"Play-off oynamama konusunda kesin kararlıyız"

"Play-off oynamama konusunda kesin kararlıyız"

"Play-off oynamama konusunda kesin kararlıyız"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Halil Ünal, play-off oynamama konusunda kesin kararlı olduklarını bildirdi.

Ünal Eskişehirspor Tesisleri'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kulüpler Birliği'nin uzun süredir gündeminde olan play-off sistemini bu sezon kesinlikle kabul etmediklerini söyledi.

Bu konuyla ilgili ikinci toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Ünal, "Gündemlerimizden bir tanesi, özellikle yayıncı kuruluşunda talebi üzerine play-off'u değerlendirmekti. Değerlendirdik, kesin kararlıyız, play-off oynamıyoruz. Artık play-off'un gündemimizden çıkması, transferleri, maçları, futbolun özünü konuşmamız gerekiyor. 34 haftalık lig periyotunun sonunda Türkiye Süper Ligi şampiyonunun, aynı zamanda Şampiyonlar Ligi'ne gidecek olan lig ikincisinin ve UEFA'ya gidecek diğer takımların, bu yarışın sonunda heyecanlı bir şekilde belli olmasını talep ediyoruz" dedi.

Halil Ünal, bunun ötesinde geniş kapsamlı Türkiye Kupası çalışmasını Futbol Federasyonu yöneticileriyle paylaştığını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ilişkisi içerisinde geniş kapsamlı Türkiye'yi kucaklayacak bir Türkiye Kupası oynayacağız. Onun detaylı açıklamasını Futbol Federasyonu yapacak. Bunun ötesinde yayıncı kuruluşun 'B' planı talebini halen değerlendiriyoruz. O değerlendirmeyi bu son Kulüpler Birliği merkezinde yaptığımız toplantıda da gündeme aldık, paylaştık. Ama oradan halen bir karar çıkartamadık. Yayıncı kuruluş, ayrı bir kupadan bahsediyor. Örnek, aynı modelde Digitürk Kupası oynayacağız, onun bir çalışması var. O da biraz ekonomiye dayalı bir çalışma. Yani parayla birlikte olacak işler. O konuda hem Digitürk, hem biz çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde onu da değerlendiririz."

Ünal, "havuz sistemi" konusuna değinerek, "Havuz sisteminde esasen kamuoyuna yansıyan gibi bir kavga noktasında değiliz. Ama havuzun planlamasını, geleceğini, futbolun geleceğini bunları konuştuğumuz tartıştığımız doğrudur. Ama sanki Anadolu kulüpleri ile 4 büyükler arasında böyle bir kavga olduğunu düşünen yazar ve söylemde bulunan arkadaşlar, bence duyum üzerine hareket ediyor. Öyle bir gerçek yok. Biz hiçbir zaman kavgayla, gürültüyle, münakaşayla bir şeyin çözüleceği yönünde bir başkanlık yapmadık. Kulüpler Birliği Başkanlığını da böyle yapmayız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Fevkalade iyi ilişkiler içerisinde meseleleri tartışıyoruz" diye konuştu.