EURO 2020 elemelerinde toplu sonuçlar

EURO 2020 elemelerinde toplu sonuçlar

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri'nin ilk haftası tamamlandı.

Öne çıkan karşılaşmalarda, F Grubu'nda İspanya, konuk ettiği Norveç'i 16. dakikada Rodrigo, 71. dakikada penaltıdan Sergio Ramos'un golleriyle 2-1 mağlup etti. Konuk ekibin tek golünü, 65. dakikada penaltıdan Joshua King kaydetti.


J Grubu'nda ise İtalya, Udine kentindeki Friuli Stadı'nda ağırladığı Finlandiya'yı 2-0 yendi. Ev sahibi ekip, 7. dakikada Nicolo Barella ve 74. dakikada Moise Kean'ın ağları sarsmasıyla galibiyete uzandı.


Bosna Hersek ise konuk ettiği Ermenistan'ı 2-1 yendi. Ev sahibi ekip, 33. dakikada Rade Krunic'in fileleri havalandırmasıyla ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. İkinci yarıda Medipol Başakşehir'de forma giyen Edin Visca'nın pasını iyi değerlendiren Atiker Konyaspolu Deni Milosevic, skoru 2-0'a getirdi. Ermenistan'ın tek golü, 90+3'üncü dakikada penaltıdan Henrikh Mkhitaryan'dan geldi.


Öte yandan, Roma forması giyen Bosna Hersekli futbolcu Edin Dzeko, milli takımdaki 100. maçına çıktı. 33 yaşındaki futbolcu, Bosna Hersek milli formasını 100 kez giyen ilk isim oldu.


H Grubu'nda teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde ilk maçına çıkan A Milli Takım, konuk olduğu Arnavutluk'u 21. dakikada Burak Yılmaz, 55. dakikada Hakan Çalhanoğlu'nun ağları sarsmasıyla 2-0 mağlup etti.


A Grubu'nda ise İngiltere, 24'üncü, 62'nci ve 68'inci dakikalarda Raheem Sterling, 45+2'nci dakikada penaltıdan Harry Kane ve 84'üncü dakikada Tomas Kalas'ın kendi kalesine attığı gollerle ağırladığı Çekya'yı 5-0 mağlup etti.


B Grubu'nda Juventuslu yıldız oyuncu Cristiano Ronaldo'nun uzun bir aranın ardından yeniden formasını giydiği Portekiz, Işık Stadı'nda konuk ettiği Ukrayna ile 0-0 berabere kaldı.


Fransa farklı kazandı


H Grubu'nda da son dünya şampiyonu Fransa, konuk olduğu Moldova'yı 4-1'lik skorla geçti. Konuk ekibin gollerini, 24. dakikada Antoine Griezmann, 27. dakikada Raphael Varane, 36. dakikada Olivier Giroud ve 87. dakikada Kylian Mbappe atarken, ev sahibi Moldova'da 89. dakikada Vladimir Ambros fileleri havalandırdı.


Öne çıkan karşılaşmalarda, C Grubunda Hollanda, ikincisi penaltıdan olmak üzere 1. ve 55. dakikalarda Memphis Depay, 21. dakikada Georginio Wijnaldum ve 86. dakikada Virgil van Dijk'in golleriyle konuk ettiği Belarus'u 4-0 mağlup etti.


E Grubu'nda ise son Dünya Kupası finalisti Hırvatistan, konuk ettiği Azerbaycan karşısında geriye düşmesine rağmen mücadeleyi 2-1 kazandı. 


Hırvatistan'ın gollerini 44. dakikada Borna Barisic ve 79. dakikada Andrej Kramaric kaydederken, Azerbaycan'ın tek golü 19. dakikada Ramil Sheydaev'den geldi.


Elmas'tan iki gol


Türk hakem Halis Özkahya'nın yönettiği G Grubu karşılaşmasında ise Kuzey Makedonya, Fenerbahçe'de forma giyen Eljif Elmas'ın iki gol attığı maçta konuk ettiği Letonya'yı 3-1 mağlup etti.


Kuzey Makedonya'nın 11. dakikada Ezgjan Alioski'nin ağları sarsmasıyla 1-0 öne geçtiği mücadelede, oyuna 23. dakikada dahil olan Elmas, 29. dakikada takımı adına farkı ikiye çıkaran gole imza attı.


Letonya,  87. dakikada Darko Velkoski'nin kendi kalesine attığı golle skoru 2-1'e getirerek umutlanmasına rağmen sahneye 90+3. dakikada bir kez daha çıkan Eljif Elmas, takımının sahadan 3-1 galip ayrılmasında önemli rol üstlendi. 


Letonya'da Andrejs Ciganiks, 90+1. dakikada ikinci sarıdan kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı.


Elemelerde sona eren maçların sonuçları şöyle: 


A Grubu


Bulgaristan-Karadağ: 1-1


İngiltere-Çekya: 5-0


B Grubu


Lüksemburg-Litvanya: 2-1


Portekiz-Ukrayna: 0-0


C Grubu


Hollanda-Belarus: 4-0


Kuzey İrlanda-Estonya: 2-0


D Grubu


Gürcistan-İsviçre: 0-2


Cebelitarık-İrlanda Cumhuriyeti: 0-1


E Grubu


Hırvatistan-Azerbaycan: 2-1


Slovakya-Macaristan: 2-0


F Grubu


Malta-Faroe Adaları: 2-1


İsveç-Romanya: 2-1


İspanya-Norveç: 2-1


G Grubu


Avusturya-Polonya: 0-1


Kuzey Makedonya-Letonya: 3-1


İsrail-Slovenya: 1-1


H Grubu 


Arnavutluk-Türkiye: 0-2


Andorra-İzlanda: 0-2


Moldova-Fransa: 1-4


I Grubu


Kazakistan-İskoçya: 3-0


Güney Kıbrıs Rum Kesimi-San Marino: 5-0


Belçika-Rusya: 3-1 


J Grubu


Bosna Hersek-Ermenistan: 2-1


İtalya-Finlandiya: 2-0


Lihtenştayn-Yunanistan: 0-2


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS