hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FIFA ve futbolcular Luis Rubiales'e karşı tavır alırken İspanya Futbol Federasyonu'ndan destek

  FIFA, Kadınlar Dünya Kupası 2023 finalini kazanan İspanya'nın futbolcusu Jennifer Hermoso'ya uygunsuz harekette bulunan İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales'i 90 gün görevden uzaklaştırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FIFA Disiplin Komitesi, Rubiales'in Kadınlar Dünya Kupası finalinde bir oyuncuyu rızası olmadan öpmesini içeren davranışlarına soruşturma kararı aldığını açıklamıştı. FIFA, bugün Rubiales'in kendisine karşı ‘açılan disiplin soruşturmasının sonucunu beklemek üzere’ 90 gün süreyle görevlerinden uzaklaştırıldığını duyurdu.

  FIFA, HEM RUBIALES’E HEM DE FEDERASYONA 2 TALİMAT VERDİ

  FIFA açıklamasında “FIFA Disiplin Yasası (FDC), bugün Luis Rubiales'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla ilgili tüm faaliyetlerden geçici olarak uzaklaştırılmasına karar verdi. Bugünden itibaren geçerli olacak bu uzaklaştırma, Luis Rubiales hakkında 24 Ağustos Perşembe günü açılan disiplin soruşturmasını beklemek üzere 90 günlük bir ilk süre içindir” dedi.

  FIFA ayrıca Rubiales’e kendisi veya üçüncü şahıslar aracılığıyla, İspanyol milli futbol takımının profesyonel oyuncusu Jennifer Hermoso veya yakın çevresi ile temas kurmaktan veya temas kurmaya teşebbüs etmekten kaçınma talimatı verdi. Açıklamada ayrıca İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu’na (RFEF) Jennifer Hermoso ve yakın çevresi ile temastan kaçınmaları talimatını verdi.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Federasyon Rubiales’in arkasında

  İspanyol Kraliyet Futbol Federasyonu (RFEF), Başkan Luis Rubiales’i destekledi, rıza göstermediğini belirten futbolcu Jenni Hermoso dahil 81 futbolcu da milli takımda oynamayacaklarını duyurdu.

  RFEF Olağanüstü Genel Kurulu’nda dün açıklamalar yapan Federasyon Başkanı Rubiales, istifa etmeyeceğini belirterek futbolcu Hermoso’ya yaptığı uygunsuz hareketinde karşılıklı rıza olduğunun altını çizdi. Bunun üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Hermoso, “Luis Rubiales'in bahsettiği konuşmanın hiçbir zaman gerçekleşmediğini ve her şeyden önce onun öpücüğünün rızaya dayalı olmadığını açıkça belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Hermoso yazılı açıklamasının sonunda ‘mevcut yöneticiler görevde kaldığı sürece’ milli takımda oynamayacağını ilan etti.

  81 futbolcudan boykot kararı

  İspanya Profesyonel Futbolcular Birliği (Futpro) ise yazılı açıklama yaparak, 81 futbolcunun mevcut federasyon yöneticilerinin görevden alınana kadar İspanya Milli Futbol Takımı'nda oynamayacaklarını duyurdu. Futpro, açıklamasında 81 futbolcunun isimleriyle birlikte “Mevcut liderlerin devam etmesi halinde bu mektubu imzalayan hiçbir oyuncunun, Milli Takım’da oynamayacaklarını belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  RFEF: Başkan yalan söylemiyor

  İspanyol federasyonu RFEF dün olayın fotoğraflarını analiz ettiklerini belirtip, “Sayın Başkanımızın ortaya koyduğu gerçeklerin kesinlikle doğru olduğunu, yalan söylemediğini ilk kez bu açıklamayla birlikte görsellerle sunacağız” açıklamasını yaptı.

  Ne olmuştu?

  FIFA Kadınlar Dünya Kupası finali için İspanya ve İngiltere 20 Ağustos 2023 tarihinde karşı karşıya gelmiş, İngiltere’yi mağlup eden İspanya kupanın sahibi olmuştu. Kutlamalar sırasında Federasyon Başkanı Luis Rubiales, milli takım oyuncusu Jenni Hermoso’yı dudağından öpmüş ve olay uygunsuz hareket olarak dünya basınına yansımıştı. Rubiales hareketin karşılıklı rızayla olduğunu açıklamış ancak Hermoso rızası olmadığını belirtmişti.

  Öte yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Rubiales'in özrü yeterli değil” açıklamasını yapmış, FIFA ise olayla ilgili soruşturma açtığını duyurmuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow