FIFA ABD'den intikam aldı

  1. Spor
  2. Futbol
FIFA ABD'den intikam aldı

Trinidad Tobago'ya yenilen, Honduras'ın Meksika'yı, Panama'nın da Kosta Rika'yı yenmesiyle bir anda Dünya Kupası şansını kaybeden ABD için yeniden dünya kupasına katılma şansının doğabileceği iddia edildi. Ancak FIFA'nın bunu hakem hatası olarak kabul edip hiçbir şey yapmaması bekleniyor. Öte yandan FIFA'nın ABD'den 'FIFA Rüşvet Skandalı'nın intikamını aldığını düşünenler de var.Büyük tartışma
ABD, Trinidad Tobago'ya 2-1 yenilerek Dünya Kupası dışında kalırken büyük bir tartışma başladı.
Maç yeniden oynanabilir
Marca gazetesinde yer alan haberde Panama-Kosta Rika maçında ev sahibinin ilk golünde topun kale çizgisini geçmediği hatırlatılarak FIFA'nın bu maçı yeniden oynatabileceği ileri sürüldü.
Güney Afrika-Senegal maçı örnek gösterildi
Gazete bu iddiasına dayanak olarak ise Güney Afrika ile Senegal arasında 2016 yılının Kasım ayında oynanan maçı gösterdi.
Hakem şikeyle suçlanmıştı
2018 Dünya Kupası Afrika Elemeleri’nde oynanan Güney Afrika-Senegal maçının, hakem Joseph Lamptey’nin maçta şike yaptığının kesinleşmesi tekrarına karar verilmişti. Karşılaşmayı Güney Afrika 2-1 kazanmıştı. Hakeme de ömür boyu men cezası verilmişti. Bu maç Kasım ayında tekrarlanacak.
ABD FIFA'ya başvuracak
Marca, ABD'nin bu kararı örnek göstererek maçın hakemi Walter Lopez'i suçlayarak tekrar talep edeceğini öne sürdü. Ancak daha önceki uygulamalar FIFA'nın bu konuda bir şey yapmayacağını gösteriyor. AS gazetesi FIFA'nın bunu hakem hatası olarak kabul edeceğini ve maçı tekrar ettirmeyeceğini yazdı.
Fransa-İrlanda maçında 5 milyon euro rüşvet
2010 Dünya Kupası elemelerinde Fransa ile İrlanda arasında oynanan maçta da Thierry Henry elle gol atmış ve Fransa İrlanda'yı geçerek Dünya Kupası'na katılmıştı. İrlanda golün elle attığının net olarak göründüğünü ispatlayınca FIFA'nın İrlanda'ya sus payı olarak 5 milyon euro ödediği iddia edilmişti.
Tekrar edilirse ne olacak?
Eğer maç tekrar edilir ve Panama kazanamazsa Honduras doğrudan Dünya Kupası'na katılacak. ABD ise Avustralya'yla play-off maçı oynayacak. Ancak FIFA'nın böyle bir karar alması beklenmiyor.
FIFA Rüşvet skandalı
Bu olay akıllara 2015 yılında başlayan FIFA Rüşvet Skandalı'nı getirdi.

Amerikalı yetkililerin baskısı üzerine İsviçre Adalet Bakanlığı, FIFA soruşturmasını başlatmış çok sayıda yönetici rüşvet suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. FIFA'da büyük bir yolsuzluk yapıldığı iddialarını tutuklamalar izlemişti. Bu olay FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'nin de başını yakmıştı.
Infantino, ABD'den intikam mı aldı?
O dönem UEFA Başkanı Michel Platini'nin altında Genel Sekreter olarak görev yapan Gianni Infantino bugün FIFA'nın başkanlığını yürütüyor.
İntikam sesleri
10 / 10
FIFA ABD'den intikam aldı

Panama maçında gol olmadığı halde gol verilen pozisyonla ABD'nin Dünya Kupası dışında kalmasının FIFA'nın ABD'den intikamı olduğunu düşünenler de var.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS