hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hatayspor'dan ligden çekilme kararı! Gaziantep FK henüz bildirmedi

  Hatayspordan ligden çekilme kararı Gaziantep FK henüz bildirmedi
  expand

  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugün Hatayspor, TFF’ye bir yazı gönderdi. Bu sezon maçlarını oynayamayacağını bize bildirdi. Biz de bunu yarın ya da öbür gün bir yönetim kurulu toplantısı yapacağız. Bu iki kulübümüzün Süper Lig’de hakları baki kalmak kaydıyla, yolumuza 17 takımla devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kulüpler Birliği Vakfı ve Türkiye Futbol Federasyonu heyeti, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen depremler sonrasında bölge halkına yapılacak yardımlar, liglerin nasıl devam edeceği, depremin etkilediği kulüplere yapılacak yardımlar hakkında toplandı. Toplantının ardından TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  Kulüpler Birliği Vakfı ile birlikte deprem bölgelerine 1000 konteynerlik bir mahalle kurmak için harekete geçtiklerini ifade eden Mehmet Büyükekşi, “Pazartesi günü sabah 4 civarında meydana gelen depremden dolayı acımız çok büyük. Özellikle milletimizin başı sağ olsun. Bu zamana kadar enkaz altında kalan, enkazdan çıkartılan yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Acımız çok büyük. Ülkemiz 100 yılın afetini yaşıyor. Bugün Kulüpler Birliği bizi misafir etti. Başkanlarımızla birlikte neler yapabiliriz diye konuştuk. Çok faydalı ve iyi bir toplantı oldu. Bundan önce TFF olarak kampanya başlatmıştık. 20 milyon TL AFAD’a bağışta bulunmuştuk. Kulüplerimiz bize çok güzel bir öneriyle geldiler. Kulüpler Birliği Vakfı, bütün takımlarımız yaklaşık 1000 konteynerlik, içinde 2 oda olan bir mahalle kurmak konusunda TFF ile birlikte iş birliği yapıp, devletimizin ihtiyaç duyduğu, depremden zarar görmüş şehirlerimizin bir ya da iki tanesine bir mahalle kurmak istiyoruz. Altyapısını hazırlayıp, bu konteynerleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Özellikle yine depremzedelere yardım etme konusunda bir takım fikir alışverişlerinde bulunduk. Önümüzde Avrupa’da Trabzonspor - Basel maçı var. Bu maçın Trabzon’da oynanan kısmının gelirini, depremzedelere bağışlama konusunda başkan Ahmet Ağaoğlu öneride bulundu. İnşallah bu da depremzedelerimize önemli bir kaynak olacak” diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  “LİGLERİ 3, 4 MART’TAN İTİBAREN BAŞLATMA KARARI ALDIK”

  Süper Lig’de yaptıkları 1 haftalık ertelemeyi uzattıklarını ve ligin 3, 4 Mart’ta başlamasını planladıklarını belirten Büyükekşi, “Hafta başında yaptığımız açıklamada, bu hafta oynanacak maçlarımızı önümüzdeki hafta sonuna ertelemiştik. Ama gördüğümüz kadarıyla acımız çok büyük. Hala enkaz altına binlerce vatandaşımız var. Bugün itibariyle bu maçları 3, 4 Mart’tan itibaren başlatma kararı aldık. İnşallah o zamana kadar bu yapılacak çalışmalar ve kulüplerimizin desteğiyle o tarihte başlatabiliriz diye ümit ediyoruz. Bu konuda verilecek kararlarda da her zaman Kulüpler Birliğimiz ile beraber hareket edeceğiz. Yarın 1’inci Lig Kulüpler Birliği, Salı günü 2 ve 3’üncü Lig Kulüpler Birliği ile bir araya geleceğiz. Futbolun paydaşlarının her zaman beraber hareket etme konusunda arzularını, önerilerini TFF olarak dinleyeceğiz. Ona göre ortak kararlarımızı vereceğiz” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “HATAYSPOR MAÇLARINI OYNAYAMAYACAĞINI BİZE BİLDİRDİR”

  Depremin en çok etkilediği illerden biri olan Hatay’ın takımı Hatayspor’un bu sezon lige devam edemeyeceğini kendilerine bildirdiğini söyleyen Büyükekşi, şu ifadeleri kullandı:

  “Bugün Hatayspor, TFF’ye bir yazı gönderdi. Bu sezon maçlarını oynayamayacağını bize bildirdi. Biz de bunu yarın ya da öbür gün bir yönetim kurulu toplantısı yapacağız. Gaziantep FK başkanımız da online olarak bağlandı. Onlar şu anda bugün itibariyle bir karar veremediler. Pazartesi sabahına kadar onlara bir süre verdik. Eğer onlar da çekilmek isterlerse bu iki kulübümüz Süper Lig’de hakları baki kalmak kaydıyla, yolumuza 17 takımla devam etmeyi planlıyoruz”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “SÜPER LİG GELECEK YIL 20 TAKIMLA DEVAM EDECEK” 

  Ligden çekilen Hatayspor ve bu konuyu gündemine alan Gaziantep FK’nın oynadığı maçların sonuçlarının nasıl olacağı yönünde gelen bir soru üzerine, Büyükekşi şöyle konuştu:

  “Bu konuda konuşuldu. Bu konuda 2 metot var. Ya ilk devre oynadıkları maçlardaki puanları da sileceğiz ya da oynanmış maçları kabul edeceğiz, ikinci devre oynanacak maçlara 3 puan vereceğiz. Bunların çalışmasını yapacağız. Ligin kaderini ne kadar etkiliyor, ne kadar etkilemiyor ona göre karar vereceğiz. Bu konuda bir netlik var. Şu anda 19 takımla mücadele ediyoruz. 4 takım düşüp, 3 takım gelecekti. Gelecek yol 18 takımla devam edecektik. İki takımın çekilmesi halinde, 2 takım düşecek. Aşağıdan 3 takım geleceği için Süper Lig 20 takımla devam edecek. Diğer ligleri de onlarla toplantı yaptıktan sonra netleştireceğiz.“

  “ŞU ANDA RESMİ BİR ŞEY YOK”

  Ligden çekilmesi gündemde olan 1’inci Lig ekibi Yeni Malatyaspor’dan henüz resmi bir talep gelmediğini belirten Başkan Büyükekşi, “Malatayaspor’dan Yılmaz hoca beni aradı. Bir rahatsızlıklar var. Kalecileri vefat etti. Ona da rahmet diliyorum. Ailesine, özellikle eşine sabırlar diliyorum. Onlar da biz kötüyüz diyorlar. Şu anda resmi bir şey yok. Sadece telefon görüşmeleri var. Yarın toplantımız var” şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “ŞU ANA KADAR BİR HABER ALAMADIK”

  Hatay’da enkaz altında Christian Atsu ile ilgili bilgileri olup olmadığı yönünde gelen bir soruya Büyükekşi, şöyle cevap verdi:

  “Bugün kulüp başkanımız Aydın bey ile uzun bir görüşme yaptık. Sadece Atsu değil, yardımcı antrenörleri var enkaz altında. Şöyle bir şey söyledi. Siyahi bir kişinin enkazdan kurtarıldığını,  ancak Atsu olup olmadığını bilmediğini söyledi. Araştırıyoruz, şu ana kadar bir haber alamadık. Gana Büyükelçiliği de sık sık arıyormuş. Cevap da veremiyorum diyor. Acaba çıkartıldı, herhangi bir hastaneye mi gönderildi belli değil. Yoksa hala çıkartılmadı mı ? Orada bir netlik yok. İnşallah çıkartılan kişilerin içindedir. Temennimiz o.”

  “UEFA 300 BİN EURO GÖNDERECEĞİNİ SÖYLEDİ”

  UEFA’nın deprem felaketi nedeniyle kendilerine 300 bin Euro göndereceğini söylediğini ifade eden Büyükekşi, sözlerini şöyle noktaladı:

  “UEFA bize 300 bin Euro göndereceğini söyledi. Ayrıca bugün 54 ülkeye UEFA direkt olarak yazı gönderdi. Bugün bir gelişme daha oldu. Bizim en büyük müttefikimiz Azerbaycan; 2 devlet, 1 millet diye adlandırdığımız. Onlar yardımı UEFA kanalıyla yapmak istemiyoruz dediler. 25 bin Euro yardımı bizim banka hesaplarımıza gönderdiler. Nasıl dünyanın 4 bir tarafından yardım ve kurtarma ekipleri, şu anda deprem bölgesinde faaliyette bulunuyorsa, ülkemiz bu konuda bütün futbol federasyonlarından baş sağlığı ve geçmiş olsun mesajları alıyor. Acımızı paylaşıyorlar.”

  ALİ KOÇ: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

  Yaşanan acının tarif edilemeyeceğini belirten Fenerbahçe ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ali Koç, “Sözün bittiği yerdeyiz. Ülkemizin yaşadığı acı tarif edilemez. Sıcak evimizde oturmaktan bile rahatsız olduğumuz bir ortamdan geçiyoruz. Allah hem ülkemize hem de bölgedekilere sabır, kuvvet, metanet versin. Sadece bizim ülkemize değil, kimseye bir daha böyle bir acı göstermesin. Televizyondan izlerken içimiz yanıyor. Çaresizlik de kötü bir şey. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ama yeterli değil. Bu yüzden özellikle devletimize ve bölgede yaşayanlara kuvvet ve kudret diliyorum. Başkan takvim ile düşünceleri, içeridekileri anlattı. Öncellikle ben TFF’ye teşekkür etmek istiyorum. Bu olağanüstü durumda, karşılaştığımız sorunlara, cevaplanması gereken soruları her daim bizimle istişare içinde, paylaşarak, değerlendirerek, kararları beraber alıyoruz. Bugün de bu toplantıların en önemlisini yaptık. Fiziken toplanmadığımız zaman, zoomdan ya da telefonla işleri yürütmeye çalışıyoruz. Takvim duyduğunuz gibi. İlk gün uyandığımızda nasıl bir facia ile karşılaştığımızın farkında değildik. Pazartesi maçları Salı günü mü oynansın diyorduk. Akşam net tablo geldiğinde, en azından ülkemize bir umut olması açısından bir takvim belirledik. Aradan 2 gün geçti. 3’üncü günde tablonun  çok daha vahim olduğunu farkına vardık. Geldiğimiz nokta itibariyle federasyonun bize sunduğu 3 Mart başlama tarihini, son derece doğru ve makul olarak kararlaştırdık. 1 hafta, 10 gün sonra çok farklı  bir senaryoyla karşılaşabiliriz. Onu da kafamızın bir tarafına koyduk. İnşallah bundan daha kötü bir tabloyla karşılaşmayız. Görünen o ki bölgede yaşananlar, deprem etki alanının büyüklüğü, 12, 13 milyon insanı etkiliyor olması hangi devlet olursa olsun, yönetmesi çok güç. Feci tabloyu da netleştirmek açısından daha fazla zaman alacak bir durumla karşı karşıyayız. İnşallah 1 hafta, 10 gün sonra başkanımızın paylaştığı takvimi değiştirmek zorunda kalmayız” dedi.

  “BÜTÜN KULÜPLER ELLERİNDEN GELENİN FAZLASINI YAPIYOR”

  Bütün kulüplerin ellerinden gelenini fazlasını yaptığının altını çizen Ali Koç, “Kulüplerimiz can havliyle, refleks olarak, takımdan bağımsız, kendi imkanları ve vatandaşların uzattığı yardım elini koordine ederek tırlarla, etkilenen bölgelere ulaştırmak için var güçleriyle çalıştılar, çalışıyorlar. Şunu eklemek istiyorum. Basında özellikle sadece 4 büyük kulüp çalışıyor gibi bir intiba doğabilir. Sadece bizlerle ilgili haberler yapılıyor. İstinasız her kulübümüz, elinden gelen her şeyi yapıyor. Konteyner kent konusunu konuşuyoruz. Konyaspor 100 adet göndermiş bile. Galatasaray bunu için girişimlerde bulunmuş. Adana Demirspor’un, İstanbulspor’un yaptıkları var. Ankaragücü’nün yaptıkları var. Herkes bir şeyler yapıyor. Futbol çoğu zaman bir ayrıştırma unsuru olarak görülüyor. Ama şu geldiğimiz nokta itibariyle, bu dayanışma, takdire şayan bir dayanışmadır. Bütün çalışmalarımızı, yardım faaliyetlerimizi bir çatı altında toparlayacağız. Ne kadar büyük bir millete, halka, vatandaşa sahip olduğumuzu da görüyoruz. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor. Bütün ülke acıyı yaşıyor. Bununla beraber hem federasyonumuza hem kulüplerimize, büyük takımlardan yardım amaçlı maç teklifleri geliyor. Belki bu ara dönemde bu yardım maçlarını organize ederiz. Acaba aramızda bir turnuva yapabilir miyiz, onu konuşuyoruz. Bunların netleşmesi için takvimin netleşmesi lazım.  Takvimin netleşmesi için Gaziantep ve Hatayspor’un tutumlarıyla önümüzdeki takvimin nasıl olacağını kararlaştıracağız. Biz toplantıyken Hatayspor’un resmi yazısı geldi. Başkanın da söylediği bir şey var ki 11 Haziran’a kadar her şeyin bitmiş olması gerekiyor. Şampiyonlar Ligi finali var ülkemizde. Oyuncu kontratlarının çoğu 31 Mayıs’ta bitiyor. Şunu da söylemek istiyorum. Hatayspor’un kararı verilmiştir. Gaziantep FK’nın kararı ne olursa olsun, futbol paydaşları olarak şuna karar verdik. Bu kulüplerin çekeceği her türlü mali yükü, devletimizle, Spor Bakanlığımız ile gerekirse yayıncı kuruluşla, federasyonumuzla, kulüplerle bizler göğüslemek zorundayız. Ben Süper Lig kulüpleri diyorum. Başkanın işi daha zor. Alt liglerde daha çok takımı ilgilendiren bir durumla karşı karşıyayız” diye konuştu.

  “HAFTALARI KAYDIRMADAN TAKVİMİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

  Süper Lig’in 23’üncü haftasında oynanmayan 3 maç ve ertelenen Beşiktaş - Antalyaspor karşılaşmasının ligler başlamadan oynanmasını planladıklarını sözlerine ekleyen Ali Koç, “Arada oynanmayan 4 maç var. Pazartesi günü oynanmayan 3 maç ve Beşiktaş – Antalyaspor maçı var. Bunların da lig başlama tarihi şu an 3, 4 Mart diyoruz. Ondan 3, 5 gün önce tamamlanarak ligi bıraktığımız yerden, haftaları kaydırmadan takvimi devam ettirmek istiyoruz. Burada birkaç hafta içi maçı da eklenecek, eklenmek durumunda. Avrupa’da kalan takımlar ilerlerse ki inşallah ilerlerler. Hepimiz ilerleriz. O da takvimsel olarak başka sıkıntılar da doğuracaktır. O da yönetmesi güzel bir sıkıntı, zor olsa da. Çünkü, mutlu bir konu için konuşuyor olacağız” ifadelerini kullandı.

  “EN AZINDAN 1 HAFTAYI TÜM HALKIN İZLEYECEĞİ ŞEKİLDE ŞİFRESİZ YAYINLANMASI FİKRİ ÇIKTI”

  Yaşanan depremin ülkedeki herkesi etkilediğine dikkat çeken Koç, şu ifadeleri kullandı:

  “Yayıncı kuruluş ile de temasa geçeceğiz. Onlara da çok iş düşüyor. Verilen fikirlerden bir tanesi, en azından 1 haftayı tüm halkın izleyeceğiz şekilde, şifresiz yayınlanması fikri çıktı. Onu da soracağız. Onların da bizim gibi elini taşın altına koyacağından şüphemiz yok. Bu felaket senaryosunun, bu acının, üzüntünün, çaresizliğin içinde inanın tüm ülke olduğu gibi futbol paydaşları da elimizden gelenini en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Çorba da 1 gram tuzumuz da olsa ne mutlu bize. Çaresizlik çok zor bir şey. Evet deprem İstanbul’a uzak bir yerde, Gölcük gibi yakın olmadığı için bizim bu kadar etkilemiyor diye düşünebilirsiniz ama çok sporcumuz var. Aileleri etkilenenler var. İnanın her açıdan etkiliyor. Enkaz altında kalan Fenerium çalışanları var. Sporcularımızın aileleri var. Federasyonun hakemleri, gözlemcileri var. Herkes bir şekilde bu işten etkilenmiş vaziyette. İnşallah Allah’ın da bize vereceğiz güçle, kuvvetle en kısa zamanda yaralarımızı sarar ve bu şehirlerimizi normale dönüştürürüz. Bunu yapmak birkaç sene sürecek. 2 kulüp devam etmediği taktirde, onların hakları dondurulacak. Önümüzdeki sezonun 20 takımla oynanması söz konusu.”

  Avrupa Kulüpler Birliği’nde yer alan takımların da yardım maçı için teklifler yaptığını açıklayan Ali Koç, sözlerini şöyle noktaladı:

  “Avrupa Kulüpler Birliği’nde de Türkiye’ye nasıl yardım ederiz diye çalışmalar var. Avrupa Kulüpler Birliği’nin yönetiminde olan birkaç takımdan bize maç teklifi geldi. Federasyonumuza milli takım maç teklifi geldi. Galatasaray’a ve Trabzonspor’a geldi. Trabzonspor’un durumu biraz özel, çünkü 6 gün arayla 2 Avrupa maçı olacak. Teklifler var.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow