA DA BİR ŞEY FARK ETMİYOR”

  Haziran ayının başında yapılacak seçim fırsatının kaçtığını söyleyen Özbek, “Şöyle de bir durum var. İmza verdiğimiz zaman ne oluyor? Gereken imzalar toplandığı zaman bile erken seçim haziran sonu temmuz başında yapılıyor. Statü gereği oraya kadar gidiyor. Arada 1 hafta 10 gün var. Yapılan istişarelerde bunun daha geri çekileceği de belliyken, imza toplayarak gideceğimiz hedeften daha iyi bir hedef ortaya koyabilecekken, niye bu duruma geldi biraz onu tahlil etmek lazım. Onu sorgulamak lazım diye düşünüyorum. Şimdi neticede imza toplansa da toplanmasa da bir şey fark etmiyor. 18 Temmuz ile temmuz başında yapılacak veya haziran sonunda yapılacak bir seçimin farkı yok. Burada şu fırsat kaçırılmıştır haziran başı yapılması mümkün olan bir seçimin böyle hiç hesapta olmayan bir davranış biçimiyle ortadan kaybolduğunu görüyoruz” yorumlarında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “ÇOK ADAYLI BİR SEÇİM OLMASI LAZIM”

  Seçime 3 ay olduğunu ve yeni adayların çıkması gerektiğini ifade eden Özbek, “Adaylar ortaya çıksın ve kulüpler de Türk futbolunu en iyi yönetecek aday için kendi iradelerini kullanırlar. Şimdi bir de şu durum var. Seçim tarihi 18 Temmuz olduğuna göre aşağı yukarı 3 aylık bir süre var. 3 aylık süre önemli. Dolayısıyla yeni adaylar çıkması lazım. Çok adaylı bir seçim olması lazım. Onun için de çok uzun bir süre var. Çok acele etmemek lazım. Önümüzdeki süreci izleyerek göreceğiz” dedi.

  “BUGÜNKÜ TOPLANTI AMACINA ULAŞMAMIŞTIR”

  Kulüpler Birliği Vakfı ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali koç ile henüz konuşmadığını ifade eden Özbek, “Şu an daha yeni çıktık. Kimseyle temas etmiş değilim. Kulüpler Birliği Vakfı toplanabilir. Bu konuda bir araya gelinebilir ve istişare edilebilir fakat eğer seçim erkene çekilmek isteniyorduysa, seçimin daha erken yapmanın Türk futboluna faydası vardıysa bir fırsat kaçmıştır. Burada futbol ailesi olmanın özellikleri var. Dolayısıyla bu özelliklere riayet etmek lazım. Bu çerçevede olayı düşünmek lazım. Onun için bugünkü toplantı amacına ulaşmamıştır” ifadelerinde bulundu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow