Mustafa Cengiz: Koltuğa yapışık değiliz

Mustafa Cengiz: Koltuğa yapışık değiliz

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün mart ayında yapılacak olağan genel kurulunda ibra endişesi taşımadığını belirtti.

Cengiz, sarı-kırmızılı kulübün Türk Telekom Stadı'nda DenizBank ile fastPay uygulaması için imzaladığı iş birliği anlaşmasının basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türk futbolu ve Galatasaray'ın mali yapıları ile ilgili değerlendirmeler yapan Cengiz, “Galatasaray’ı mali açıdan daha sağlıklı bir duruma getirmek istiyoruz. Bu konuda her fırsatı değerlendiriyoruz. Sineğin yağını çıkarmaya çalışıyoruz bir nevi. Burada 65 tane mağazamız var. Bir AVM gibi. Bu anlaşmadan da bir yarar sağladık” ifadelerini kullandı.

Mustafa Cengiz, bazı üyelerin ibra etmeme söyleminin hatırlatılması üzerine, "İdari ne yaptık? Merak ediyorum. Çabaları gösteriyorsunuz ama bunlar çok küçümseniyor, bazı şeyler öne geçiyor. Böyle bir endişe taşımıyorum. Bizim en büyük silahımız; doğruluğumuz, açıklığımız ve samimiyetimiz." diye konuştu.

"Eleştirileri saygıyla karşılıyorum"

Eleştirileri saygıyla karşıladığını anlatan Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz, şunları kaydetti:

"Bizleri samimiyetsiz olarak görenler olabilir. Bizi bir kitlenin tamamı destekliyorsa, ya bizde ya da kitlede bir yanlış vardır. Eleştirilere saygı duyuyoruz. Hepsi camiamızın insanı. Hepsi Galatasaray'ın iyiliğini düşünen insanlar. Bazı eleştirileri görüp, duyuyorum ama işin özüne ve esasa yönelik değil. Esasa yönelik bir şey geldiğinde de zaten Galatasaray terbiye ve kültürü içinde hiçbir koltuğa yapışık değiliz. Bu bir sosyal görev, hizmet ve çocukluk aşkınızın devam etmesi. Arkadaşlarıma neredeyse çalışma kartı bastıracağız. Bütün eski yönetimlere de teşekkür ediyorum. Hepsi değerli çalışmalar yaptı, Galatasaray'a katkı yaptı. Yanlış veya hata da yapmış olabilirler ama özü itibariyle hepsini Galatasaray'ın hizmetkarı olarak görüyoruz. Biz de aynı hizmete devam ediyoruz. Şahsi olarak hiçbir endişem de yok."

Mustafa Cengiz, TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) kendisine verdiği 5 aylık cezanın büyük bölümünü doldurduğunu belirterek, talimatlardaki değişiklikle 4 ay aradan sonra ilk kez Türk Telekom Stadı'nda maç izlediğini söyledi.

Talimat değişikliğinden dolayı TFF'ye teşekkür eden Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

"Sezonun bitmesine 2 ay var. Yediğim cezadan hesaplıyorum. Beş ay gibi iyi bir ceza yedim. Bunun 4 ayında maç izleyemedim İlk defa 4 ay sonra kendi stadımızda maç izledim. Bir ay daha var. Talimat değişti. Sağ olsunlar. TFF'ye teşekkür ediyorum. Hem istifasını isteriz hem de teşekkür ederiz. Biz böyleyiz. Yiğidi öldür, hakkını inkar etme. Galatasaray Kulübü olarak hiçbir kulüple, federasyonun hiçbir yöneticisiyle kişisel sorunumuz yok. Buna hakemlerimiz de dahil. Dinlendirilmesini istediğimiz hakemlerimiz de dahil. Hepsinin özünde iyi niyetli olduğuna inanıyoruz. Kimseye özel bir düşmanlığımız yok. Rakiplerimiz de değerli. Hiçbiri düşmanımız değil, yarışmacı dostlarımız, arkadaşlarımız. Bazen dostluk havada kalıyor. Onun için çok kullanmak istemiyorum."

Süper Lig'deki Trabzonspor maçında misafir takım tribünündeki ısıtıcıların açılmamasıyla ilgili eleştirilere değinen Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir maç oynadığımızda güvenliğe ödediğimiz para 220-250 bin lira. Bir müsabakada bin 100'ü aşkın güvenlik görevlisi çalışıyor. Sadece temizliğe her maç 30 bin lira veriyoruz. Elektriğe yılda ödediğimiz para 6-7 milyon lira. Yaklaşık 15 milyonu bulan bir maliyet. Doğalgaza da ödüyoruz. Her zaman 'Rakibe saygı.' diyoruz. Trabzonspor maçında sistemin yarısı çalışmadı. Trabzonspor seyircisi tepki gösterdi. 'Bizim ısıtıcıları açmadınız.' dediler. Şükür ki bizim statta ısıtıcı var. Sadece deplasman tribünü değil, tüm stadın yarısında çalışmadı. Sistem arıza verdi. Almanya'dan sistem ve usta getirdik ve Benfica maçına yetiştirdik." 

Lisanslama sistemi

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, yapılandırma projesi kapsamında TFF'nin yeni bir lisanslama sistemi üzerinde çalıştığını bildirdi.

Devlet yetkililerinin süreci araştırdığına değinen Mustafa Cengiz, "Biz, harcamaların kontrol altına alınmasını ve yönetimlerin denetlenebilir hale gelmesini istedik. Borçlanmanın yeniden yapılanmasının gerektiğini söyledik. Devletimiz bu konuda vaziyet aldı. Maalesef devletimizi de biraz ürküttüler. Teşekkür yerine anlamsız tepkiler gördü. Şu anda TFF bünyesinde Galatasaray olarak katkıda bulunduğumuz bir lisanslama sistemi geliyor." ifadelerini kullandı.

Galatasaray'ın UEFA ile yaptığı finansal fair play anlaşmasının benzerinin TFF tarafından uygulanacağını vurgulayan Cengiz, şu değerlendirmede bulundu:

"Galatasaray olarak bir tecrübe kazandık. Üç yılda 5 milyon avro yerine 147 milyon avro zarar ettik. UEFA buna rağmen mali çalışmalarımızı görerek bize yeniden bir fırsat verdi. Yeniden yapılandırma anlaşması yaptık. Devlet de bunu yapmaya çalışıyor. Devletin yaptığı bir anlamda finansal fair play anlaşması. Kulüpler mali lisans alacak. Uluslararası bağımsız denetleme şirketi denetleyecek. Her aldığımız transferde, her yaptığımız olayda UEFA'ya hesap veriyoruz. Belli bir harcama hakkımız var, gelirimizin yüzde 60'ı kadar harcayabiliriz. Aynı sistemin benzeri Türk kulüplerine uygulanacak. Türk futbolu kendi finansal fair play kurallarını oluşturacak. Bunun çalışması var. Devletimizden rica ediyorum. Lütfen bu işi bir an önce sonlandırsınlar. Devletin 'kulüplere el koyayım' veya 'sisteme hakim olayım' gibi bir düşüncesi yok. Sadece borcu ödenebilir, kulüpleri yönetilebilir hale getirmeye çalışıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS