hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hem gelir hem borçta lider Fenerbahçe

  Hem gelir hem borçta lider Fenerbahçe
  expand

  3 büyük kulübün 1 Haziran-30 Kasım 2022 dönemine ait mali tabloları çarpıcı rakamlar içeriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KPMG Türkiye, Spor Toto Süper Lig’deki halka açık spor kulüplerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan 1 Haziran-30 Kasım 2022 dönemine ait 6 aylık finansal tabloları ve denetim raporlarına dayanarak dikkat çekici rakamları kamuoyu ile paylaştı. KPMG Türkiye Direktörü Bora Yargıç, Fenerbahçe Kulübü’nün hem gelir ve hasılatta hem de borçta lider olduğunu, negatif özsermayede ise Beşiktaş’ın başı çektiğini söyledi. Bankalar Birliği konsorsiyumu ile yapılan anlaşmanın spor kulüplerinin finansal tablolarına pozitif etki yarattığını belirten Yargıç, şöyle konuştu:

  KULÜPLER İÇİN BU SEZON ÇOK ÖNEMLİ

  “Paylaşılan sonuçlara göre Fenerbahçe hem gelir ve hasılatta hem de borçta lider olurken negatif özsermayede ise Beşiktaş ilk sırayı aldı. Dikkat çeken diğer bir husus bilançoların kaynaklar (pasif) kısmında duran ve borç olarak görülen kısım oldu. 3 büyüklerin Bankalar Birliği ile yaptıkları yeniden yapılandırma anlaşmalarının sonuçları ve etkilerini finansal tablolarda görmek mümkün. Yeniden yapılandırma anlaşmaları kulüplerin finansal tablolarında pozitif etki yaratırken nakit akışı sağlamalarına da katkısı oldu. Bu kulüplerde asıl sıkıntı gelir tarafında sürekliliği olmayan ve yeterli gelir yaratamamanın verdiği negatif tablo. Sportif başarılarla kazanılacak yeni gelirler mali tablolara olumlu yansıyacaktır. Bu açıdan içinde bulunduğumuz sezon çok önemli.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  GALATASARAY ESAS FAALİYET ZARARI %329 ARTTI

  “3 büyüklerle ilgili raporların görüş kısmında belirtilen ‘borca batıklık’ uyarısı dikkat çekiyor. Bilançoların pasif kısmında yer alan özkaynaklar, üç kulüpte de negatif bakiye veriyor. Beşiktaş A.Ş.’nin öz sermaye toplamı eksi 2 milyar 485 milyon TL, Galatasaray A.Ş.’nin eksi 1 milyar 390 milyon TL, Fenerbahçe A.Ş.’nin eksi 1 milyar 45 milyon TL oldu. Öz sermaye tarafında en yüksek negatif sermaye Beşiktaş’a ait. Siyah beyazlı kulüp Fenerbahçe ve Galatasaray’ın negatif öz sermayelerinin toplamına eşit bir öz sermaye eksisiyle karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte tüm kulüpler kârdan zarara geçmiş durumda. Esas faaliyet zararları önceki dönemle karşılaştırıldığında Galatasaray’da yüzde 329 artış görünürken Beşiktaş’ta yüzde 2 azalma oldu.

  3 BÜYÜKLERiN 1 HAZiRAN-30 KASIM 2022 DÖNEMiNE AiT FiNANSAL TABLOLAR

  HASILAT VE SATIŞ GELİRİ

  Fenerbahçe 1 milyar 36 milyon TL
  Beşiktaş 659 milyon TL
  Galatasaray 592 milyon TL

  KÂR/ZARAR

  Fenerbahçe +261 milyon TL
  Galatasaray -254 milyon TL
  Beşiktaş -72 milyon TL

  BORÇ

  Fenerbahçe 3 milyar 570 milyon TL
  Beşiktaş 3 milyar 231 milyon TL
  Galatasaray 2 milyar 648 milyon TL

  ÖZ SERMAYE

  Beşiktaş -2 milyar 485 milyon TL
  Galatasaray -1 milyar 390 milyon TL
  Fenerbahçe -1 milyar 45 milyon TL

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  (Spor Arena)

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow