Erden Timur transferi gerçekleşmeyen iki ismi açıkladı

Erden Timur transferi gerçekleşmeyen iki ismi açıkladı

Erden Timur transferi gerçekleşmeyen iki ismi açıkladı

Milli ara sebebiyle liglere verilen arada hazırlıklarına başlayan Galatasaray’da Başkanvekili Erden Timur, antrenman öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zor bir sene olduğunu ifade eden Erden Timur, “Bu sene daha farklı. Zor bir sene oldu. Çok fazla uğraştığımız bir sene oldu. Sene başında çok iyi hazırlanmıştık. Zor bir süreci ekip olarak yönettik. Çok özel olarak hazırlanmıştık. 1000’in üzerinde oyuncu izlendi. Suudi Arabistan detayı olmasa daha farklı amacımız vardı. Stratejimizi değiştirdik. Zahmetle sonunda gayet güzel bir transfer dönemi oldu. İnşallah sonrakiler bu kadar yoğun ve zor olmaz en azından bunu söyleyebilirim” diye konuştu.

"Tete'de sorun yok"

Tete konusunda bir sorun olmayacağını ifade eden Timur, “Geçen de bunun konusu olunca ben de sordum hukuk departmanımıza. Öyle bir gelişme yok. Ama bir başvuru olacaktır diye düşünüyorum. Biz transferden önce yaklaşık 6-7 gün 3 ayrı bağımsız uluslararası konuda tecrübeli yerlere bu konuyu çok detaylı şekilde incelettik. Ondan sonra karar verdik. Sonuçta bizim incelememiz ve alınan raporlara göre herhangi bir olumsuzluğun yaşanacağını düşünmüyorum. Yani tazminat anlamında bir şey olmayacak. Zaten toplamda risk çok ufak. Öyle olunca da yaptığımız sözleşmede oyuncudan mahsup edilecek. Galatasaray’ın ticari anlamda aldığı bir risk söz konusu değil” şeklinde konuştu.

"Kasaya 30 milyon euro girecek"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zaniolo’nun opsiyonu kullanılırsa 30 milyon Euro üzerinde bir gelir elde edeceklerini söyleyen Timur, “İnşallah sonunda opsiyonu kullanılırsa öyle olacak. Biliyorsunuz Zaniolo bize 6 ay önce geldi. Tabi oturmuş bir takıma ve 14 maç üst üste kazanan takıma geldiği için kendi almayı da umduğu süreye göre çok daha az süre alabildi. Dolayısıyla sonradan bazı süreleri kendi mevkisinde, bazılarını ise ana mevkisinin dışında aldı. Bu sene içerisinde hocamız da o bölgede daha farklı alternatifleri görmek istiyordu. Zaniolo için Premier Lig söz konusu olunca onun da Premier Lig’e gitme arzusu vardı. Burada bir kere kira bedeli olarak Türk futbol tarihinde rekor. Ondan sonra bir kondisyoner şarta bağlı şey olduğu için gerçekleşmesi durumunda yüksek bir rakam söz konusu. O ifade edilen 40 milyon Euro’lar bonuslar ile ulaşılan rakamlar. Bonusların teker teker detayı aklımda değil. Yanlış bilgi vermek istemem. Önümde yazılı şeyler olması lazım. Ben genel olarak transferi anlatacağım. O yüzden o kısma hazırlıklıyım ama tek tek soracak olursanız daha farklı bir ortamda yapmak lazım bunu. Şunu söyleyebilirim bizim önümüzde iki seçenek vardı. Zaniolo’yu 15 milyon Euro’ya aldık belli bir şekilde kar ederek direkt satmak veya daha fazla kar edebilme potansiyeline sahip olarak bu şekilde şarta bağlı bir satış yapmak. Sonuçta o şart gerçekleştiğinde almak zorunda oluyorlar. Gerçekleşmediğinde ise yine alma hakları oluşuyor. O şarta bağlı zorunlu satın alma durumu gerçekleştiği zaman işte 30 milyon Euro’nun biraz üzerinde para Galatasaray’ın kasasına gelmiş olacak. Bonuslar ile bu rakam 35 veya 37’ye çıkabilir. Çok iyi oynayıp şartla bağlı olarak geri dönüp bizde oynamasını da isteyebiliriz. Gelecek sene takımımızı daha da güçlendirmek isteyeceğiz. Bu 3 yol da şu an için açık” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunus Akgün ve Emin Bayram transferleri için de yorumlarda bulunan Erden Timur şunları söyledi:

“Yunus’ta da aynı şekilde yaptık. Sağ kanadımızda iki oyuncu olduğu için bir de şöyle bir değerlendirme oluyor. Sanki her bölgede işte 4-5 oyuncuyla oynayabilecekmişiz gibi düşünülüyor. Halbuki elimizde yer alan değerleri eğer tamamen direkt transfer etme konusu yoksa veya varsa bile bizim için o rakamlar yeterli değilse kirada oynatıp orada değerini bulmasını amaçlamak oluyor. Bazı genç oyuncularda ise zaten direkt o şekilde yapalım diye düşünüyoruz. En son Emin örneğinde sonuçta 4 tane stoperimiz var. O 4 stoper içerisinde Emin 5’inci oluyor. Çoğu maç kadroda bile yer alamayacak durumda oluyor. Tabi Galatasaray’ımız için çok büyük bir değer. Başarılı olacağına inanıyorum. Belçika’ya gidip Pro Lig’de bir takımda hem de bir opsiyon olmadan yani değeri çok yükseldiğinde Galatasaray’ın kazancı daha da fazla olacak. Orada oynayacak oyunculardan birisi olması da biz giderken oyuncularımız en çok dikkat ettiğimiz konu o. 300 veya 500 bin Euro kiralık ücret almak mı yoksa oynayabileceği tam olarak yere göndermek mi ki dediğim gibi genç oyuncular zaten çok fazla da kiralık ücretle transfer edilmek istemiyor. Hepsinde bir taraftan bizim elimizdeki oyuncuların değerlenmesi yarın bir gün kadro değişiminde bu çok değerli. Çünkü geçtiğimiz sene sizler de bildiğiniz gibi satabileceğimiz değer olarak çok önemli oyuncularımız vardı ama satmak istediğimiz çok fazla oyuncumuz yoktu. Şampiyon kadroyu da korumak istiyorduk. Ama önümüzdeki yıllarda alternatifli kadromuz olduğu için artık her pozisyonda 2 tane iyi oyuncumuz var. Bunlardan da bazılarını önümüzdeki yıllarda satabileceğiz. O yüzden bazıları bizim takımımızda değer kazanacaklar veya değerlerini koruyacaklar. Kimilerinin de muhtemelen değerleri düşebilir. Tabi bu futbol. Ama umudumuz koruması ve kazanması. Bazıları da kiralık gönderdiğimiz takımlarda kazanacaklar” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yabancı transferi kapadıklarını söyleyen Erden Timur, “Yabancıyla ilgili zaten transferi kapattık. Belki ufak bir ihtimal çok güzel bir yerli oyuncu bulursak öyle bir ey olabilir. O da dediğim gibi fırsat anlamında veya bir pozisyonumuzu daha da güçlendirmek için. Ya fırsat transferi olacak ya da bir pozisyonumuzu kuvvetlendirmek için yerli bir oyuncu opsiyonu oldu ancak şekilde olabilir. Çoğunluğuyla kapattık diyebiliriz” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amrabat ve Vecinho ile anlaşmıştık

Sofyan Amrabat ile büyük ölçüde anlaştık. Fiorentina ile de bir noktaya gelebilecek düzeydeydik. Çarşamba akşamı Manchester United geldi ve oyuncu da eskiden söylemişti, eski hocası da oradaydı... Çok büyük takımları reddederek bizi bekledi ama olmadı. 

Okan Hoca 6-8 istedi. Tanguy Ndombele daha 8 bir oyuncu. Matías Vecino ile konuştuk ve kulübüyle anlaştık. 23:30 gibi Maurizio Sarri transfere onay vermedi. Hatta tepki gösterdi. Tottenham'ın olması avantajdı, onlar hep yüksek tuttar rakamı ama sonra düşürür. Davinson Sanchez konusunda da cumartesi günü aramızda büyük fark vardı. Transferin yapılamayacağını düşünüyorduk. Hatta Okan Hoca'ya da olmayacağını söyledik. Davinson'un da son senesiydi. 3. stoper olarak oynatacaklarını düşündük. Son blöf mü, gerçek mi ortaya çıkıyor. Biz de 1,5 milyon € rakamı yükselttik. İki aydır görüşüyoruz. 25'ten başladı. Baya bir süre 16'da durdular.

Sergio Ramos, Galatasaray'a gelmeye ikna oldu. Suudi Arabistan'daki rakamları veremiyorduk. Rakam bize doğru düşüyordu. En son 8 milyon euroya düştü. Bizim istediğimiz noktada farklılıklar vardı. Sevilla teklifi gelince, oraya gitmek istedi. %70 oranında da kulüpten Davinson Sanchez tercih ediliyordu. Sanchez ve Ndombele'ye birkaç sene önce 104 milyon euro ödendi. Davinson çok daha iyi oldu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber