FIFA, İspanya'yı tehdit etti

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA)'dan İspanya'ya tehdit gibi bir mektup gitti. Mektupta İspanya'nın 2018 Dünya Kupası'ndan atılabileceği belirtildi.Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonluğu bulunan şimdilerde ise dünya sıralamasında 8. sırada yer alan İspanya'ya, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nden (FIFA) tehdit gibi bir mektup geldi.

İspanya'nın yüksek trajlı gazetelerinden El País'de yer alan haber dünya futbol gündemine bomba gibi düştü.

Haberde; İspanya Spor Bakanlığı, Futbol Federasyonu'nda yeni bir seçim yapılması ve federasyonu yeni bir başkanın yönetmesi gerektiğini bildirdi.

FIFA kuralları gereği ülkelerin siyasi yönetimleri, futbol federasyonlarının yönetim şekillerine karışamaz.

Bu nedenle de FIFA, İspanya Futbol Federasyonu'na bir mektup yazdı.

Mektupta, bu durumun federasyonun özerkliğine aykırı olduğu belirtildi. Rüşvet iddiaları nedeniyle görevden alınan Villar'ın yerine Larrea atanmıştı. Ancak seçimle gelmeyen Larrea'nın hâlâ görevde kalması, FIFA nezdinde hoş karşılanmadı ve hükümetin olaya müdahil olduğuna yönelik bir algı yarattı. FIFA İspanya Futbol Federasyonu için seçim yapılmaması durumunda İspanya Milli Futbol Takımı'nın, uluslararası organizasyonlardan men edilebileceği belirtildi.

FIFA kurallarının 13. maddesine göre; Üye konumunda bulunan her federasyon, meselelerini bağımsız olarak çözmeli ve 3. kişilerden herhangi bir müdahale olmamalıdır.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak 'İspanya Dünya Kupası'na gidecek ve kupayı kazanacak' dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS